Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
318
 

Arap ve Afrika halklarının tembelliğinin iklimle ilgisi var; sıcak insanı uyuşturuyor

Arap ve Afrika halklarının tembelliğinin iklimle ilgisi var; sıcak insanı uyuşturuyor
 

Bizler kuzey yarım küredeki insanların başarılarını kutsarken bir şeyi gözden kaçırıyoruz. Güney sıcak, sıcak bünyede gevşeklik yaratıyor. Bu da performansı etkiliyor.

Denilebilir ki güney sıcaksa kuzey de soğuk, soğukta da çalışılmaz. İkisi aynı şey değil, soğuğa çare var, sıcağa yok; en azından şimdilik.

Gerçekten dünyada ne yapılmışsa kuzey yarımküre. Ama sanki kuzey yarımkürede daha fazla insan yaşıyor gibi. Yani bu da dikkate alınmalı.

Gerçi çalışmak/yapmak isteyen için bahane olmaz da Afrika’da niye ilerleme yok? Ben yine de iklimin önemli olduğunu düşünüyorum. Ve karşılaştırmalarda bu husus gündeme getirilmiyor.

Başaranlar övgüyü hak ediyor ama başaramayanların da haklı nedenleri olabilir. Güney yarımkürede insanların daha fazla çalışıp kendilerini geliştirmelerinde eğitimsizliğin ve eski inançların olumsuz etkisi olduğu doğru ama iklim de dikkate alınmalı. Serin serin esen rüzgârın içinizi ferahlattığı Alplerin eteklerinde Mars’a nasıl gideceğini düşünmek Kalahari çölünde yürümekten daha kolay olsa gerek.

Ancak sıcak iklimlerin de işe yaradığı durumlar var. Turizm örneğin. Yani bu tür alanlarda çok büyük atılımlar olabilir. Ama demek ki sıcak düşünmeyi de engelliyor. Herkes düşünecek değil ya canım, profesörleri maun ağacının serin gölgesine koyarsın. Bir iddia ortaya attık, iddiamıza kendimiz inanmıyoruz. Ne olursa olsun Afrika’nın, Arabistan’ın filam geri kalışı sıcaktandır, sıcaktan.

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sıkıştıklarında ve zora girdiklerinde"Allah bilir" deyip her şeyi Allaha havale etmeleri ile miskinleştiler.Tamam her şeyi Allah bilir.Buna bir diyeceğimiz olmaz asla.İlim Çin'de de olsa öğren deniyor ama.Kuran-ı Kerim İkra diye başlar,ama neyi ne kadar okuduklarını biliyoruz.Kadının tutsaklaştırıldığı hiçbir yerde bilimden ve sanattan,edebiyat ve felsefeden,üretimden söz edilemez.Sizin de dile getirdiğiniz gibi sıcağın etkisi vardır muhakkak.Ama serin bir ülkeden toprak kiralayıp silikon vadileri oluşturabilirler.Çünkü çok zenginler.Ama üst tabaka nasıl olsa lüks yaşıyor.Ülkesi ve insanlarının gelecekleriyle ilgili tasarımlara da ihtiyaç duymuyorlar zaten.Eğitimsizlik ve inanç yorumlamaları da sağlıklı değil ayrıca...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 26.04.2016 21:57
Cevap :
Bu kesimle ilgili bugünün gerçek bir tablosunu çıkarmışsınız.Niye böyleler? Bunların içinde okumuş kültürlü insanlar yok mu? Gerçeği göremiyorlar mı? Özenle analiz etmişsiniz. Bu kadar cehalete insanın aklı almıyor.  29.04.2016 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6034
Toplam yorum
: 14988
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster