Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '12

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
824
 

Alo 183 mü?

Alo 183 mü?
 

Türkiye'de kadınların; yüzde 25'i fiziksel şiddete uğruyor, yüzde 40-70'i eşi tarafından öldürülüyor. Tecavüze uğrayanların yüzde 50'si 18 yaş altında ve bunların yüzde 90'ı kız çocuğu. Her 4 kız çocuğundan biri cinsel şiddete uğruyor.

Toplumda kadına ve kadının gördüğü şiddete karşı bilinç düzeyinin artırılmasına yönelik her türlü çalışma önemlidir.

Özellikle kadınlara ve kadına değer veren erkeklere seslenmek istiyorum.

Çevremizde zulüm gören, şiddete maruz kalan kadınların destekçisi olalım. nasıl mı?
Onlara yol gösterelim. İçlerindeki sessiz çığlıklara kulak verelim. Daha gür bir sesle haklarını aramalarını sağlayalım.

İlk önce şiddete maruz kalan kadınlarımıza, KADINA ŞİDDET HATTI 183'ü arayarak yardım isteyebileceklerini hatırlatalım.

8 Mart öncesi çok güzel projeler yapılmakta. Sivil Toplum Kuruluşlarında görev alan arkadaşların yanında olalım ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri çerçevesinde bir kez daha şiddeti kınayalım.

Ne yazık ki Kadına şiddete karşı yasa tasarısı Meclis'ten henüz çıkmadı.

Peki, Alo 183 Ne hattıdır.?

Sadece Kadına şiddet için özel bir hat değildir

ALO 183 - AİLE, KADIN, ÇOCUK, ÖZÜRLÜ VE SOSYAL HİZMET DANIŞMA HATTI' dır.

Özürlü olan veya İstismara uğrayan ve desteğe gereksinimi olan kadınlara, çocuklara yönelik; her türlü psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunan bir hattır.

Sosyal Hizmet Kuruluşları konusunda bilgilendirerek, gereksinim duydukları hizmet türüne göre en kısa zamanda ulaşmalarını sağlamak amacıyla, kadın ve çocuğa yönelik istismarın önlenmesi, kadınların toplumda statülerinin yükseltilmesi, çocukların yararının gözetilmesi hedefine ulaşılabilmesi için ücretsiz hizmet veren bir hattır.

Çağrı yapan herkes dinlenilerek, ihtiyaç duyduğu hizmet türü tespit edilmekte, sorunla ilgili danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunulmaktadır.

İlgili kurum 2007 tarihinden itibaren yapılan görüşmeleri kayıt altına almaktadır. 81 ilden yapılan telefon çağrılarına cevap verilmekte olup, bu çağrılar içerisinde, acil müdahaleyi gerektiren vakalar ise o ildeki Emniyet, Jandarma ve İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusu ile irtibata geçilerek çözüm bulunmaktadır.

Sokaktaki insan çok da farkında değil bu hattın. Ancak, farkında olup aramak zorunda kalan binlerce kişinin beşte biri kadın ve çoğu da kadın sığınma evlerini soruyorlar.

Alo 183 Hayat Kurtarıyor.
Lütfen, bu konuyu duyuralım ve farkındalıkları çevremize yayalım.

Merve Ballı Acar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar...Sevgili hemşehrim ve Blog arkadaşım..! :-) Evet aynen size katılıyorum. ALO 183 hattınıda desteklemenin şart olduğuna inanıyorum..! :-)Sevgiler,selamlar ve saygılar sunarım..:-) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 05.03.2012 19:47
 

Selamlar güzel arkadaşım, keşke hiç gerek olmasa.Bu duyarlı davranışın için seni kutluyorum, sevgilerimle...

Nuray Ors 
 04.03.2012 1:42
Cevap :
Elbette. Olmaması gerekir,ama ne yazık ki bazı şeyleri aşamıyoruz. Teşekkürler tüm yorumlarınız için.  04.03.2012 20:14
 

Merhaba... Bu çok duyarlı davranışınız nedeni ile sizi kutluyorum.Yazınızı paylaşacağım sayfamda. Umarım hiç bir kadının bu telefona ihtiyacı olmaz. Birlikten kuvvet doğar diye boş yere söylememişler. Kadınların bu haklı mücadelesinde beyefendilerin de desteği çok önemli...Teşekkürler....Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 03.03.2012 21:36
Cevap :
Farkındalık yarattığınız için teşekkür ederim. Sevgiler.  03.03.2012 23:15
 

Ben kadına şiddeti sadece fiziksel şiddet olarak algılamıyorum, bana göre psikolojik şiddet çok daha yaygın. Ve çok daha ağır. Bir o kadar da farkedilmiyor da. Pek görülmeyen planda kalıyor, gizli ve sinsi. Özellikle de prensipleri olan, ilkelerine bağlı, güçlü, dik duruşlu, eğitimli, ekonomik ve bilinç özgürlüğü olan, hukukuna sahip, sağlam kadınlara karşı ve heryerde. Böyle kadınlar karşısında da erkekler normalin de ötesinde anormal raddede kompleksli.. hatta kendi hemcinslerimiz dahi. Bunlara kim sahip çıkacak acaba arkadaşım..? Ben de Dünya kadınlar gününe yaklaştığımız şu günlerde bunu daha bir düşünür oluyorum işte doğal olarak. Çok sık tanık oluyorum zira. Resmen psikolojik şiddet uygulanıyor ama insanların kılı bile kıpırdamıyor. Fakat o aynı insanlar çarşaf çarşaf kadına şiddeti yazıyor da durumdalar, nasıl önleyebiliriz ne yapmalı vs vs vs. Oysa bizzat kendileri dahi kadına şiddet uygulayanlardan veya şiddete uğrayanı desteklemeyenlerden. Çelişkiye ve açmaza bakar mısınız?

Filiz Alev 
 03.03.2012 21:07
Cevap :
Ne yazık ki haklısınız. Çalışan bir bayan olarak bana da psikolojik şiddet uygulamaya kalkmışlardı. Burada güçlü kişilikler çözüme ulaşıyor. Mağdur olup da sineye çekenlere de şiddet devam ediyor. Doğru bir tane olur. Şiddet yanlış olandır ve sizler veya bizler doğruyu savunmak durumundayız. Ta kiiii sesimizi duyurana kadar. Bilgi dolu yorumlarınız için teşekkürler.  03.03.2012 23:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 261
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1384
Kayıt tarihi
: 21.03.08
 
 

Hacettepe Ün. mezunuyum. Öğrencilik yıllarımda ve okulu bitirdikten sonra bir gazetenin muhasebe ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster