Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2870
 

Ayşegül blog sayfasında…

Ayşegül blog sayfasında…
 

Bu gün tesadüfen masal kitabı veren bir gazete reklamını izledim. Sayfaları çevirdikçe, konu devamlılığı baktığınız sayfa ile ilgili olarak masalı dinleyebiliyormuşsunuz. Çok özendim valla, kupon biriktirme derdi olmasa meraktan alır incelerdim kitabı. Çocukken okumadığım masal kitabı kalmamıştır ama masal kitabı alıp çocuklara okumayı ve anlatmayı hala çok seviyorum.

Genel olarak masalları çok sevsem de, Ayşegül masal kitapları çok büyülerdi beni. Laf aramızda Ayşegül de pek sıkıntılı bir çocuk geçirmiyordu. Sıcacık bir ailesi, yakınları ve dostları vardı. Okula gitmeyi de severdi, gezmelere gitmeyi de. Olumsuz pek hikayesini hatırlamıyorum, tam masaldı yani konuları.

Hele deniz kenarında geçen bir bölümü vardı ki, deniz kabuğunu kulağına dayayıp da deniz sesini dinleyişini unutamıyorum. Hala o sayfa gözümde canlanır, pembe ve mavi rengin hakim olduğu bir sayfaydı ve Ayşegül kulağına dayadığı deniz kabuğunu mutlu mutlu dinliyordu. Ben hala deniz kabuğu gördüğümde hemen kulağıma dayar dinlerim, dinlediğim ses bana huzur verirken, Ayşegül’ün deniz kenarındaki hali gözlerimin önüne gelir.

Aslında 'Ayşegül'ün gerçek adı 'Martine' imiş. Yıllar önce, 2000 yılında çizeri ülkemizde kitapları imzalamaya gelmiş. 'Ayşegül'ün gerçek yazarı bir süre önce yaşamını kaybedince, Marlier'nin oğlu Jean-Louis yazmaya devam etmiş. Yazarının ifadesine göre Ayşegül belki yakında bilgisayar kullanacakmış ama onu büyütmeye niyetleri yokmuş. Ayşegül her zaman çocuğu sorumluluklarını bilen, saygılı ve yardımsever özellikleri ile yazılacakmış.

Bunca yaşam sorunu arasında masalın ve hatta Ayşegül’ün sırası mı diyenler olabilir. Ama böylesine özenle çizimleri olan, iletişim dili saygılı ve sevginin ön planda olduğu bu masal kitabını daha çok çocuğun okumasını dilerim. Üstelik farklı farklı yaşam alanlarında hikayeler geçtiği için hayal dünyasını da geliştirecektir çocukların.

En kısa zamanda bir deniz kabuğunu kulağınıza dayayıp, sesinin size huzur vermesini diliyorum, sevgilerimle.

http://www.radikal.com.tr/2000/11/09/yasam/01ays.shtml

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayşeğül kitaplarından birini elime aldığımda, sihirliymiş gibi çocukluğuma dönüveririm birden. Yazınızı okuyunca da aynı şey oldu. Sanki sihirli bir toz üflendi ve ben çocuk oluverdim:). Benim de saç modellerim hep onunkiler gibiydi. Kahkülüm aynı onun gibi kesilir; atkuyruğum onunki gibi bağlanırdı. Ellerinize sağlık çok güzel bir yazıydı. Güzel duygular yaşattınız bize sağolun.

Gürsel Yüce Tercan 
 24.12.2007 16:11
Cevap :
Aynı o havayı bende hissederim hep:) sizden de duymak mutlu etti beni:) sevgilerimle  24.12.2007 23:45
 

mahalle cocuklarina okudugun gunler aklima geldi . Onlardan aldigin bes on kurusa sekerleme alir yine onlara dagitirdin . Ne kadar asil bir davranisti ...Ben Aysegul hikayelerini unuttum kardes .

Nursen 
 17.12.2007 15:56
Cevap :
:) işim gücüm yazıp, çizmekti o günlerde, aslında tıp çok uzaktı bana ama mesleğimizde seviyorum. Sevgilerimle aplam.:)  17.12.2007 21:28
 

Ben Ayşegül 'ün elbiselerini pek severdim...Çocukça bir şey ama.. Birde kitabın o hoş baskısı ilgimi çekerdi.Şimdi Bizim karabiber ve kimyona alıyorum Ayşegülü..) sevgiler bacım

Halide 
 16.12.2007 9:57
Cevap :
Aynen aplam ya:) elbiseleri ve genel hali ile sevgi kelebeği görünümünde "Ayşegül":) bizim kardeşin kızları da onun gibi değilmi:)) sevgilerimle  17.12.2007 21:29
 

Ben hiç uzak kalmadım Ayşagülün büyüleyici masallarından kızlarım çoğaldıkça Ayşegül bizden biri oldu sanki...yüreğine sağlık sevgimle nergizlerim kucağında...

Yaşam Çiçeklerim 
 16.12.2007 8:08
Cevap :
Kesinlikle senin ruhunda var arkadaşım:) sevecen ve zarif arkadaşım benim:) sevgilerimle  17.12.2007 21:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6145
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster