Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '15

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
29872
 

Atatürk’ün Soy Ağacı (Bilmeyenler öğrensin)

Atatürk’ün Soy Ağacı (Bilmeyenler öğrensin)
 

Hazırlayan: Secaattin Zenginoğlu


Bugün blog yazarlarımızdan Kerim Korkut linkini aşağıda verdiğim bir blog yazmış.  Bu bloğunda Atatürk’ün soyunun belli olmadığını yazarken  yazısının  içeriğinde de  şöyle diyor:

http://blog.milliyet.com.tr/ataturk-un-soyu-neden-karanlik--bir-cobanin-hayati-bile-daha-net/Blog/?BlogNo=517058 

 

Ben dedemin babasını biliyorum. Türkiye Ata’sının dedesini bilmiyor. Nereden geldiği belli değil. Ailesi Konya Karaman’dan gitmiş. Annibal’ın filleriyle mi gitmiş?”

Atatürk’ün seceresini anlatmadan önce kendisine şu soruyu sorayım?

“Türkler M.Ö. 1700 yıllarında Orta Asya’dan göç etmeye başlamışlar. Acaba o tarihlerde göç ederlerken Metrobüslere mi binmişler?”

Ya da 330 yılında Avrupa’ya yapılan  bilinen adıyla “Kavimler göçü”  uçaklarla mı gerçekleşmiş?

Atatürk düşmanlarının her geçen gün çoğaldığı ülkemizde, Atatürk düşmanı olmadığını tahmin ettiğim birinin böyle bir yazısını yadırgadığımı belirterek, konuyu uzatmadan Atatürk’ün soy ağacı bilgilerini  aşağıda paylaşayım.

&&&&&&

Cumhuriyetimizin kurucusu, savaş alanlarının kahraman ve büyük devlet adamı Atatürk’ün ailesi aslınla Karaman’lıdır. Fatih’in zamanında Osmanlılar’ın Karaman beyliğini ortadan kaldırıp, halkını sürgün ettiği yıllarda Karaman’ın Taşkale köyünden Rumeli’ye göç ettirilen Yörük aşiretlerine mensuptur.

Atatürk’ün baba tarafından dedeleri Karaman Yörüklerinden gelirken anne tarafı Manisa’dan getirilerek Rumeli’ye iskan edilen ve “Evlad-ı Fatihan” olarak nitelendirilen ailelere mensuptur. Bu Yörük aşireti Manisa’dan göç ettirildikten sonra Batı Makedonya’nın Sarıgöl bucağına yerleşmiştir.

Bu aile aşireti ile birlikte daha sonra Selanik’in Lagaza bölgesine göç etmiştir. Belgelerden de anlaşıldığına göre Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımın annesinin adı Ayşe, babasının adı Sofi-zade Feyzullah efendidir.

Feyzullah efendi Karaman’dan Rumeli’ye sürgün edilen Yörük aşiretindendir. Zübeyde hanımın, Hasan Ağa ve Hüseyin Ağa isimli iki kardeşi bulunmaktaydı.

Atatürk’ün büyük dedesi (babasının babası) Kırmızı Hafız Efendi’nin annesi “Gulalar”, babası “Pınarlar” ailelerinden gelir. Hafız Ahmet Efendi kardeşi Hafız Mehmet Emin’le birlikte 1850 yıllarında ticaret amacıyla önce Manastır’a, sonra da Selanik’e gelerek yerleşmiştir.

Atatürk’ün babası Ali Rıza bey, o dönemin Manastır vilayetinin Debre-i Bala sancağına bağlı Kocacık nahiyesinde dünyaya gelmiştir. Ali Rıza bey büyüyüp, evlilik çağına gelince, Manisa’dan göçen Yörüklerden olan Sarıgöl köyünden Zübeyde hanımla 1871 yılında evlenmiştir. Bu evlilikten altı çocuk olmuş, dördü ölmüştür.

Enver Benhan Şapolya’ya göre, Mustafa Kemal’in kardeşlerinden biri 1871 yılında doğup, 1875 yılında ölmüştür. Fatma isimli kız kardeşi  ise kuşpalazı hastalığından kurtulamamıştır.  1874 doğumlu Ahmet ile 1875 doğumlu Ömer isimli iki ağabeyleri de çok yaşamamışlardır. Geriye kız kardeşi Makbule hanım kalmıştır.

Namık Kemal Zeybek’in “Atatürk’ün köyü Kocacık” isimli makaleden öğrendiğimize göre Kocacık halkı atalarının Konya’dan göç ederek bu bölgeye geçtiklerini bilmekte ve yöre tarafından Kocacık’ta yaşayan insanlar “Konyalılar” olarak tanınmaktadır.

Kocacık halkının Konya’dan geldiğini çok eski tarihlerde köyün adının Kocacenk olduğu, hatta bir ara köye “Konyacık” denildiği, köy yakınlarında büyük çarpışmadan dolayı köyün adının bir ara Kocacenk, daha sonra da Kocacık olarak anıldığı, bugünkü Kocacık halkı tarafından bilinmekte ve köyün adı Makedonya resmi kayıtlarında da Kocacık olarak geçmektedir.

Bugün Kocacık’ta 200 kadar Türk yaşamaktadır. Kocacık yakınlarındaki dört köyde de aynı sayıda Türk yaşamaktadır. Bu köylerdeki Türklerin nüfusu Novak köyündekilerle birlikte 1260 kişiye uluşmaktadır. Bu köyde bulunan ve eğitim dili Türkçe olan dört yıllık ilk okullarda 475 Türk çocuğu öğrenim görmektedir. En büyük okul Kocacık’ta 8 yıllık eğitim vermektedir. Diğer köylerde beşinci sınıfa geçen öğrenciler taşımalı olarak Kocacık’a gelmektedir.

Kocacık üç mahalleden oluşuyor. Aşağı mahalle, Taşlı mahalle ve Blato (Bataklık) mahalle. Atatürk’ün baba ocağı, Ali Rıza Bey’in evi Taşlı Mahalle’de. Ne yazık ki ev yakılıp, harabe durumuna gelmiş.  (Makedonya gezisinde daha sonra anlatacağım gibi, Atatürk’ün manastırda okuduğu lisede de bu evin fotoğrafı vardı.)

Atatürk atalarının Konya’lı Yörükler oluşundan çok mutluydu. Bir gün ilk Konya milletvekillerinden Naim Hazım Onat’a “Konya benim dedelerimin öz vatanıdır. Onlar Rumeli’ye Konya’dan göçmüşlerdir.” Demiştir.

Atatürk’ün ana ve baba soylarını içeren tabloları da yazımın altında inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

  • Tarihte Bozkır ve çevresi yolbeği  - Bekir Tosun
  • Hem şehrimiz Atatürk (Atatürk’ün soyu, ailesi  ve öğrenim hayatı) – Yrd Doçent Dr.Ali Güler
  • Atatürk’ün Ata yurdu , Otantik kent Taşkale -  Nurettin Özkan.

    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey'in art niyetle yazdığını düşünmüyorum, Atatürk düşmanı olabileceğini de hiç tahmin etmiyorum. Bu yazıyı okuyup bilgilenmiştir umarım:)) Yurdagül Hanımında belirttiği gibi Atatürk ve din konusu çok hassas konular yeterli bilgi ve araştırmalara sahip olmadan konuşmamak ve fikir beyan etmemek lazım.

Selda Çakmak 
 27.02.2016 8:52
Cevap :
Kerim bey kısa zamanda çok fazla blog yazdığından fazla araştırma gereği duymadan o yazıyı yazmıştı. Kendisi de zaten hatasını anlayıp, daha sonra yazısını yayından kaldırdı. Olabilir, insanlar hata yapabilirler, ama hatalarının farkına varmaları da bir erdemdir..  27.02.2016 19:06
 

Bazı hassasiyetlerimiz vardır örneğin din ve Atatürk. Bu konularda sağlam kaynaklara dayanmadan yazmak okurunda soru işaretlerinin yanında yazarın dost veya düşmanca duygular mı beslediği şüpheleri oluşur. Yazarımız Korkut da zaten belgelere dayanmadan yazdığını beyan ediyor, bence art niyet yok. Konu hakkında şunu düşünmek yeter: soyu bizlere dayanmasa yani bizden olmasa onca riski göze alıp ülkemiz adına, tarihe altın harflerle yazılacak bir kahramanlığın önderi olur muydu? Selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 27.12.2015 15:53
Cevap :
Günümüzde Atatürk hassasiyeti yok edilmeye çalışırken, din hassasiyeti ön plana çıkıyor Yurdagül hanım. Kerim beyin yazdıklarında art niyet olmamasına rağmen, Atatürk düşmanlarına çanak tutması açısından bu yazıları yazmadan önce biraz daha düşünmek gerekiyor. Bu gün Atatürk'ün dediği "Ne mutlu Türküm diyene" sözlerini insanlar ağızlarına almaktan korkuyorlar. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  28.12.2015 22:25
 

Güzel bir paylaşım. Lakin Kerim hep yazar. Sonra pişmande olur. Artık Kerem beyi tanımış olmanız gerekir. Tabiki hataları düzeltmek insanlık görevimiz. Lakin Balkanlardaki Türk kanı Kony'dan geldiğini uçan kuş bile biliyor Kerem asıl bunu bilememiş ona hayret ettim. Saygılar..

hssensoz 
 26.12.2015 8:14
Cevap :
Kerim bey sıra dışı yazılar yazan bir kişi sayın Şensöz. Kendisinin yazdığı yazıların sadece başlıklarına bakar, bir kaç satır okuduktan sonra kalanını okumam. Atatürk'le ilgili yazısını gerçeklerden uzak görünce, düzeltmek ihtiyacı hissettim. Zaten kendisi de sonra hatasını anlayıp, yazısını geri çekti. Sadece yazmış olmak için blog yazmamak gerek. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  26.12.2015 12:38
 

Yorum 2: yorum yapmaya dahi gerek yoktur. Bu asılsız bilgileri yansıtmak isteyenlere, acı bir gülümseme göndermek yerinde olacaktır. Bu güzel, araştırma ve yansıtmanız için sizi kutluyor, bilvesile selam ve sevgilerimi iletiyorum. Refik

Refik Başdere 
 22.12.2015 14:56
Cevap :
Kerim Bey'in bloguna da yorumlar yapılmıştı. Yapılan yorumların içinde bu bloktan duydukları memnuniyeti belirtenler olduğu gibi, tarafsız yorum yapanlar da oldu Refik bey. Kerim bey ise yorumlara verdiği cevaplarında, araştırmadan yazdığını kabul ederek, benim yazdığım bloga da atıfta bulunarak bilgilendiğini belirtmişti. Zaten sonra da kendi istediğiyle blogunu geri çektiğini düşünüyorum. Ama böyle bloglar kötü niyetle yazılmasa bile Atatürk düşmanlarına çanak tutuyor. Bu durum da sizi ve bizleri fazlasiyle üzüyor. Şimdi yayına verdiğim Makedonya blogumda da Atatürk'den geniş bir şekilde söz ettim. Makedonlar bile Ata'ya bizim bazı insalarımızdan çok daha fazla saygı gösteriyorlar. Detaylı yorumunuz için teşekkürler. Saygılar, sevgiler.....  22.12.2015 16:32
 
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3399
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster