Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '16

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
692
 

Espina’dan bademlere mesaj var…

Espina’dan bademlere mesaj var…
 

Şimdi Espina  da kim diyeceksiniz?  Espina  sosyal medyada Eyvah Espina adıyla videolar yayınlayan Yunanistan Drahma’da yaşayan çok şirin bir Türk kızı. Öyle tatlı bir şivesi var ki, dinleyince bayılacaksınız. Benim Atam Mustafa Kemal ‘dir dediği bir videoyu yayınlayınca, bazı çevreler, kendisini eleştirmişler o da cevaben yayınladığı videoda aşağıdaki sözleri söylemiş.  Söyledikleri şunlar:

Benim Atam Mustafa Kemal deyince,  “Sen nasıl tarihini bilmiyorsun. Senin atan Fatih Sultan Mehmet, Kanuni sultan Süleyman” demişler.  O da cevaben şunları diyor. Fatih zamanında çocuklara ve torunlara Ata’ları kimdir diye sorduklarında,  onlar bir önceki Padişahı söylüyorlardı Atamız diye. Sonra da babalarını söylüyorlardı.  Bu tüm Osmanlı padişahları döneminde böyleydi. Ben de bu yüzden Osmanlı çocukları ve torunlarını örnek alarak, son Atam olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü Atam belledim. Onlar nasıl ki benim Atam Osman bey’dir diyerekten bütün padişahları saymadıkça, ben de benim atam Mustafa Kemal Atatürk’tür derim.  Viyana kuşatmasını kim yaptı diyorlar. Hemen cevap veriyorlar Kanuni Sultan Süleyman diye. İstanbul’u  kim fethetti diye soruyorlar. Cevap hazır. Fatih Sultan Mehmet. Bunlar  elleri öpülesi insanlar. Bunları inkar ettiğimiz yok bizim. Kurtuluş savaşını kim kazandı deyince, “Kurtuluş savaşını Mustafa Kemal Atatürk tek başına mı kazandı? O askerler ne oldu? O şehitleri yok mu sayıyorsun diye cevap veriyorlar.  Ne yapalım İstanbul’u Fatih Sultan Mehmet fethetti demeyelim mi?”

Bu arada Fatih Sultan Mehmet’in annesinin adı Despina, benim adım da Espina. Onları Türk sayıyorsan beni de Türk saymak zorundasın. Ben Selanik Drama’lıyım."

Bu videoyu yayınladıktan sonra bazı bademler yorumlarında Atatürk yerine Ataput kelimesini kullanarak onunla dalga geçmişler. O da kendisiyle dalga geçenlere karşı aşağıda linkini verdiğim  kısa videoyu yayınlamış.  Lütfen izleyin ve Espina ile tanışın.  Hem düşünecek hem de güleceksiniz.  

https://www.youtube.com/watch?v=j9uOR7PKZgg 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ağzına sağlık kardeşimizin, doğruları söylemiş.

Kerim Korkut 
 28.05.2016 14:40
Cevap :
Keşke ülkemizde de bunları dile getiren gençlerimiz çoğalsa...  30.05.2016 12:59
 

Biri blog yazmis aman damat basbakan olmasin, yakisik almazmazmis (sanki bakan degilmis gibi) oysaki sulaleme hayranlikla bakan bu yeni yetmeler bilmezlerki dedemgiller ic oglani damatlari her daim divana'a(kabine) almis kullanip koseye atmis. Hem cok bozuluyorum valla kullarimizla aramizda hic bir akrabalik iliskisi yoktur biline !!!

Newyorker 
 09.05.2016 22:21
Cevap :
Boş ver Newyorker dostum. O kişilerin yazılarını artık dikkate bile almıyorum. Kendi kafalarına göre yazıyorlar işte. Ben "Erdoğan yeni Akbulut'unu arıyor" başlıkla blogumda da, Osmanlılar'da damatların çok olduğunu yazmıştım zaten. Padişahlar kendilerine ters düşen Sadrazam'ların kellelerini alırlarmış. Günümüzde kelle almak yerine azletmek var. Bakalım artık, yeni kukla kim olacak? Teşekkürler, sevgiler...  10.05.2016 15:51
 

Espinayı çok sevdim keşke bu coğrafyadaki tüm gençler bu algı, bilgi ve birikimde olsa, teşekkürler Erol bey, selam ve saygı ile.

Nizamettin BİBER 
 08.05.2016 10:22
Cevap :
Ne yazık ki, ülkemize getirilen eğitim sistemi nedeniyle, böyle konuşan gençler bulunamayacak Nizamettin bey. 3-5 yıl sonrasını düşünüyorum da, geleceğimizden endişe duyuyorum. Espina doğruyu görenlerin sesi olmuş durumda. Bu videoları paylaşmakta yarar var. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  09.05.2016 9:47
 

Sevdim Espina'yı. Bizde (yani Türkiye'de) bir akıl tutulması var. Bakalım ne zaman geçecek. Bademler, İstanbul'u da son olarak Mustafa Kemal aldı. Yalan mı? Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul işgal edilmişti, İstanbullu gayrımüslümler müttefikleri bando mızıka ile karşılamıştı. Yunanlılar Trakya'da Çatalca'ya dayanmıştı. İstanbul Sevr'le bizden gitti, Lozan'la geri verildi. Tarih bilmez kafasız adamlar. Mustafa Kemal biraz erken doğsaydı belki Espina da şimdi Türk vatandaşı olacaktı. Çünkü Batı Trakya elden çıktığında oralarda 3 kişiden 2'si Türk'tü. Espina'yı tanıttığınız için teşekkür ederim. Saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 07.05.2016 23:09
Cevap :
Bademlere sorarsanız, onlar kendi kafalarına göre tarih yazarlar, uydurma kaynaklarla da bu düşüncelerini başkalarına aşılamaya çalışırlar Mehmet bey. Atatürk'ü de hiçbir zaman içlerine sindiremediler. Bu sitede de o tiplere rastlıyoruz. Ama ne söylesek boş.Keşke ülkemizdeki gençlik Espina'yı kendisine örnek alsa....Teşekkürler. Saygılar, selamlar....  09.05.2016 12:47
 
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3269
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster