Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '07

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
518
 

Aykırılık ve sıradanlık

Aykırılık ve sıradanlık
 

Doğduğumuz günden başlayarak çevremizdeki herkes bize sıradan olmanın ve topluma uyum sağlamanın avantajlarını şöyle ya da böyle anlatmaya çalışmışlardır. Yaş ilerledikçe çevremizde aykırı olanları görerek, onlara özenme ya da eleştirme duyguları ile karmaşık bir ruh haline büründük.

Peki doğrusu ne? Bize öğretilen sıradanlık mı? Yoksa artık sık sık günlük yaşamımızda çok sayıda sergilenen aykırılıklar mı en doğrusu.

Moda giderek çılgınlaşıyor. Kadın ve erkekler sıra dışı giyimlere daha çok yöneliyor. İlişkiler ikili ilişkiden çoklu ilişkilere doğru hızla ilerliyor. Sıra dışı meslekler revaçta. Çılgın hobiler herkesin adrenalini en yüksek düzeye çıkartma yarışındalar. Sıradanlık neredeyse bir ayıp ölçüsü ile yorumlanıyor. Herkes birbirine göz ucuyla bakıp içinden ‘’ah, ne kadar sıradan biri’’ anlamında göz süzüyor. Kalabalıkların gözü sıra dışı olaylara ve kişilere ister istemez kayıyor, aralarında hep sıra dışı olayların ve kişilerin dedikodusunu yapıyorlar. Erkekler bir yanda ailenin baskısıyla sıradan bir kadın bulup aile kurarak yaşamını sürdürmeyi düşünürken sıra dışı bir kadınla karşılaşmak için çevrelerini en hassas radar gibi tarıyorlar. Genç kızlar ve kadınlar, evlilik sürecinde sıradan bir aile içinde kalmayı tercih ediyor görünseler de bir yandan karşı cinsin en maceracı kişiliğine kollarını açmak istiyor.

Modada trendler bu iki uç arasında bir savaşı simgeleyen ikonlarla dolu. Ya geçmişin muhafazakar giyim tarzını yeniden stilize edeceksiniz, ya da zamanın ötesine geçen sıra dışı giysiler yaratacaksınız.

Sıradanlık ve aykırılık. İki uç noktanın savaşında normal bir yaşam sürmek giderek güçleşiyor. Doğru olan hangisi. Herkese göre bir doğru var. Önemli olan bireyin kendi mutlu doğrusudur. Ancak bu her iki ucun da sentezini iyi yapmakla mümkündür.

Ne bağcıyı dövecek, ne bağı talan edecek, ne bol buldum diye tüm üzümleri tüketerek midenizi bozacak bir konuma düşmeden şu denklemi kurmakta yarar var.

Ben normalden sıra dışı her şeye daha yatkınım. Normalden sıradanlığa eğilimli olanları gördüğümde çok mutlu oldukları söylenemez. İdeal olan illa şu diyenleri tartışmaya bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:))

Mehmet Önkibar 
 19.07.2007 12:16
 

tabiki aykırılık,tabiki sıradışı yasamak..Klişeli yaşam insanı monotonluğa,yani rutin hayat'a..oysa sıradışılık insanı güzel şeylere yönlendirir,güzel şeyler düşündürür,güzel insanlarla karşılaştırır.(fizik anlamında değil)doğru insan anlamında. sevgiler

Mehmet Önkibar 
 18.07.2007 12:04
Cevap :
Mehmet bey, Sizi de aykırılar listesine dahil ettik. Hayırlı olsun. Sevgiler  19.07.2007 11:33
 

Etraf aynı tiplerle dolu.aynı saşçlar, aynı bakışlar,aynı giysiler...Belki de farklılığa bu yüzden bir kaçış var. Sevgiler Itır

Bettyboopben 
 16.07.2007 20:59
Cevap :
Sıradanlar her zaman çoğunluğu teşkil eder. Ancak aykırı olanlar sıradan topluma renk getirir. Biz aykırılığı sıradanları biraz ürkütsek te sürdürmeliyiz. Çünkü onlar da içten içe aykırı olmak istiyorlar. Onlara bu konuda cesaret vermeliyiz. Sevgilerimle  17.07.2007 22:50
 

Yazınız tahrik edici. Acaba diyorum kendi kendime. Sıradanlığı bırakıp aykırıların arasına mı karışsam. Ne dersiniz?

Bülent Göncü 
 16.07.2007 16:19
Cevap :
Siz yazılarınızla en uç noktada aykırı olduğunuzu ortaya koyuyorsunuz. Çılgın bir hayat yaşadığınızı ve zevk insanı olduğunuzu bizim camiada bilmeyen yok. Bu sözünüzü şaka olarak kabul ediyorum. Sevgiler  17.07.2007 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 228
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 1508
Kayıt tarihi
: 21.06.07
 
 

23.05.1974 İstanbul doğumluyum. Mediha Yener Moda Okulu'ndan stilistlik ve modelistlik sertifikaları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster