Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '19

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Alanı Korumak ve Ebeveynlik

Alanların korunması öncelikle aile içinde başlar. Bir ev ve aile içinde her türlü alan korunduğu sürece yaşam alanları garantiye alınmış demektir. Güveni, sevgiyi, neşeyi … öncelikle ailemizin içinde var ediyoruz.

Aile içinde anne “anne” enerji alanıyla var olmalı, baba “baba” enerji alanı ile var olmalıdır. Kadın dişil enerji alanıyla sevgi kanalı yoğun bir varlık gösterirken erkek eril enerji alanı ile güç yoğun bir varlık gösterir. Bu annenin güçsüz babanın sevgisiz olacağı bir düzlem yaratmaz. Tam tersi sevgi ve güç birbirini tamamlar ve sürekli destekler. Çocuklar ise kendi alanlarını anne ve babadan aldıkları tamlıkla “güven” olarak tanımlarlar.

Bir ailede baba olması gereken yere sahip değilse yani gücün ve kudretin temsili değilse çocuklarda “güven” eksik kalabiliyor. Anne eş için “o bir işe yaramaz, o ne bilir ki” gibi cümleler kullanıyor ve sürekli olarak babayı eleştiriyorsa çocukların güven alanlarında çok büyük bir boşluk kalıyor.

Güven duygusu “babanın yetersizliği ve işe yaramayacağı” zannı ile eksilen çocukların buradaki büyük boşluğunu ancak zaman içinde değişkenlik gösterebilecek bağımlılıklar dolduracaktır. Bağımlılık ile yani çok sık tekrarlanan bir eylem ile güven duygusu bilinçaltı tarafından sürekli doldurulmaya çalışılacaktır. Sonuç elbette ana duygu gibi yetersizdir.

Enerji alanlarındaki boşlukları sevgi, güç ve güvenle doldurmak gerekir. Bunun için beklemeye gerek yok. Yarın yarının işi, bugün ise bizim. Hemen harekete geçmek de bizim işimiz. Anne ve babalarınızı oldukları gibi kabul edin. Bilin ki senin için en iyi anne ve baba onlar ki ilahi sistem bunu sağladı. Buradaki kabul çocuklarının sizleri kabulü için de güzel bir temel sağlar. Bu kabulü sessizce içinizden yapın.

Anne ve babanızı düşünüp “Benim için en uygun aile olduğunuzu kabul ediyorum. Beni sevdiğinizi biliyorum. Sizleri seviyorum. İyi ki sizin çocuğunuzum.” diyebilirsiniz. Ne kadar kalpten, hissederek söylerseniz o kadar olumlu yanıt alırsınız yaşamdan. Eğer bunları söylemek zor ise affetmeye çalışın. Mutlaka başaracaksınız.

Aynı şekilde çocuklarını düşünün “Senin için en iyi anne ve babanın kurduğu ailedesin. Seni seviyoruz. Biliyoruz ki sen de bizleri seviyorsun. İyi ki bizim çocuğumuzsun.” diyerek yaşam alanlarındaki boşluğu güvenle doldurun. Sevgiler. 

Ebru Demirhan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 43
Kayıt tarihi
: 30.10.18
 
 

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İlkokul Öğretmenliği, Sosyoloji bölümü lisans ve Psikol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster