Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
5128
 

Ana - Maksim Gorki

Ana - Maksim Gorki
 

Ünlü Rus yazar Maksim Gorki’nin en ünlü eserilerinden olana Ana ilk basımından (1906) günümüze kadar milyonlarca basılmış baş yapıtlarından biridir. Hayatında gençliği kaba, sert, cahil insanların cevresinde geçmiş, çocukluk dönemine fukaralığı damgasını vurmuştur.

Ana romanında Gorki Soromovo Fabrikalarında meydana gelen olaylardan esinlenmiş, bu olaylarda önde gelen işçi Zalamov (romanda Pavel) ve anasını tanımış olması, onların savunmalrına katkıda bulunmak için, sonrada yazacağı bu romanı gerçekçi bir temele oturtmak istemiştir.

Romanda Pavel ve anasının o dönemdeki, fakir Rus işçisi, köylüsünün sefalet içinde, yaşayışını, gün geçtikçe ağır çalışma şartları içinde, ağır yaşam şartları, açlık, devletin(çar’ın )baskısı, yoksul halkın bu zulüm karşısında bir fabrika çevresinde halkın baskıya karşı örğütlenmesi, köylü ve işçi halkın bu konuda örgütlenmesi için çalışmalar yapan Pavel ve daha sonra oğluna destek veren anasının bu sefil ve yoksul hayatlarında, sarhoş koca dayaklarından sonra hayatlarında en önemli şey olan bu davanın kendileri için hayatlarını hiçe sayarak mücadelelerini anlatmaktadır.

Oğlu hapse giren ana onun davasında yapacağı her katkı için her şeyi göze alır, bir yandan da hapisten kaçması için çabalamaktadır, ama oğlu Pavel buna karşı çıkarak hapisane de lider konumunda olaması sebebiyle mahkemede yaptığı konuşma ve bu konuşmanın basılıp ana tarafından tren istasyonun da dağıtılması bu sırada gizli polis ve jandarmanın sert baskısına ve tutuklanmaya karşı gelerek hayatlarının hiçbir önemi olmadığını göstermektedir.Örğütlenme tüm ülkede büyümekte, halk destek vermektedir..

Gorki en güzel eseleri Ana (1906) yılından sonra, Çocukluğum(1913), Ekmeğimi kazanırken(1916), Benim Üniversiteleri(1923), Artamanovlar(1925), en büyük romanı Klim Samgin’in Hayatı (1925) birinci cildi..yazmıştır..

Daha önce de Gorki’nin "Küçük Burjuvalar" (1902) yılındaki tiyatro eseri büyük başarı kazandı.Daha sonra “Ayak Takımı Arasında” ikinci tiyatro eseri büyük başarı kazandı ve Almanca'ya cevrilerek Berlin, Paris ve Prag da oynanmıştır..

Gorki yeni bir dünya görüşünün, yeni bir sosyal sınıfın temsilcisi olarak edebiyat alnına girmiştir..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ana'yı yıllar önce okumuştum. Geçen gün bir kanalda sanırım filmine de rastladım. O Rus yapımı gerçekçi çekilmiş filmlerdendi.Annenin oğluna yalvarma sahnesi muhteşemdi. Bütün acıları çocuksu ama çok güzel bir bir üslupla aktarıyor Gorki. Zaten Gorki acı demekmiş. Tüm romanlarını büyük bir zevkle okuduğum ve her bir sayfasını çevirişimde esin perilerime kanat çırptıran muhteşem en büyük yazarlardan biridir GORKİ. Ellerinize sağlık. Sevgiyle kalın. ezgi umut

Ezgi Umut 
 18.07.2007 21:48
Cevap :
Sevgili Ezgi öyle güzel anlattınki, birdaha okusam yine olur, ellerine,yüreğine sağlık, kendine iyi bak en derin sevgi ve saygılarımla..  18.07.2007 23:25
 

Beğenerek okuduğum kitaplardan biri olmuştu. Sevgi ve saygılar

Arzu KARADAĞ 
 18.07.2007 15:07
Cevap :
Evet Arzu hn gerçekten güzel bir yapıt..kendinize iyi bakın en derin sevgi ve saygılarımla..  18.07.2007 15:15
 

klasiklerden okuduğum ilk kitaptı bu :))

beenmaya 
 17.07.2007 12:13
Cevap :
Sevgili Özlem yatakta yatıyorumda 1,5 ayda anca bitirdim, ama değdi gerçekten güzel kendine iyi bak sevgi ve saygılarımla..  17.07.2007 12:46
 

Bu kitaba ancak 20 sayfa dayanabildim. Ama edebiyat dünyasında bir Ana daha vardır, daha iyi bilinen. Pearl Buck'un. Çok daha güzel tavsiye ederim. Üstelik benzer konular ele alınsada Gorki'nin eserinde yazar konuya kendi duygularını katarken benim beğendiğim kitapta yazar bir kenara çekilip bizim yorumlamamızı istiyor. Ve de olay Çin'de geçiyor. Saygılarımla.

Eşit Ağırlık 
 16.07.2007 12:08
Cevap :
Evet değerli hocam haklı olabilirsiniz, cin de geçen bir roman ilginç olacağını tahmin ediyorum..teşekkür ederim kendine iyi bak saygılarımla..  16.07.2007 14:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6220
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster