Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1027
 

Arkeologları heyecanlandıran tünel!

Arkeologları heyecanlandıran tünel!
 

Efsane tünel bulundu!

Efsanede Büyük İskender'in uyuduğu pınar başı olduğu iddia edilen tünel bir evin avlusunda bulundu.
Arkeologları heyecanlandıran tünel

İZMİR'de bir efsane gibi konuşulan Agora ile Kadifekale'yi birbirine bağlayan binlerce yıllık tünel ortaya çıkarıldı.

Kentte yıllardır Kadifekale ile Agora arasında bir dönem tünelden gidilip gelindiği konuşuluyordu. Yılların sırrı, Agora kazılarını yöneten Yrd.Doç.Dr. Akın Ersoy başkanlığındaki ekip tarafından ortaya çıkarıldı. DHA muhabiri, ekipte yer alan Arkeolog Çağdaş Yılmaz ile Agora semtindeki eski bir evin avlusundan bu efsanevi tünele girdi, bir süre tünelin içinde birlikte yürüdü.

Yüksekliği 2 metre, eni 1 metre olan tünelin, binlerce yıl öncesinde olduğu gibi, gidilebilen bölümüne kadar hala sağlamlığını koruduğu görüldü. Tünelin bir bölümünün düz olduğu, zaman zaman ise kıvrılarak ilerlediği dikkati çekti. Tünelin uzunluğunun nereye kadar devam ettiği tam olarak belirlemedi. Oksijensiz bir ortam olması ihtimaline karşı, daha sonra tam donanımlı olarak tünele girilerek, uzunluğunun ve nereye kadar ulaştığının ortaya çıkarılacağı belirtildi.

Arkeolog Çağdaş Yılmaz, büyük heyecan yaratan ve yıllardır, kuşaktan kuşağa var olduğu konuşulan tünelin bir girişinin de Agora'daki kazı alanında bulunduğunu belirtti. Yılmaz, “Tünelin şimdiki Kadifekale eteklerine uzandığını tarihi bulgular da ortaya koyuyor” dedi.

Yılmaz, yüksekliği 2 metre, genişliği yer yer 1 metreyi geçen tünelle ilgili şunları söyledi: “Efsaneye göre; Makedonya kralı Büyük İskender'in Bayraklı'daki ilk Smyrna kentini ve çevresindeki küçük yerleşimleri ele geçirdiği sırada gördüğü bir rüyaya dayanıyor. İskender avlanmak üzere geldiği Pagos (şimdiki Kadifekale) eteklerinde Nemesis Tapınağı önündeki bir pınarın başında ve bir çınar ağacanın altında uykuya dalar. İskender'in uyuduğu pınardan akan suyun yolu tünel olarak anılmıştır. Roma dönemi su kanalları aslında tünel büyüklüğündedir. Bu su da tam 2500 yıldır bu kanallardan kesintisiz Agora'ya akmaktadır. Şu anda tünelin gidebildiğimiz kadarının içi diz hizasına kadar pınarın suyu ile dolu. Sikkelerde zaten bu olayın temsili var. Gerekli restorasyon ve güçlendirmeler yapılırsa, tünel ziyarete açılabilir. Gidebildiğimiz kadarıyla tünel hala dimdik ayakta duruyor. İskender'in Kadifekale efsanesi ve tünelin ortaya çıkarılması tüm dünyanın gözlerinin İzmir'e çevrilmesini sağlar.”

‘İZMİR İÇİN BÜYÜK KAZANÇ’

Konak Belediye Başkanı CHP'li Hakan Tartan, yıllardır İzmirliler'de büyük merak uyandıran ve Agora ile Kadifekale'yi bağlayan tünelin ortaya çıkarılmasının kent için büyük kazanç olduğunu dile getirdi. Tartan, tünelin giriş kapısının bulunduğu Agora semtindeki evin, sahibi tarafından satılacağını duyunca, satın alınması için gerekli talimatları verdi, “O evi aldık bilin” diye konuştu.

Başkan Tartan, “Avlusundan tünele girilen ev, bizim desteklerimizle süren Altınpark kazı alanına çok yakın. Üstelik bu bölgede müze evler oluşturmak için çalışmalarımız sürüyor. Basmane ve çevresi tarihi bir hazine. Tüneldeki evi satın alıp restore ettireceğiz. Konunun uzmanları Arkeologlar ile görüşüp halkın ziyaretine açılması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Tünelin bulunması sadece kentimizde değil hem ülke genelinde hemde yurt dışında büyük bir heyecan yaratacaktır. Yeraltında gezmek ziyaretçilere büyük heyacan verecektir, bundan İzmirimiz kazançlı çıkacaktır” dedi. (Kaynak: Milliyet)

Gerçekten heyecan verici.

Bu tünel sayesinde gözler Kadifekaleye çevrildi ve umarım Kadifekale çapulculardan tinercilerden temizlenir. Son 5 yılım İzmir'de geçmesine rağmen Kadıifekale'ye gitmedim gidemedim. Oraya gitmenin büyük risk olduğu İzmirlilerce malum.

Efsane tünel sayesinde belki güzellikler daha iyi korunur ve ziyaretçiler korkmadan çekinmeden bu güzellikleri yakından görme şansına sahip olur.

İyi bayramlar.

http://www.esmakahraman.com/efsane-tunel-bulundu/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haberi Milliyet'ten, eski bir gazeteci arkadaşımın kaleminden okuyunca, ben de heyecanlandım. Üstelik eski İzmir şiirime de dizelerle giren bu söylencenin geçtiği Pagos'u (Kadifekal'yi), Agora'yı yeniden canlandırmak ne anlamlı. Umarım yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları bu konuda ortak bir çalışma,çabayla bu tüneli yaşama geçirirler, kent kültürüne ve truzme büyük katkı sağlarlar. Bu haberi Milliyet Blog'da paylaşmanızı da sevinçle karşıladım. Teşekkür ederim.

OĞUZ TÜMBAŞ 
 18.02.2010 0:35
Cevap :
Sayın yazarım; Kadifekale gerçekten bir değer ama sahip çıkılmayan bir değer. Bunun sorumlusu öncelikli olarak yerel yönetimler. Umarım efsane tünelle birlikte bu değerler hakettiği ilgiyi görür. :) Duyarlılığına teşekkür ediyorum. İstanbul'dan sevgiler.  18.02.2010 21:29
 

Daha niceleri var gün yüzüne çıkmamış değerlerini bilmek ve önem vermek gerek... sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 17.02.2010 10:31
Cevap :
Sayın yazarım, haklısın sadece gün yüzüne çıkarmak yetmiyor. Hakettiği değeri de vermek gerekiyor. Sevgiler.  17.02.2010 11:10
 

Haberi direk yazınızdan okudum yazarım ve gerçekten çok güzel bir keşif olmuş. Umarım kültür ve turizm açısından ülkemize olumlu kazanımlar sağlayacaktır. Burada en büyük rol tabii ki belediyenin ve devletin elinde.

Mavi Karadeniz 
 16.02.2010 20:38
Cevap :
Sayın Yazarım; kıymet bilinirse gerek ülke gerekse İzmir adına büyük şans. :) Şakası yok ya burak buram tarih. Süper bişi bu. Sevgiler:)  16.02.2010 21:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster