Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
921
 

Ali Kırca "işsiz öğretmenler"in sesini duydu!

Ali Kırca "işsiz öğretmenler"in sesini duydu!
 

Dün akşam Ali Kırca'nın haber bültenini takip ederken hoş bir süprizle karşılaştım. Haberin başlığı :

"Mezun oldular, ama öğretmen olamadılar." idi. Bizden bahsediyordu, işsiz öğretmenlerden...

Haberde "180 bin kişilik işsiz öğretmen ordusu ve kpss" ikilemi üzerinde duruldu. Haber umduğumdan uzun sürdü açıkçası.

Sesimizin Ali Kırca gibi önemli bir habercinin ana haber bülteninde duyurulması çok büyük bir şans bizim için. Bu şekilde büyük haber bültenlerinde yer almak, biz işsiz öğretmenlerin hedefe ulaşmasında yarar sağlayacaktır. En azından bu topluma sorunlarımızı gerçek haliyle anlatma imkanı verecektir. En basit örneğiyle : "Her atama döneminde havada uçuşan binli atama sayılarının aslında yeni atama olmayıp, sözleşmeden kadroya geçirme yöntemi olduğunu" toplum bilmiyor. Bu sorunun çözümünün Eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırmasından geçtiğini yıllardır anlatmaya çalışıyoruz. YÖK ve MEB'in koordinasyon içinde çalışmadığını hepimiz biliyoruz. Bütün bu sorunları ve çözüm önerilerini anlatacak ortam arıyoruz. Hepimizin de bildiği gibi en etkili ortam da görsel medya.

Yeni hedefimiz SİYASET MEYDANI olmalı !

Ali Kırca sorunlarımızı ana heber bültenine taşıyabildiyse, Siyaset Meydanı'na da taşıyabilir. Bence, artık bunun için baskı oluşturmalıyız. Siyasî gündemin yoğunluğunu dikkate alırsak, zamanlama açısından da yapacağımız girişimler çok önemli. İyi bir zamanlama ile gündemin yoğunluğundan sıyrılarak sesimizi daha güçlü duyurabiliriz.

Bu ülkenin eğitim sisteminin uygulayıcıları olacak öğretmenlerin sorunlarını çözmek, gelişmeyi de beraberinde getirecektir. Eğitim sistemindeki sorunlar, altyapısız yükselen büyük binalar haline geldi. Bu altyapının en önemli kısmı da öğretmen yetiştirme sistemidir. Öğretmen yetiştirme işini yapan eğitim fakültelerinin durumu, hasta bir vücudun ölüme sürüklenişi gibi hızla ilerliyor. Altyapıyı düşünmeden eğitimi geçici çözümlerle yürütmek, eğitim sistemimizin çöküşünü getirir. Siyasal erkler bunu yıllardır göz ardı ediyor. Polisini, askerini arz-talep dengesine göre yetiştirebilen devlet, elbette ki öğretmenlerini de ihtiyacına göre yetiştirebilir.


Bazıları 180 bin kişilik işsiz öğretmen rakamını abartı olarak görüyor. Bu rakam niye hiç azalmıyor, her yıl atam var diyorlar. Çünkü her yıl eğitim fakültelerinden yaklaşık 40 bin kişi mezun oluyor. Bunların yarısı sınıf öğretmenliği mezunu. Her yıl katlanan bu rakam 10-15 bin gibi komik atama rakamlarından etkilenmiyor bile. Eğitim-Sen'e göre 10 yıl içinde bu gidişle 600 bin işsiz öğretmen olacak.
Ayrıntılı istatistikler için bakınız : http://www.devmiting.com/author_article_detail.php?id=90

Gündemimizi meşgul eden siyasî tartışmalar, eğitim gibi önemli bir alanın sorunlarını her geçen gün öteliyor. Mevsimlik işçiler gibi 300-400 YTL'ye çalıştırılan güvencesiz öğretmenlerle, bakalım bu sistem nereye kadar gidecek, hepimiz göreceğimiz. Her zaman söylüyorum : "Bu ülkenin en büyük sorunu eğitimdir."

Sözü fazla uzatmadan dünkü haberin video linkini veriyorum. Öğretmen adayı arkadaşlar mutlaka izlemelidir !

http://www.showtvnet.com/haber/player.asp?ptype=haber&product=/200308/okul.wmv&btype=IEWMPobj

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

arkadaşlar bu iş böyle yakınmakla çözülmez. mesela ben sık sık sivil toplum örgütlrine, partilere, yazarlara aklınıza gelen tüm ilgililere mailler atıyorum elimden bu geliyor ama bunu hep beraber birlik olup yaparsak daha etkili olur çünkü sonuçta ikiyüzbin işsiz öğretmen var baskı kurmalıyız ve basit bir yöntem bu mail adreslerine internetten çok kolay ulaşabilirsiniz bu iş Hüseyin beyfendiyle :( çözülcek değil.

faruk dikbas 
 19.08.2008 19:50
 

Hemen hemen her sorunun ucu eğitime dayandırılıyor ve eğitim şart deniliyor yalnız sizin bir çok blogunuzda sorunların çözülmediğinden ve yaşanan sıkıntılardan bahsediyorsunuz...Nasıl bir ülke anlam veremiyorum bazen ama şunu söylemek istiyorum kişisel çabanızdan dolayı ve yılmadan anlatmaya devam etmenizi kutluyorum her birey tüm sorunlarda böyle olabilse keşke...Sevgiler

Meyman 
 25.03.2008 9:10
Cevap :
İlginize teşekkürler. Bu ülkenin bireyleri iyi eğitim almayı hakediyor. Ne yazık ki her eğitim sistemi siyasî tartışmaların kurbanı oluyor. Köklü değişikliklerle yepyeni bir eğitim sistemi yaratılması en büyük umudumuzdur. İşte o zaman öğretmeni de öğrencisi de hakettiği değeri bulacaktır. Mücadelemiz bunun için. Dostlukla kalınız...  25.03.2008 18:34
 

Ülkenin her yanında öğretmen açığı var. Batı da bile var. Bu açıklar 300-400 lira alan öğretmenlerle kapatılmaya çalışılıyor. Oysa o paraya kimse işini doğru dürüst yapmaz. Bu haberler sayesinde öğrendim 200.000 öğretmen beklerken devlet 20.000 alacak. Umarım atanırsınız.

Eşit Ağırlık 
 23.03.2008 1:31
Cevap :
İlginize teşekkürler. Bahsettiğiniz 20.000 kişilik atamanın yarısı da genelde sözleşmelilerin kadroya geçirilmesidir. Yani sıfırdan bir atam yok. Zaten bu yüzden 180 binlik işsiz öğretmen sayısı hiç azalmıyor. Çünkü yılda 42 bin kişi mezun oluyor...  23.03.2008 20:39
 

Öğretmenler bu şekilde seslerini duyurabilirler.Ülkemizin en büyük sorunu eğitim ve bu alanda yol almak gerekiyor.sevgilerle...

HATİCE GÜRBÜZ 
 21.03.2008 20:58
Cevap :
İlginiz için teşekkürler. Dostlukla kalınız...  22.03.2008 0:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 11375
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi "Tarih Öğretmenliği" bölümü mezunu. Eğitim sektöründe çalışıyor. Yazmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster