Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '20

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
58
 

Antalya'da Sanatsal Zenginlik

 

 

Sanata ev sahipliği yapan kişi ve kurumlar çoğaldıkça, Antalya’da aynı oranda sanatsal bir zenginlik yaşanmaya başladı.

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Tiyatrosu, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Türkan Şoray Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Baküs, A.Ü.Atatürk Kültür Merkezi, Antalya Kültür Sanat, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi, Re22 Kültür ve Sanat Evi… bir çırpıda aklıma geliveren kültür ve sanat mekan/kurumları.

Bu hafta, olağan konserini “Yeni Bir Yıl Konseri” olarak tanımlayan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, tangolardan oluşan bir konserle çıktı dinleyici/izleyici karşısına. Bas Teyfik Rodos, Soprano Dilek Türkan, Ricardo Moyano(gitar), Gustavo Battistesta(bandoneon) veGökhan Par(trompet)’ın konuk olarak katıldığı konseri, Şef Tolga Taviş yönetti.

Alışılmış senfonik konserler kategorisi dışında olduğundan, benim “alışmakta güçlük çektiğim konserler” kategorisinde yer alıyor bu program.

Ancak… kendi alanında, hem içerik hem de nitelikli konuk sanatçılarıyla ilimizde çok da sükse yapan bir dinleti oldu diyebilirim. Yaklaşık 800 kişilik AKM Aspendos Salonu tamamen dolmuş, bilet/davetiye tükenmiş ve merdivenlerine sandalyeler konulmak zorunda kalınmıştı.

Ben bu durumu biraz da, bakanlığın sanat kurumlarında giriştiği “sanatçı kıyımına” bir tepki olarak yorumladım. Yani sanatseverler, sanatçılarına ve sanat kurumlarına sahip çıktılar.

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden Bas Teyfik Rodos ve ülkemizin önde gelen tango yorumcularından Soprano Dilek Türkan talep yoğunluğunu artıran etkenler oldular. Yine ülkemizde de çok iyi tanınan Gitarist Ricardo Moyano, Bandoneonist Gustavo Battistesta ve Trompetçi Gökhan Par’da bu konsere önemli katkı sağlayan konuk sanatçılardı. Orkestra, bu kalitenin birincil etkeniydi mutlaka altını çizmek gerekiyor.

Programda tanınmış eserler yer alıyordu:

C.Gardel-“Por una cabesa”

C.Villa- “Chitarra roman”

E.Alessio- “Cantemos corazon”

J.Gade-“Tango Jaloisie”

N.Koyutürk-S.Tanyeli- “Dinle sevgili”

F.Ege- “Ayrılık”

K.Ali Rıza Bey- “Denizde akşam”

B.Bautista-“La Virgen de la Macarena

A.Piazzola- “Oblivion”

K.Cerrahoğlu-“ Simsiyah bakışların”

F.Ege-“Çok ağladım”

S.T.Tırpan-“Nihayet karşımdasın”

R.Behbudov-“Nazende sevgili”

N.C.Andel- “Mazi kalbimde yaradır”

A.Piazzola- “Libertango”

E.sayan- “Geçsin günler”

N.Koyutürk- “Ppapatya”

S.Tanyeli- “Sevdim bir genç kadını”

E.Sayan- “Kalbe dolan o ilk bakış”

Müzikseverlerin coşkulu alkışlarına, orkestra ve konuk sanatçılar iki “bir daha”(bis) ile karşılık verdiler. Hem sahnede görev alanlar hem de salonda yer alan herkes evlerine mutlu döndüler.

***

Girizgahta sanata dair mekan ve kurumlardan söz ederken, sözü aynı konser akşamında bir başka mekanda, ‘Re22 Kültür ve Sanat Evi’nde, dünyaca tanınmış bir piyanistimiz, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay konuk oluyordu. Kauçuk Otel bünyesindeki ve değerli tablolarla süslü bu salondaki, “Konak Konserleri” dizisinde yer alan Piyano Resitali’ne gidemedim.

Gidemediğim resitalde sanatçımız Gülsin Onay şu eserleri seslendirdi:

?Bach Partita no.1
?Beethoven Pathetique Sonat
?Saygun 2 preludes
?Chopin E flat Nocturne
?Chopin Andante Spianato & Polonaise

***

Bir sonraki gün, bu çakışma nedeniyle kısa da olsa bir program düzenlendi ve Sn. Rengin Ekmekçioğlu’nun davetiyle hem Gülsin Onay’ı, hem de birlikte, “Ustalık Sınıfı(master class) gerçekleştirdikleri öğrencilerini dinleme şansımız oldu.

Ustalık Sınıfı öğrencileri; Nil Göksel, Naz Kaçaroğlu, İpek Kara, Engin Tuzcuoğlu ve Ece Defne Akça’yı dinledik ilk önce. Geleceğin umut vaad eden bu genç yeteneklerine başarılar diliyorum.

Sonra değerli piyanistimiz Gülsin Onay geçti piyanonun başına. Beethoven “Ayışığı Sonatı” 1. Bölüm ve Chopin “3 No. Balad” ile taçlandırdı mini resitali.

Çağrılısı olduğumuz Ekmekçioğlu’na, Sanat Yönetmeni Ece İdil ve Devlet Sanatçısı piyanistimiz Gülsin Onay’a bu güzel akşam için çok teşekkür ederim.

ADSO konseri albümü: https://www.facebook.com/h.huseyindulun/media_set?set=a.10157874972883584&type=3

Konak Konserleri albümü:

https://www.facebook.com/h.huseyindulun/media_set?set=a.10157877583968584&type=3

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster