Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
598
 

Ay gadın gardeşlerim!...

Ay gadın gardeşlerim!...
 

Alıntı


Bizim köyde, bir kadının başına herhangi bir felaket geldiğinde, bunu çevresine dövünerek anlatırken ağıdına öyle başlar: “Ayana gadın gardeşlerim, ah başlarımıza gelenler!..”

İster kamuoyunu yoklamak için ortaya atılmış olsun, ister gündem değiştirmek için yapılmış olsun; TBMM başkanının ağzından çıkanı duyduğum andan beri, köyümün gariban kadınlarının avazını çığırıyor yüreğim!

Ay gadın gardeşlerim, ah başlarımıza geleneler!

Ve kadın kardeşlerime sesleniyorum! Bizi bir tek biz duyarız, biz anlarız!

Evet, laiklik bize altın tepside sunuldu, ki adını bile duymamıştı ninelerimiz!

Evet, seçme ve seçilme hakkı bize pırlanta tepside sunuldu, ki bilmezdi kadıncağızlarımız seçmek nedir, seçilmek nedir!

Bin yıllık bir sindirilmişliğin altında, sofradaki yerinin öküzden sonra gelmesini kanıksamıştı zaten!

Kanıksamıştı kapının dibine süpürülmeyi, itin deliğine sokulmayı!

Ama biz onların torunlarıyız. Altın tepsiden şerbet içtik, pırlanta tepsiden hayat bulduk! Öğrendik seçmek neymiş, seçilmek neymiş!

Tadına vardık vicdan hürriyetinin ve düşünce özgürlüğünün! Sanata dokunduk, bilime yaklaştık. Tam şimdi çocuklarımız oluverecekken… Tam yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişken… Tam artık başımızı doğrultacakken… Ve soyunup cehaletin katran karasını, bilimin yolunda yürüyecekken, yeniden başa dönmek OLLLLMAZ!

Bunu biliyorsak eğer, ağzını hayra açmayanların, ağzına ağzına haykırmayı da bilmeliyiz! “Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım” diyordu ya o dize, hah işte, haydi kükreyelim kadın kardeşlerim! Aslanların dişisi bilir işi! Dişiliğine kurban olduğum kardeşim! Konuş, söyle, avazın çıktığınca haykır!

Laiklik elden giderse, kadınlık gururumuzla vedalaşmak düşer bize!

İnsan olmak onuruna ‘hoşça kal’ deriz!

O güzel topuklularla gittiğimiz işimiz filan hikaye olur!

Kendi başına, keyfe keder alış-verişleri unut! Unut ne varsa öğrendiğin, alışkanlık edindiğin!

Cemiyet hayatından, sosyal yaşantıdan cımbızla çekilecek ve dört duvar arasına hapsedileceksin! Hiçbir farkımız kalmayacak, evde iki de bir tekleyen çamaşır makinesinden!

Laiklik biterse, o okusun, kendi ayakları üstünde dursun, el aleme muhtaç olmasın diye üstüne titrediğimiz şirin kızlarımız paspas olacak ayaklar altında!  Kim bilir kimlere çocuk gelin olurlar! Kim bilir kimlerin sopasını yerler sabah akşam ve seslerini dahi çıkaramazlar! Ve kim bilir belki de biz ona bile şükreder hale düşeriz, hani yolda tecavüze uğramasından yeğdir diyerek!

Boşuna demiyorum, cehaletin tek korkusu kadındır diye! Çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir. Çocuklarımıza öğretemeyelim diye bizi cahil bırakacaklar, kör kuyulara atacaklar!..

Ay benim kadın kardeşlerim, ah başımıza gelenler! Düşündükçe deliriyorum!...

Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması değildir! Laiklik senin, benim, gadın gardeşlerimizin başı dik yürüyebilmesidir!

Laiklik bir ülkenin onurudur elbette ama en önemlisi kadın olmanın, insan olmanın, insanca yaşamanın temelidir!

Temelimize dinamit döşüyorlar kadın kardeşlerim!

Çemre eteklerini, doldur içine düşüncelerini, ağzını hayra açmayanların ağzına ağzına!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Laikliğin kıymetini bilmeyen o kadar okumuş zır cahil kadınlar var ki..En çok içimizi yakanda onlar.. Sevgilerimle..

Selda Çakmak 
 01.05.2016 15:51
Cevap :
Katılmamak mümkün değil... Zır cahil, zır ilgisiz, zır zop... Dolu...  14.05.2016 16:36
 

Ne güzel bir yazı olmuş Emine Hanımcığım beyninize sağlık. Çemredim ben de eteklerimi nerelerine denk gelirse! Laiklikten vazgeçemeyiz, vageçmeyeceğiz! Biline! Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 27.04.2016 11:58
Cevap :
Tıpkı o çocuklar için "Bir kereden bir şey olmaz" dendiği gibi, laiklikten bir kere vazgeçersek, arkasını toplayamayız! Bir kere vazgeçiş, bin kere toparlamaya çalışmaya denk gelmez. Çünkü özüne bakarsak hayat bir keredir. Değerler de öyle. Çemrediğin eteklerinin yanında, eteklerini çemremiş biri olarak, ağzını hayra açmayanların neresine denk gelirse can arkadaşım! Neresine denk gelirse!... Sınırsız sevgimle...  29.04.2016 12:25
 

Sevgili Gadın Gardaşım Emine hanım! Canınıza sağlık günceli ne güzel anlattınız. Kadının lafı mı olur kadın lafıyla işler ürütülmez bizler laik insanlarız ya.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 27.04.2016 11:11
Cevap :
Yaptığınız kinayeyi görüyor ve bu hale düşürülmüş olmaktan üzülüyorum. Memleketin yarısı aydın, diğer yarısı yarı gölge içinde... Umar ve dilerim tez zamanda silinsin bu karartı... Sevgimle...  29.04.2016 12:22
 

Günaydın Emine Supçin Hanım, epeydir sana bir yorum yazamiyordum; beni lütfen bağışlayınız. Bugün laiklikle ilgili yazınızı ve kadınlarımıza olan hitabınızı okuyunca bir hayli duygulandım. Bir erkek olarak size selam gönderiyor ve şapkamı çıkarıyorum. Evet kadınlarımız bu ülkenin onurudur. Şu sözlerinizi özelikle not aldım. Aynen yazıyorum: " Kanıksamıştık kapının dibine süpürülmeyi,itin deliğine sokulmayı, tadına varılmadık vicdan hürriyetinin ve dünya özgürlüğünün,laiklik bir ülkenin onurudur. Çemre,eteklerinizi dik durun ağızlarına ağızlarına" haykırmanıza nedenli sevindiğimi bilemezsiniz... Tüm sözlerine aynen katılıyor ve alkış diyorum. Daha nice sağlık dolu günlere...

Abdülkadir Güler 
 27.04.2016 9:51
Cevap :
En içten teşekkürlerim ve saygımla. Çemreyelim eteklerimizi ve ağzını hayra açmayanların ağzına ağzına... Selam ile...  29.04.2016 12:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 3783
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3102
Kayıt tarihi
: 23.07.08
 
 

Eğitim sürecinin bazı bölümleri Almanya ve İngiltere'de olmak üzere en son PAÜ'den eğitim uzmanlı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster