Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '08

 
Kategori
Sigorta
Okunma Sayısı
37771
 

Aracın çalınması halinde ne yapılmalıdır?

Okulların kapandığı, yıllık izinlerin başlamasıyla gezi ve tatile çıktığınız şu günlerde, otomobil hırsızlıklarının da büyük artış gösterdiğini sakın unutmayınız.


Lütfen; siz siz olun aceleyle aracınızın kapısını kilitlemeyi unutmayınız ve asla kontak anahtarını aracın üstünde bırakmayınız. Zira; tatil heyecanı ve rahatlığı içinde günlük alışkanlıklarımızdan sıyrılarak, bilhassa “ kalabalık ortamda bir şey olmaz “ düşüncesiyle aynı hataya sıkça düşenlere rastlıyoruz.


Bu önemli ve güncel konunun hepimizi ilgilendirmesi açısından, bazı açıklamalar yaparak sizi bilinçlendirmeyi gerekli görüyorum.


Aracınızın çalınması halinde ilk yapacağınız şey, aracın çalındığı semtin karakoluna hiç vakit kaybetmeden müracaat etmeniz olacaktır. Kasko sigortanız varsa, mutlaka 5 gün içinde sigorta şirketine ihbar etmeniz de şarttır. Ayrıca, Emniyet Müdürlüğü Oto Hırsızlık Masası Amirliği’ ne de müracaat etmenizi, özellikle tavsiye ederim.


Hiç vakit kaybetmeksizin; derhal gerekli ihbar ve müracaatlarda bulunur, araç kapısı ve kontak anahtarı ile ilgili ikazlarım doğrultusunda hareket ederseniz, hırsızların sebebiyet vereceği bir kazanın veya karışacağı bir olayın tüm sorumluluğundan da kurtulmuş olursunuz. Aksi halde; aracınızın çalınması canınıza yettiği gibi, bir de olabilecek bir kaza veya olayın sorumlusu durumunda kalabilirsiniz.


Çünkü; Karayolları Trafik Kanunu gereğince, araç sahibinin ve işletenin sorumluluktan kurtulabilmesi için, sadece aracın çalınmış veya gasp edilmiş olduğunu kanıtlaması yetmemekte, ayrıca çalınma veya gasp eyleminde hiçbir kusuru ve ihmali bulunmadığını da kanıtlamak zorundadır.


Bu nedenle gereken özeni göstermek ve tedbirli davranmak zorundasınız. Lütfen; yaptığınız tüm müracaat tutanaklarının tasdikli birer suretini, mutlaka alınız ve saklayınız.


Kasko sigortanızın mevcutsa; aracınızın hasarlı veya hasarsız bulunması, ya da çalınma tarihinden itibaren 30 gün sonunda bulunamaması halinde, kanunen yapılması zorunlu işlemler sizden istenecektir.


Kasko poliçesi genel şartlarına göre; çalınmış olan aracın bulunması, sigorta tazminatının ödenmesinden önce olmuş ise, sigortalı aracı geri almak zorundadır. Sigorta şirketi tarafından değeri ödenen araç, ödemeden sonra bulunursa sigortalı veya sigorta ettiren, aracın bulunduğunu derhal sigorta şirketine bildirmek zorundadır.


Bu durumda, sigortalı tazminatı ya iade eder, ya da aracın mülkiyetini sigortacıya devreder.


Aracın çalınması dolayısıyla araçta bir hasar meydana gelmiş ise, sigortacı zararı ödemek zorundadır.


Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABA GEÇEN YIL TEMMUZ AYINDA ARACIM ÇALINDI.HALEN BULUNAMADI.KASKO YOK SADECE TRAFİK SİGORTASI VAR.SİGORTA ÇALINMAYI KAPSIYO MU?

haluk mete 
 30.07.2010 12:06
Cevap :
Aracın çalınması halinde ne yapılmalıdır? başlıklı yazımda bu konuya detaylı olarak yer vermiştim. Lütfen, bu yazıyı okuyunuz. Kaskonuz yoksa, trafik sigortası aracınız hasarını karşılamaz. Trafik sigortaları çarpacağınız araçların yada 3.şahısların zararlarını sizin adınıza ve kusurunuz oranında karşılar. Ümit ederim polis tutanaklarını tutturmuş, birer tastikli nüshalarını saklamışsınızdır. Maalesef yapacak başka bir şey yok! Geçmiş olsun.  03.08.2010 15:35
 

Merhabalar, 12.11.2008 tarihinde aracım calınmıstır. Aradan 30 gün geçtikten sonra, arabamın bulunamamasından dolayı kasko nun istediği işlemleri tamamlayıp, ödeyecekleri bir fiyat üzerinden anlaşma sürecine basladık. En son 25.12.2008 tarihinde bana teklif ettikleri fiyatı kabul ettiğime dair bir belge ve noterden onaylı vekalet belgesini kasko yaptırdıgım şirkete göndermiş bulunuyorum. Dosyamın 29.12.2008 tarihinde ise üst yonetime onaya gönderildiğini öğrendim. Bundan sonrası için kasko dan henüz bir haber alamamıs bulunmaktayım. 02.01.2008 tarihinde akşam polisten arabanın biraz hasarlı olarak bulundugunun haberini aldım. Kasko şirketim hafta içi mesai saatlerinde aramamı söylediği için kendilerinden cevabını alamadığım iki sorum olacak. Birici sorum ; Ödemenin henüz yapılmadıgı şu aşamada arabayı kabul etmeme, önceden kabul etmiş olduğum fiyatı alma opsiyonumun devam edip etmediğidir. İkinci sorum; Arabayı almam gerekirse, nasıl bir prosedür işlenecek? Arabanın son d

Songül KALIN 
 02.01.2009 21:42
Cevap :
Sayın Songül Hanım, Geçmiş ve gözünüz aydın olsun. Kasko Sigortası Genel Şartlarının 3.3.3.2. maddesine istinaden; “Çalınmış olan taşıtın bulunması, sigorta tazminatının ödenmesinden önce olmuş ise sigortalı, taşıtı geri almak zorundadır. Taşıtta çalınma dolayısıyla bir zarar meydana gelmiş ise sigortacı zararı öder.” Bu nedenle; belirlenen tazminatı bu durumda alma hakkınız ortadan kalkmıştır. Sizi arayan polis karakoluna giderek, aracınızı teslim almalısınız. Teslim alırken polisin, “Teslim Tesellüm Tutanağı”nı düzenlemesi ve bu tutanakta aracınızda oluşan hasarları tek tek yazması gerekecektir. Siz de aracınızı iyice kontrol ediniz ve hasarların tamamının sözünü ettiğim tutanağa yazılıp yazılmadığını kontrol ettikten sonra, tasdikli bir suretini alınız. Aracı sigorta şirketinizin anlaşmalı servisine götürünüz, eğer ki araç yürüyemeyecek bir durumda ise, şirketinizin Asistans Hizmetlerinden çekici isteyerek anlaşmalı servise çektiriniz. Aksi halde, çekici ücretini talep edeme  03.01.2009 17:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 8234
Kayıt tarihi
: 07.08.06
 
 

Ben, Hayat branşı hariç tüm sigorta branşlarında Sigorta Hukuku Uzmanı, Hasar Uzmanı ve Sigorta Müşa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster