Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
756
 

Bayram hediyesi

Bayram hediyesi
 

Resit Yaman'in "Daglarim daha güzel"adli kitabi


KIŞIN ARDINDAKİ BAHAR

Dilruba Nuray ERENLER

Ozan Yayıncılık geçtiğimiz kasım 2007 de Reşit YAMAN’ın yazdığı bir romani yayın larına kattı...Kitabı bir göz atmak için elime aldım. Bitirinceye kadar da bir daha elim- den bırakamadım.

Kitabı okuyunca yazarı Reşit YAMAN’ı romanında başarılı kılan nedenleri düşündüm. Bunun başında kederlerinden, sevinçlerinden, kavgalarından söz ettiği insanları iyi tanıyıp, doğru gözlemlerle tanıtmasıdır. Konu seçimi kurgudaki başarı anlatımdaki kıvraklıkla birleşince kahramanları bize o denli yakın ve canlı geliyor.

Kişiler sanki hareketlendirilmişler. Sade ve abartısız yaşamları bize çoban ezgilerini hatırlatmaktadır. Yaşamın kıyısında küçük şeylerle mutlu olabilen insanlar. Romanın başkahramanı sayılabilen olayların üzerinde yoğunlaştığı Esmer, toplumsal gerçeklerin acı yanıyla yoğrularak adım adım olgunluğa doğru yol alan bir süreçte yaşadığı olumsuzluklardan tepkili kıstırılmış duyguları içinde doğru ve yanlışı, güzel ve çirkini ayırtma çabasında.

On dört yaşında başlık parası ödenerek alınan fakir bir ailede büyütülmüş eğitimsiz, kimsesiz bir kız. Özgürlüğünü, mutluluğunu engelleyen her olaya, her kişiye öfkeli. Yetmiş yaşını aşmış birine kadınlık yapması beklenmekte, bunu beceremeyince de şiddete hedef olmaktadır.

Getirildiği yer ve beklentilerine olan özlemlerini ‘‘Dağlarım Daha Güzel’’ diyerek isyanıyla perçinliyor. Sütçü Nuri ise ileri yaşını düşünmeyip dökme akılla hareket eden karısına ve çevresine cinsel üstünlüğünü kanıtlama çabasında olan bir zavallı…Esmer’le ne düşlerini yaşıyor ne de ondan vazgeçebiliyor. Bu gövde gösterisi bu kız çocuğunun istismarına dek gidiyor.

Getirildiği yerde Esmer’e gerçek anlamda yakınlık duyarak yardımcı olan Nuri’nin gelini ve oğluyla ona değer veren komşuları Günay hanımın yaklaşımları da dikkate değer. İki yalnız, eksik ve kırgın yüreğin çırpınmaları sosyolojik boyuta çekilmiş.

Romanın gerçeklik ögesi tam. Kişi onurunu yaralayan toplumda bir hastalık biçimine dönüşen cinsellik yanında, insan doğasına ilişkin ahlaksal normlardan bazıları incelemeye alınmış. Asıl konu sevme ögesiyken koşulları gereği kötülüğün doğuşu görülmekte. Bir de kuşkudan şiddetin oluşması. Bu ne ilkel bir alışveriştir ki kişiye seçme hakkı vermez.

Romanın bilinçlendirme ve yönlendirme yetisine gelince, bu ilkel alışveriş kişinin doğasına, ruhsal ve bedensel sağlığına, insan haklarına aykırıdır. Toplumun töre, duygu, erdem adına tüm değerlerini boşa çıkarır, kanunlarını zedeler.

Yazar Reşit YAMAN romanının sonunda okuyanıyla birlikte kör kuyulardan temiz sular taşıyor. Bana sorarsanız o konuyu akıcı tarzıyla yenileyen özgün bir yeteneği simgeliyor yazısinda. Bir kadın olarak kadın haklarına bu kitabıyla büyük bir iyilikte bulunan yazara ayrıca çok teşekkür ederim.

Not: Googel'den kitabın adı veya yazarının adı yazılıp aranılırsa,

daha çok bilgi ve kitap temin edilebilir. Ankara'da DOST KİTAP EVİNDE de mevcut...

Reşit YAMAN, İstanbul Marmara Üniversitesi İngilizce mezunu, ingilizce öğretmeni ve İstanbul'da oturmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

anlatımınızdan güzel bir kitapa benziyor, bakacağım. sevgiler.

erol aslan 
 14.01.2008 10:13
 

Bugün ilk kez Milliyet Blog a yazı yazdım ve adımın çıkacağını da bilmiyordum o yüzden yazdığım kitabın adını gördükçe köye döneceğim gelir derken samimiydim ve adımın çıkacağını bilmeden yazmış oldum.Sonra adımı görünce bir tuhaf oldum.İyi ki reklamımı yapmamışım diye sevindim.Çok ayıp olurdu.Yani bu gün bir sürpriz yaşamış oldum. Gelelim diğer konuya.evet DAĞLARIM DAHA GÜZEL kasım ayında ilk kez İstanbul Kitap Fuarında görücüye çıktı ve beni mutlu etti.Değerli okurlarıma buradan çok teşekkür ederim. Bu ikinci yorum açıklama yapmak ihtiyacından doğdu.Saygılar R Y

KEREM BARANLAR 
 28.12.2007 23:28
 

Sona zamanlarda şehirler yaşanmaz hale geldi.Bu ismi gördükçe acaba tekrar köyümüze mi dönsek diyorum.Her şey organik ve her şey doğal ve en önemlisi de doğal yaşam insanın ömrünü uzatır.Hadi emekliler köye dönelim bırakın çalışanlar kalsın şehirde.Mine hanım teşekkürler...

KEREM BARANLAR 
 28.12.2007 20:03
Cevap :
Resit Bey, ben de bir köye dönebilseydim keske... Havasina suyuna tasina topragina bir can feda ugruna... diye bir sarki geldi aklima. Yanilmiyorsam Ajda Pekkan söylerdi. Böyle, suyu, havasi ve cevresi tertemiz doganin ortasinda güzel bir köy olsun istiyorum da: hangi köyü mesken edinsem diye düsünüyorum -)) Sevgi ve saygilarimla.  29.12.2007 0:05
 

Kitap hediyelerin en güzeli bence..Teşekkürler iyi bayramlar

Meral Yağcıoğlu 
 17.12.2007 11:24
Cevap :
Maalesef benim henüz okuma olanagim olmadi uzakta okdugum icin. Ama ilk firsatta okumak istiyorum. Fakat kitaba duyulan ilginin asiri yogun oldugunu ve ilk baskinin tükendigini ögrendim. Bayramda yakinlarimizi ziyaret edip sicacik duygularimizi paylasirken cogu kez hediye edilen kitaplar sayesinde unutulmaz anilar kaliyor hafizlarimizda. Benim vardir böyle anilarim. Sevgilerimle.  17.12.2007 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 549
Toplam mesaj
: 185
Ort. okunma sayısı
: 4201
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

Yurt dışında yaşıyorum. Spor, yürüyüş vb. bedensel aktiviteleri düzenli uyguluyor - vegan tarzı besl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster