Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1220
 

Atatürk ve Harf Devrimi

Atatürk ve Harf Devrimi
 

Atatürk'ü eleştirmek artık moda oldu. Twitter'da bir konu tartışılıyormuş. Harf Devrimi olmasaymış ne olurmuş? Atatürk'ü eleştirenler tweetlerinde komedinin doruk noktasına ulaşmışlar. Neymiş Türkçe 'de kelime hazinesi daralmışmış. Yahu alfabe değişince kelimelerde mi değişiyor? Osmanlı'da şu kadar kelime kullanılırmış ama Harf Devrimi'yle bu düşmüş. Osmanlı döneminde yaşasaydın sanki sen o kadar kelimeyle konuşacaktın. Hatta Atatürk'ün devrimlerini misyonerlerin yardımıyla yaptığını söyleyenler de var ama onlara zaten cevap vermek abesle iştigal olur.

2005'te vefat eden değerli yazar Attila İlhan'ın yazılarını hiç okudunuz mu? Kendisi bir Kemalist ve Cumhuriyet gazetesi yazarıydı. Pek çok eseri de var. Bir Kemalist olarak Osmanlıca 'yı o twitter  denilen sosyal medyada savunanlardan çok daha iyi bilir ve kullanırdı. Osmanlıca'yı savunarak Atatürk düşmanlığı yapanların kelime dağarcığı acaba ne kadar? Attila İlhan yaşasaydı bunlarla bu konuda bir yarış yapsaydı, yenileceklerini anlayıp onun yanından kaçmak için acaba ne yaparlardı?

Bilgisizce yaptığınız her yorum sizi komik duruma düşürür. Atatürk Arap alfabesini kaldırarak Osmanlıca 'yı öldürmedi. Güzel Türkçe'ye en büyük iyiliği yaptı. Türk halkının dilini daha iyi öğrenip, konuşabilmesi ve yazabilmesi için Latin alfabesini kabul etti.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudunuz mu? Belki de Osmanlıca'nın en güzel metinlerinden biridir. Bu Atatürk düşmanlarının oy verdikleri cumhuriyet düşmanları o hitabede çok güzel tarif edilir;

"Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Atatürk ülkeyi satanları güzel Osmanlıca'yla ne güzel tarif etmiş değil mi? Atatürk vefatına kadar her konuşmasında Osmanlıca ağırlıklı kelimeler kullanmıştır. Zaten garip olan da bu dile Osmanlıca demektir. Aslında bu Türkçe'dir. Osmanlı döneminde halk günümüzdeki gibi konuşuyordu. Yalnız siyasiler bulundukları konum itibariyle daha süslü kelimeleri tercih ediyordu. Latin Alfabesi Türkçe'ye zarar vermedi, tam aksine daha fazla insanın okuma-yazma öğrenmesini sağlayarak toplumun eğitim seviyesini yükseltti. Arap alfabesinin okunmasının ve anlaşılmasının zor olduğunu herkes biliyor. Bunu savunanlar da.

Kuran'ı okurlar ama hiçbir şey anlamazlar. Çünkü anlamak için değil sevaba girmek için okurlar. Neden? Çünkü bir dönem imamlar, din alimleri Kuran'ı, dini kendilerinden başkası öğrenmesin istedi. Böylece din hakkında sallayıp duracaklardı. Halk inandığı dini öğrenmemeliydi. Bugün de bu anlayış geçerli. Tanrı'ya inanmadığım halde Kuran okuyan insanlara Arapça okumanın size hiçbir faydası yok diyorum. Çünkü Arapça bilmedikleri halde Latin harfleriyle yazılmış Arapça okuyorlar. Anlayamıyorsanız okumanın ne anlamı var? Arapça biliyorsanız bir şey diyemem. Ama bilmiyorsanız sırf sevaba girmek için Kuran okumayın.

Halbuki din düşmanı denilen Atatürk Türkiye'de İslam'a verilecek en güzel hediyeyi verdi; Kuran'ı Türkçe'ye tercüme ettirdi. Siz bilirmisiniz ki Arapların gerçek niyeti İslam'ı kullanarak Arap kültürünü başka milletlere empoze etmekti. Kuzey Afrikalı Berberileri bu sayede Araplaştırdılar. İşte Atatürk'ün düşman olduğu husus İslam değil, Arap kültürü ve bunun empoze edilmesiydi.

Tayyip meydanlara çıkıp bildiği bir kaç kelimeyle Arapça konuşmaya çalışıyor. Bunu marifetmiş gibi halk da alkışlıyor. Milliyetçiliğe düşmanın ama kusura bakmayın bu ülkenin resmi adı Türkiye Cumhuriyeti'dir ve resmi dili Türkçe'dir. Arapça konuşmaya o kadar hevesliyseniz, Arap milletine o kadar sempati duyuyorsanız defolun gidin. Dünyada en çok Arap devleti var. Seçeneğiniz çok. Türk halkını Araplaştıramazsınız. Türk kimliğini yüceltmeyiz ama ortadan kaldırılmasına da müsaade etmeyiz.

Harf Devrimi Atatürk'ün en başarılı devrimlerindendir. Bir toplumun muasır medeniyetler seviyesine ulaşması ancak eğitimle mümkün olduğuna göre Harf Devrimi'yle ulaşılan yüksek eğitim seviyesi de bu devrimin başarısını kanıtlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size harf inkilabı neden yapıldı diye soru sormuştum. Harf inkilabı neden yapıldı başlıklı bir yaziniza dek geldim ve cevabıda ordan öğrendim teşekkürler simdiden cvbı o yazınızda buldum.

yasin ünal 
 05.11.2014 2:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1804
Kayıt tarihi
: 28.03.12
 
 

1981 yılında Bursa'da doğdu. İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster