Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Fevzi Gültuna (Cavıldak)

http://blog.milliyet.com.tr/fevzigultuna

18 Ocak '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
718
 

Ayrılıkçı olmayan Kürtler ne yapmalı?

Ayrılıkçı olmayan Kürtler ne yapmalı?
 

Kürt açılımı veya Milli birlik ve beraberlik projesinin hayata geçebilmesi için, ülkenin hangi bölgesinde yaşıyor olursa olsun, kendisini Kürt diye tarif eden vatandaşlarımız isteklerini anlaşılır, net bir şekilde söylemeliler. Aksi takdirde kalıcı bir çözüme ulaşılamaz. Durum bu olunca BDP’nin söylemleri ve dayatmaları Kürtlerin tamamının talepleri olarak algılanıyor. Bu talepler ne hükümetimiz ne de milletimiz tarafından kabul görür; çünkü BDP terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması konusunda ısrarlı. Şayet bu talep Kürtlerin tamamı tarafından kabul görüyorsa; Hükümet kendisine durum değerlendirmesi yaparak yeni bir yol haritası çizmeli. Eğer Kürt vatandaşlarımızın gerçek istekleri, BDP’nin talepleri ile örtüşmüyorsa; Kürt vatandaşlarımız çeşitli STK (Sivil Toplum Kuruluşları) aracılığı ile taleplerini anlaşılır bir biçimde yazılı ve fiili hareketlerle göstermelidir. Kürt vatandaşların fiili olarak yapması gereken şunlar olmalıdır:

-Yaşadığı şehir veya mahallede çoçukların yasadışı gösterilerde kullanılmasına karşı çıkmalıdırlar.

-Yapılacak yasal gösteri ve toplantılarda PKK bayrakları, bölücü sloganlarla ülkenin dirlik ve düzenini bozmak isteyenlere yer verilmemeli.

-Neden beraber yaşamamız gerektiği yönünde Kürt aydınlar yazılı ve sözlü beyanda bulmalıdırlar.

-Terörün bölge halkını eğitim ve öğretimden geri bıraktığını belgelerle anlatmalıdırlar.

……………………….

Şayet Kürt vatandaşlarımız yukarıda saydığımız ve daha sayamadığımız birçok hususta gerekli hassasiyeti göstermeyip; meydanı sadece BDP’sine bırakırsa sonuç alınmaz. Sonuç alınmayan bu işten sadece terörden beslenenler kazanç elde eder. İşsizlikten dem vurduğumuz ülkemizde (özellikle doğu bölgemizde) teröre dökülen paraları iş imkânlarına çevirebiliriz. İşinizi, elinizden ekmeğinizi alan terörü eteklerimizden silkeleyelim.

Bizler hep beraber huzuru ve güveni bir an önce tesis edemezsek; etnik ayırım tuzağıyla ülkemizin ileri gitmesine engel olmak isteyenlerin tuzağına düşeriz.

Çanakkale Şehitliğine gidenler bilir, o zaman insanlar etnik ayırım yapmadan ülkesi için yan yana çarpışmış; sonsuz uykularında da ayrılmamışlar. Bizler yıllardır beraber yaşıyoruz. Beraberliğimizi zedelemek isteyenlere en güzel cevabı Kürt kardeşlerimizin vereceği kanaatindeyim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçen gün, toplu eylemler sırasında polise taş atmayanların evlerine gidip görüşme yapıldığını, onların market vs.lere gitmesinin angellendiğini, toplumdan dışlandığını, çocukların taş atmaya katılmamaları halinde arkadaşlarının da onlarla oynamadığını okudum. Ümidi kestim. Bu kürt toplumu ne kadar çok demokratmış. Hiçbir aykırı sese izin vermeyen çok baskıcı bir grup. Artık PKK harici BDP harici bir sesin çıkmasını imkansız görüyorum. Çünkü bu insanlar baskıya alışkın, meyilli bir toplum. O yüzden hala kan davası, töre cinayeti, başlık parası, vs. çağdışı ne varsa sürüyor. Yanılmak isterim ama imkansız. Selamlar

beyazışık 
 18.01.2010 12:37
Cevap :
Ayrılıkçıların dışladıklarını bizler canıgönülden bağrımıza basarız yeterki onların dışladıkları bizleri canıgönülden bağırlarına bassınlar kardeş olduğumuzu avazı çıktığı kadar haykırsınlar gerisi boş... yorumunuzdan dolayı teşekkürler.  18.01.2010 14:35
 

Merhaba...BDP, bir önceki partinin elbisesini giymemeli, hatta binasını bile değiştirmeli...Kürt insanının isteklerine yanıt arayan bir parti olmalı. PKK ve İmrali ile ilgisini kesmeli...Bir bloğumda ya da bu konuda blog yazan arkadaşlara bu düşüncelerimi ayrıntıları ile yazmıştım...Kürt vatandaşlarımız, güdülmekten kurtarılmalıdır. Devlet bunun yolunu bulmalı, bu insanlarımıza daha iyi bir eğitim vermenin yollarını aramalıdır. Yazdıklarınıza katılıyorum. Selamlar.

cdenizkent 
 18.01.2010 12:10
Cevap :
yorumunuza canı gönülden katılıyorum.selam ve saygılar  18.01.2010 18:22
 

Kürtler bilinçli olarak terör rgütü tarafından sindiriliyor, konuşturulmuyor. Konuşma müsadesi sadece örgüt yandaşlarına var. Bu yüzden eğer ülkemizde bölünme istenmiyorsa, görev hükümetindir. Her türlü askeri, iç ve dış politikayı bu yöne çevirip terörü bitirmeli, teröristleri mahkeme önüne çıkarmalıdır. Kürtlere fikirleri ondan sonra sorulursa samimi cevap gelebilir. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 18.01.2010 11:10
Cevap :
yetkililer ne yapılması gerekiyosa zaman geçirmeden yapsınlar.Huazur içnde hep beraber yaşayalım.saygılar  18.01.2010 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 600
Kayıt tarihi
: 06.02.09
 
 

1957 Amasya' da doğdum.İlkokulu Amasya' da okudum. Ortaokul ve liseyi Sincan' da, yüksek okulu Samsu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster