Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '16

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
178
 

Aslında reddedilen, “19 Mayıs 1919 anlayışıdır!”

Aslında reddedilen, “19 Mayıs 1919 anlayışıdır!”
 

www.odatv.com


Cumhurbaşkanı; “Tarihimizi 1919’dan başlatan anlayışı reddediyorum”  dedi bir anda gündem değişti.

Kimi, “bizim tarihimiz 1919’dan başlamaz” dedi; kimi “tarihimizin 1919’dan başladığını kim söylüyor” dedi; kimi “bizim 5 bin yıllık tarihimiz var” dedi; kimi ise “1919 tarihi, kurtuluş savaşımızın başladığı tarihtir” dedi…

Sizler, bütün bu tarihi gerçekleri cumhurbaşkanı bilmez mi sanıyorsunuz?

Biliyor elbette...

Siz bugüne kadar Türklerin tarihinin 1919’da başladığını iddia eden bir kişi ya da kuruma tanık oldunuz mu?

Sıradan bir vatandaşa sorun, “1919 tarihi nedir?” diye, size vereceği en basit cevap; “ Atatürk Samsun’a çıktı” olacaktır. Biraz daha mürekkep yalamışına sorarsanız, “Türk Kurtuluş Mücadelesi’nin başladığı tarih” olduğunu söyleyecektir.

Hal böyle iken, “cumhurbaşkanı neden böyle bir cümle sarf etmeye gerek duydu” diye soracak olanlara verilecek bir tek cevap vardır:

Türk Kurtuluş Savaşı ve elde edilen zaferler, cumhurbaşkanı ve maiyetindeki kişilerce kabul görmemektedir. Onlar da bir Cumhuriyet tarihini reddetme anlayışı bulunmaktadır.  Onlar için son zafer, Çanakkale Zaferi’dir.  Onlara göre Çanakkale Zaferi, Osmanlı Devleti’nin son zaferidir. Her ne kadar savaşın gidişatını değiştiren kişi Mustafa Kemal olsa da, onlar bunu da görmezlikten gelmektedirler.

Her yıl tüm iktidar belediyelerinin Çanakkale’ye oluk oluk insan taşımasının altında da bu zihniyet yatmaktadır. Cumhurbaşkanı’nın neredeyse her yıl kutlamalarına katıldığı tek zafer de yine Çanakkale Zaferi’dir.

Siz hiç bu iktidar döneminde başta cumhurbaşkanı olmak üzere diğer devlet yetkililerinin Türk Kurtuluş Savaşı’nın gerçekleştirildiği yerleri gezdiklerini gördünüz mü? Mesela 25 Ağustos’ta Atatürk’ün, Akşehir’in Şuhut ilçesinden başlattığı ve 30 Ağustos’ta kesinleşen o büyük zaferi anmak için, “Zafer Yürüyüşü” düzenlediklerini gördünüz mü? Yürümek şöyle dursun,  Her yıl 30 ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını bir bahaneyle iptal ediyorlar.

Yani dememiz o ki;

Cumhurbaşkanı’nın reddettiği, 1919 değil, Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı 19 Mayıs 1919 tarihidir; Atatürk’tür, Cumhuriyet’tir, Laiklik’tir!

Hâlâ anlamayanlar varsa bir kez daha anlatalım;

Artık her şey apaçık ortadadır. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, AKP iktidarının 2023 yılında hedefledikleri; değiştirilmiş ve dönüştürülmüş bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.

*

1 Mayıs

Bana, bu yıl 1 Mayıs için neden yazmadın diye soranlar oldu. Yazacak bir şey yok; sonuç ortada.

Taksim Ligi’nde skor: AKP 1- İşçi-Emekçi 0

Nesini yazayım?!

 

Tülay Hergünlü

İstanbul, 2 Mayıs 2016

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Tülay Hanım...Bana göre Erdoğam kendisi ile de çelişiyor...Benim gözlemin, Erdoğan 1919-1923 arasını(1922'de saltanatın kaldırılması hariç) kabul ediyor. Zaman zaman yaptığı konuşmalarda "Atatürk" yerine "Gazi Mustafa Kemal" demesi de bundandır...Daha açık bir ifade ile, Atatürk döneminde, Türkiye'nin geçirdiği "değişim ve dönüşümü"(inkılap ya da devrim)kabul etmiyor...Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk konuşmasını Samsun'da yaptı ve bu konuşmada, "Samsun'dan yeni bir tarihi yolculuğa çıktıklarını" söyledi...Bu yolculuğun nihai noktası da 2023 hedefidir...Bu işe Samsun'dan başlaması ve söylediği söz, bana göre bir tesadüf değildir. Erdoğan, çaktırmadan, Atatürk'ün izinden gidiyor...Bu da Başkanlık Sistemine kadar devam edecektir...Yapılacak, anayasa da, Türkiye'de gelmiş geçmiş tek demokratik anayasa, altında Atatürk'ün imzası olan 1921 Anayasası'nın bir kopyası olacaktır. Şu anda Türkiye'de yaşananların da 1919-1923 sürecinde yaşanan sancılı dönemden hiç farklı değildir

cdenizkent 
 04.05.2016 14:06
Cevap :
Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Esenlikler diliyorum.  05.05.2016 13:45
 

Bunların 2023 yılına varmaları kolay değil kardeşim... Emperyalizmin strateji planında 2025 yılına kadar dünyayı 750 devlete çıkarma planları var. Üzgünüm ki bu bölünecek ülkeler arasında ülkemiz de var. Dolaysıyla bunların görevi 2023 yılından önce bitmiş olacak... Bunlar bölünmüş ülkede yaşarlar mı ki? Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 04.05.2016 2:23
Cevap :
Bekleyelim, görelim. Teşekkür ederim.  05.05.2016 13:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster