Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
916
 

Atsız, Kür Şad, Ülkücüler ve MHP

Atsız, Kür Şad, Ülkücüler ve MHP
 

nerdesinkursad.blogspot.com'dan


Atsız, 1944’te Türkçülüğün “hareket” haline gelmesine vesile olan fikir adamıdır. O olay sonunda zindanlara atılmış, büyük eziyetler çekmiştir. Zindanda o günün Türkçüleri bir avuç insan ve bu arada Alparslan Türkeş de vardır.

Ülkücü ve milliyetçi camiada Atsız’ın yeri çok özeldir.

Atsız, araştırmacı bir Türkiyatçıdır. Araştırmalarıyla Türk Milletine pek büyük hizmetlerde bulunmuş, karanlıkta kalan bir çok hususu aydınlığa kavuşturmuştur. Onun en büyük hizmetlerinden biri de bu millete “Kür Şad”ı tanıtması olmuştur.

x   x   x

Atsız Hoca, Türk tarihine ve ondaki sayısız kahramana hayrandır. Lâkin o kahramanlardan Kür Şad’a çok farklı bir ehemmiyet verir. Atsız’a göre, Kür Şad, sadece Türk tarihinin değil Cihan tarihinin de en büyük kahramanıdır.

KÜR ŞAD KİMDİR?

Kür Şad; 630 yılında, Çinlilere topyekûn esir düşen ve Çinlileştirilmeye çalışılan Türkleri kurtarmak için, 639’da, 40 arkadaşıyla Çin sarayını basan Türk Tekin’i (şehzadesi)dir.

Baskın başarısız olmuş, Kür Şad arkadaşlarıyla beraber öldürülmüştür. Fakat Çin’in kalbine saldığı korkuyla, İmparator, Çinliletştirmekten falan vazgeçip, Türkleri, merkezden çok uzaktaki Sarı Irmağın kuzeyine naklederek, yalnız ismen kendisine tâbi olmalarıyla yetinmeye mecbur kaldı. Bu suretle 681’deki Türk istiklalinin tohumu atılmış oldu.

Fakat Kür Şad’ı, tarihin en büyük kahramanı yapan bu çılgınca hareketi değildi. Onun bu hareketi başlatmaktaki niyeti ve “feragatı”ydı.

Çünkü Kür Şad, hareketinde başarılı olsaydı, yeni kurulacak Türk Devletinin başına kendisini değil, Çin sarayında esir bulunan Tekinlerden “Holuku”nun Kağan olmasını sağlayacaktı.

Bu feragat ve fedakârlığı Atsız Hoca’nın satırlarından okuyalım:

“... Ne mevki ne de şerefi düşünmeden, sırf milleti için ve kendi kanı pahasına başkasını tahta çıkarmak üzere çekilen kılıcın sahibine saygı ile baş eğmek lâzımdır. Kür Şad, Kağan sülalesindendi. Bu büyük kahramanlığı yaptıktan sonra kendisini tahta oturtmak isteyebilir, kahramanlığa meftun olan Türk milleti de bunu ondan esirgemezdi. Fakat kahramanlık gibi feragatın da da timsali olan Kür Şad bunu düşünmedi bile...” MAKALELER -II-, Baysan yayınları 1992, Sayfa 19

x   x   x

BUGÜN ÜLKÜ OCAKLARI VE MHP

İlgili makalenin tarihi 1935’lerdir. Atsız Hoca, daha sonra, Kür Şad’ın mücadelesini, 1949’da yayımlanan “Bozkurtlar” adlı ölümsüz eserinde destanlaştırmıştır. Bu eseri okumayan Ülkücü ve MHP’li yok gibidir. Eser o kadar tesirlidir ki, pek çok milliyetçi, çocuklarına “Kür Şad” ismini koymuştur.

Bugün, bütün Milliyetçi Camia Kür Şad’a, onun kahramanlık ve “karakteri”ne hayrandır.

Zaten Atsız Hoca’nın, Kür Şad üzerinde bu denli fazla durmasının sebebi, bugünkü Türk nesillerinin de Kür Şad’ın ahlâkıyla ahlaklanması, onun emsalsiz feragatını örnek almasını sağlamaktır.

Bugün, 2012’de, MHP teşkilatlarında ismi Kür Şad olan belki yüzlerce üye ve yönetici var...

Ülkü Ocakları ve tabii Milliyetçi Hareket Partisi binalarının duvarları Kür Şad resimleriyle dolu...

Milliyetçiler olarak Kür Şad’ın mücadelesine, bilhassa “feragat”ına hepimiz hayranız...

Amma velâkin aynı “feragat” ve “fedakârlık” duydularıyla donanmış, gerekli “feragat”larda bulunabilecek “karakter” olgunluğunda mıyız?

Dünyanın ve memleketin içinde bulunduğu şartlar “milliyetçilik hisleri”ni kabarttığı halde, MHP büyümeyip küçülüyorsa...

Kür Şad’a hayran olduğundan emin olduğumuz ilçe yöneticilerinden Genel Başkan’a kadar bütün milliyetçiler, kendilerini sigaya çekerek, “benim yerimde Kür Şad olsaydı ne yapardı?” sualini kendilerine sormalı değil midir?

Ve sorunun cevabını vicdanında verdikten sonra gereğini yaparak, bu işi başaracak olanlara “bayrağı vermek” için mücadele etmeli değil midir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Olurmu hiç? Bu günküler bazen gizli bazen açık kendi önlerini açmaya çalışmaktan başka ne yapıyorlar ki? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 06.06.2012 18:36
 

"Komünizm bize düsman bir meslektir.Bunu iyi belle.Yahudiler bütün milletlerin gizli düsmanidir.Ruslar,Çinliler,acemler,Yunanlilar tarihi düsmanlarimizidir.Bulgarlar,AlmanlariItalyanlar,Ingilizler,Fransizlar,Araplar,Sirplar,Hirvatlar,Ispanyollar,Portekizliler,Romenler yeni düsmanlarimizidir. Japonlar,Afganlar ve Amerikalilar yarinki düsmanlarimizidir.Ermeniler,Kürtler,Abazalar,Çerkezler,Bosnaklar,Arnavutlar,Pomaklar, Lazlar,Lezgiler,Gürcüler,Çeçenler içerdeki düsmanlarimizidir." Vasiyetten de bahsetsen biraz. Halk düşmanlarını, Faşist Hitler özentili adamları burda cilalama istersen.

S.Kar 
 06.06.2012 9:07
 

Önemli olan birçok insanın Kür Şad ismini alması değil, özünde bu ismi yaşatabilmesidir. Günümüzde olan dejenerasyon ve yozlaşma bu konudada vardır. Sonuç olarak benliğinden uzaklaşan bir ulus. Acı ama gerçek, ne dinini, ne kimliğini, nede soyal yapısını algılamayan günlük yaşayan insanlar. aygılarımla...

hssensoz 
 05.06.2012 19:12
 

Etmelidir sevgili gönüldaşım, etmelidir de fakat koltuğa bir yapışan, pir yapışıyor, gitmiyor. "Küçük olsun, benim olsun mantığı". Haa böyle diyoruz da "Kol kırılır, yen içinde kalır" misali sandığa gidince de elimiz başka yere gitmiyor, gitmiyor kardeş. Hareketin başına Ümit Özdağ gibi birini getirmek lazım. Sevgi ve saygılarımla.

S Zobu 
 05.06.2012 16:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4893
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1187
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster