Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
949
 

Anatürkler

Anatürkler
 

www.anaturkler.org' den alınmıştır.


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, Çağdaş Medeniyet Seviyesi’ne ulaştırmak için bir dizi devrimlerin (İnkılâplar)hayat geçirilmesinde de öncülük etmiştir.

Atatürk, savaşı kazanmanın yetmeyeceğini, asıl zaferin eğitimle, ekonomiyle, hukukla, kılık kıyafetle kısaca her şeye yeni baştan başlandığında gerçekleşeceğinin ısrarla altını çizmiştir.

Bugün Türkiye, emperyalist ülkeler ve içerideki işbirlikçileri ile birlikte Atatürk Devrimleri’nin hemen her alanında yapılan tahriplerle 1920’ li yıllara geri döndürülmek istenmektedir. Türkiye’nin etnik olarak parçalanmış halini gösteren haritalar elden ele gezmekte, Lozan yok sayılmakta, Sevr hortlatılmaktadır.

Dini siyasete âlet eden kadrolar iş başındadır!

Kadınlarımızın türbanı üzerinden siyaset yapılmakta, Türkiye ısrarla çağın dışına itilmeye çalışılmaktadır. Bin yıllık dinimizin adı Okyanus ötesinden Ilımlı İslâm olarak değiştirilmektedir.

Binlerce yıllık tarihi olan Türkçemiz yabancı kelimelerin istilâsı sonucunda kimliğini kaybetmektedir.

Dostumuz (!), müttefikimiz (!)ABD’nin yüz yıllık Türkiye’yi bölme rüyası adım adım hayata geçirilmektedir.

ABD Kongresi’nin 31 Ocak 1896 tarihli toplantısında aldığı “Türkiye Birleşik Devletleri!” ile ilgili gizli karar bugün içinde bulunduğumuz durumu çok iyi açıklamaktadır. Bu kararın son paragrafını Hulki Cevizoğlu’nun, 1919’un Şifresi adlı kitabından ibret alınması için aynen yayımlıyorum:

“Türkiye’deki ülke yönetiminin hiçbir zaman sultan, halife ya da Peygamber Muhammed’in dînî (şeriat) yöneticileri tarzında olmaması, ancak ILIMLI DÎNÎ fikirleri olan ve insanlara olumlu yaklaşan yönetimlerin kurulmasına özen gösterilecektir.” (!!!)


***

İçinde yaşadığımız adı konulmamış emperyalist kuşatmadan, Büyük Önder Atatürk’ün devrimlerine bir kez daha sımsıkı sarılarak kurtulabileceğimize inancımız tamdır.

Atatürk’ün devrimlerinin istisnasız hepsi önemliydi. Ancak eğitime verdiği önem biraz daha farklıydı. O, bir ülkenin kurtuluşunun ve muasır medeniyetler seviyesine yükselmesinin yolunun ilimden, fenden kısaca eğitimden geçtiğine inanıyordu. Biz de öyle!

57 Yıllık ömründe 4.500 civarında kitap okuduğu biliniyor. Her konuda olduğu gibi kitap okuma konusunda da Türk milletine örnek olmuştur.

İslâm dini bir ilim, irfan ve sevgi dinidir. Kur’an bir ilim kitabıdır. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk bu konuda şunları söylemektedir:

“Cenâb-ı Allah, Kur'ân'ın içeriği olan ayetlerin ilim olduğunu belirlemektedir. İnsan da, evren de ayetler topluluğudur; onları öğrenmek ancak ilim ile mümkündür. Okunacak şeyleri toplayan manasına gelen Kur'ân' ın isimlerinden biri de Kitap'tır. Evren ve insan da bir Kitap'tır. Kur'ân'ın ilk ayeti oku ile başlamaktadır. Şu halde ilim; Kur’ân Kitap'ını okumakla, Evren Kitab'ını okumakla, İnsan Kitab'ını okumakla elde edilir. İlimde derinlik kazanmak; İlâhî Yasalar ile birlikte Tıp, Mühendislik, Fizik, Matematik, Çevre Bilimi, Astronomi gibi pozitif ilimleri de öğrenerek ilgili konunun uzmanı olmakla mümkündür.”


Bugün dinimizi gerçek anlamda yaşayan tek İslâm ülkesi Türkiye’dir. Kendi kitabımızı kendi dilimizden okumaya başladığımız an dışarıdan yapılan dayatmaların ne kadar yanlış olduğunu daha iyi anlayacağız.”


Eğitim konusunda sivil toplum kuruluşlarına da çok önemli görevler düşmektedir. Bunun bilincinde olan Biz Kaç Kişiyiz Sivil Toplum Kuruluşu geçtiğimiz hafta İstanbul’da 10.000 kişilik bir katılımın olduğu Türkiye Forumu’nu gerçekleştirdi. Burada, alanında uzman ilim ve bilim adamları; ekonomiden depreme, yolsuzluktan siyasete kadar pek çok konuda bilgi sundular. Bu forumun örnek olmasını ve devamının gelmesini diliyoruz.

BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ


Bizler ilime ulaşmak konusunda çok şanslıyız; Çağın mucizesi internet, kâinatın kapılarını bizlere ardına kadar açmaktadır. Bilgi elimizin altındadır. Bize düşen ise sadece elimizi uzatıp almaktır. Duyarlı kişilerin oluşturduğu ve her geçen gün çığ gibi büyüyen “e eğitim” siteleri ile halkımızın 7’ den 70’ e her konuda eğitilmesi amaçlanmaktadır.


Bu sitelerden bir tanesi geçtiğimiz günlerde açıldı. www.anaturkler.org. Bir Sosyal Sorumluluk Projesi bilinciyle öğretenler ve öğrenenler olarak hayatımızdaki kutlu yerini aldı.


Sosyal Sorumluluk Projesi”ni hayata geçiriyoruz.

ana sınıfından üniversiteye her konuda eğitim alıyoruz.

özgürlüğe, insanlık erdemlerine ve bilime uyanıyoruz.


***

Öntürkler

Araştırmalara göre Ön-Atalarımız” –8000 ile – 7000’lerde düşüncelerini buldukları tamga(abece) ile yazıya dökmüşlerdir. – 5 000’de ise ilk düzenli tamgayı düzenlemişlerdir. Araştırmalara göre ilk yazının doğduğu yer Kırgızistan ile Kazakistan’da bulunan “Tamgalı - Issıg köl ile Talas Üçgeni’dir. (Kaynak: Haluk Tarcan, 2000. Ön-Türk Uygarlığı, Mustafa Kemal Derneği Yayınları, )


Kutadgu Bilig

“Kılıç il tutar budun kazganur / Kalem il tüzer hem hazine urur.” (Kılıç memleket zapt eder ve zafer kazanır; kalemde memleket tanzim eder ve hazine toplar) Yusuf Has Hacip, Kutadgu Bilig.

Mustafa Kemal Atatürk

“Eğitimdir ki, bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder.” (1925)

Kur’an-ı Kerim

“Allah, aklını işletmeyenlerin üzerine pislik yağdırır.”(Yûnus 100)

***

Kurtuluş eğitimden geçmektedir.

Öğreten ve öğrenenlere selâm olsun!

arz-ı alem bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Tülay hanım... Yorumuma verdiğiniz yanıtta yazdıklarınıza katılıyorum.Gerçekten bu sayfaları, bir şeyler öğrenmek ya da ülke sorunlarını karşılık düşüncelerle paylaşmak yerine daha çok günelik yaşam ya da yorum dahi yazılamayak boş şeyler için kullanmak bana da hoş gelmiyor.Bunlar da gerekli ama fazla olmamalı diye düşünüyorum.Bloglarıma baktıysanız,genelde siyasi,tarihi ve sosyokültürel konularda yazıyorum..Ama bulunduğum şehri de öne çıkarmak ve tanıtmak için de,"adım adım İstanbul" adında sürekli bir blog yazmaya çalışıyorum.Yazdığınız blogların hepsini okuyacağım ve gerekli olanlara da yorum yapacağım.Saygılar ve iyi günler.

cdenizkent 
 08.02.2008 12:58
Cevap :
Merhaba, yazılarınızı bende okuyacağım. Adresimdeki bir hata nedeniyle blog habercimi kullanamıyorum. Bu arada www.bizkackisiyiz.com sitesini incelemenizi rica ediyorum. Buraya üye olarak yazılarınızı daha fazla vatandaşımıza ulaştırabilirsiniz. Tabii ilginizi çekerse. Teşekkür ederim.  10.02.2008 0:41
 

Tülay hanım, Bloglarınızı şöyle bir gözden geçirdim ve düşünce olarak beğendim;ancak çoğuna yorum getirilmemesi beni üzdü.İnsan istiyor ki,bloglar okunsun ve birkaç satırla paylaşılsın ya da eleştirilsin.Ben de bu amaçla grubumun adını "paylaşım" koydum.Şimdi sizi "blok habercisi" kaydına alacağım ve okumadığım bloklarınızı da okuyacağım.Başarılar ve iyi günler...

cdenizkent 
 05.02.2008 13:45
Cevap :
Merhaba, yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederim. Ancak ben biraz toplumsal ve siyasal ağırlıklı yazdığım için maalesef çok fazla baş sayfalarda gezmiyor ve okunma sayısı da düşüyor. Bazen onay için 2-3 gün beklendiği oluyor. Bu da güncelliği azaltabiliyor. Ne yazık ki insanlarımızın büyük bir kesimi tabirimi mazur görün lay lay lom yazılardan hoşlanıyor. Blog yöneticileri de bu tarz magazin ağırlıklı yazıları sanırım daha çok döndürüyor. Bir sitede 1500 kişinin okuduğu yazımı Milliyet Blog'da 50-100 kişi okuyabiliyor. Elbette magazin de gerekli ancak içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumda biraz daha toplumsal sorunlara dikkat çekmek gerekir sanıyorum. Yazmamın asıl nedeni de bu. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar.  07.02.2008 12:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster