Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '09

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
905
 

AŞKIN ÖLÇÜTLERİ

AŞKIN ÖLÇÜTLERİ
 

Aşkın ölçütü herkese göre farklımıdır yoksa bunu yaşayanlar hep aynı ölçüler içindemi değerlendirirler bu duyguyu?

Bugün aşkın herkese göre değişebilen yada değişmeyen kavramları üzerine birşeyler yazmaya karar verdim.

Hepimiz zaman zaman iyi yada kötü (ya da sonradan kötü olduğuna karar verdiğimiz ) birtakım ilişkiler yaşıyoruz.Herkes yapısal farklılıklardan ötürü, doğal olarak ilişkilerde farklı kalıplar ortaya koyuyor.Kimisi inatçı kimisi uysal, bazısı daha baskın, bazısı daha sessiz. Kişilikler farklı olduğu halde aşkın başlangıcı, gelişimi ve sonucu birbirine benziyor.

Başlangıçta bir etkilenme dönemi, daha fazla birlikde olabilme arzusu, karşı konulamaz bir çekim yaşanıyor.

Gelişme bölümünde, kişlerin giderek birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulması ve sıkça beraber olmakla azalan özlem duygusunun yerini alışkanlığa bırakması çıkıyor karşımıza.

Sonuç bölümü ise kişiye ve aşka gösterilen öneme göre herkeste farklılıklar gösterse de, genelde alışkanlıkların yerini tekdüzeliğe bırakmasının getirdiği bir yavaşalama biçiminde yaşanıyor.

Aşk karşı konulamaz bir çekimmi? yoksa kişilerin kendi kişisel gereksinimlerini, seçtikleri kişilerde gidermeye çalışdıkları bir olgumu?

Örneğin evliliği düşünen bir insanla düşünmeyen bir insanın yaşadıkları ilişkide, beraberliğin süreci bu farklı amaçdan ötürü etkilendiğinde yaşanan aşk aşkmıdır? yoksa bir tarafın diğer taraf üzerindeki beklentisimidir?

Aşık olduğunu söyleyen bir kişi, hiç bir anlamda diğeri için özveride bulunmayıp, herşeyi ondan bekliyor ise bunun adına aşk denilebilirmi? Yoksa aşk , tarafların karşılıklı birbirleri için her anlamda özveride bulunmalarının başka bir adımı olmalıdır?

Gerçekden sevdiğini söyleyen bir kişi, diğerinin sevmediği davranışları inatla yapmayı sürdürürse buna aşk denilebilirmi?Yoksa gerçek aşk, sevdiği uğruna değiştirebileceği konularda çaba gösterebilme isteğini hissedebilme duygusumudur?

Aşk bir insanın diğerinin hayatına misafir gibi girip sonuna dek misafirliğini her anlamda sürdürmesimidir? yoksa yaşamın güçlüklerine karşı zorlukları birlikde altedebilme duygusunumu barındırır?

Kısacası aşkın aşk olduğunu hissedebilmemiz için, herkesçe yaşanan böyle ortak ölçütleri varmıdır? yoksa herkesin farklı yaşadığı ama farklı yaşanmışlıkları aynı ortak kelimede birleştirdiği bir duygumudur aşk?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acı veriyorsa aşktır...gerisi teferruattır..)) cidden diyorum...normal, sizin sıraladığınız süreçlerin hiç bir yerinde aşk yoktur. Aşkın ortak dili yürek acısıdır, hiç bir zaman aklınızdan çıkarmamadığınız tarifi olmayan sevgidir. ve öyle bir sevgi ki orada o noktada doruklardan flan bahsedemezsiniz... Kaşılıklı melekleşme anının yüreklerde bıraktığı yüksek duygudur ve unutulmaz andır aşk. Sevgilerimle...

Metin TOPÇU 
 30.08.2010 8:41
Cevap :
Çok teşekkürler ilginiz için ,sevgilerle..  13.09.2010 18:08
 

aşk büyük adamı yerden yere çalarak büyültür.Küçük adamı büyültürmüş gibi yaparak yerden yere çalar.aşkın ölçüsü olurmu ? bilmiyorum ben hiç ölçmedim.ama o beni ölçtü :)

Kenan Soyalp 
 20.05.2010 21:07
Cevap :
çok teşekkürler paylaşımınız için..  21.05.2010 11:12
 

Çok tanımları yapılır ama her halde "kimyasal etkileşim tam olarak gerçekleştiğinde, karşılıksız sevmek" olmalı. Hem niçin böyle dedim, hem de blogunda soru sorma yöntemini tercih ettiğin için bu konudaki bloglarımın linklerinden haberdar etmek istedim. Vaktin olursa diye. Sevgiyle kal. Aşkın Kimyası Üzerine blog.milliyet.com.tr/Askin_Kimyasi_Uzerine/Blog/?BlogNo=199189 Süreçleri Bilinmezse aşk akla zarardır blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=197693 Heveslerini aşk zannetmesinler blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=195671

Ahmets 
 30.10.2009 14:23
Cevap :
çok teşekkürer  02.11.2009 15:11
 

Tekrar yazdığınızı görmek ne güzel...Uzun zaman yazmadınız, merak etmiştim. Bir sorun yoktur umarım. Güzel bir konu ve yazı.. Tebrikler... Başarılar...

salih haluk reşat şentürk 
 28.10.2009 21:33
Cevap :
Teşekkürler, uzun bir süre ara verdim doğru.Pek içimden gelmedi sanırım o dönem.Sizde iyisinizdir umarım, sevgiler  02.11.2009 15:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 1586
Kayıt tarihi
: 15.05.07
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümü mezunuyum. Farklı sektörle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster