Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
983
 

Babalar Günü hediyesi

Babalar Günü hediyesi
 

Gelenekler, adı üstünde dünden bugüne uygulanan sosyal hadiselerin tekrarlanmasıyla meydana gelir. Günlük hayatımızda sıradan bir alışkanlık halinde hiç sorgulamadan yaptığımız bazı hareketler ve davranışlar vardır. Bunu niye yapıyoruz diye düşünmek hiç aklımızdan geçmemiştir. Çünkü küçükken babamızdan öyle görmüşüzdür, büyüyünce biz de çocuğumuza böyle davranırız.

Babasından dayak yiyen çocuğun, bu insanlık dışı harekete karşı bir mutluluk duyduğu söylenebilir mi? Hayır... Ama bu acıyı yaşadığı halde, aslında çocuğunun mutsuz olmasını da istemeyen pek çok baba, yaptığının doğru olup olmadığını düşünmeden çocuğunu dövebilmiştir.

Yeni yeni anneler babalar, Basın aracılığıyla yapılan uyarılar sayesinde bazı şeyleri düşünmeye başladılar.

Benim kanaatim odur ki, düşünmek, yarı yarıya hayatın problemlerini çözmektir. Düşünmeyen kimseye "insan" demeye benim dilim varmıyor. Yaratan bizi düşünecek kapasitede yaratmış ve bu yolla pek çok doğruyu bulacak, yanlışları ayırt decek bir özelliği kalbimize ve zihnimize yerleştirmiş.

*****

Babalar gününün geçmişi o kadar eski değil. Türkiye'deki uygulamasının üstünden de ancak bir nesil geçti. Batı'dan gelen her âdeti hiç düşünmeden kabul etmeyi içlerine sindiremeyenler, ilk başlarda birazcık bocalamışlardır. Ancak bugünkü nesil, olayın içinde doğup büyüdüğü için, doğal olarak bugünü bir âdet ve gelenek çerçevesinde devam ettirecektir.

Ben babamın "Babalar günü"nü hiç kutlayamadım. Ona hediye de alamadım. O yüzden oğlumun bana karşı nasıl davranması gerektiğini de hiç bilemedim ve düşünmedim.

Baba olarak geçirdiğim ilk "Babalar Günü"nde (yıl 1998), oğlum henüz 10 aylıktı. Eşim oğlumla çekilmiş güzel bir fotoğrafı çerçeveletip bana hediye etmişti. Şu anda evimizin duvarını süsleyen bu güzel anıyı her gördüğümde duygulanırım.

Bebeklerden elbette bir hediye beklentimiz olamaz. Bunun yerine anneler babalar birbirlerine hediye alarak bu özel günü kutluyorlar. Buna söyleyecek bir sözüm yok. Ancak bir çocuğun kendi başına bilinçli olarak annesine babasına hediye alıp anneler ya da babalar gününü kutlayabilmesi için belli bir yaşa gelmesi gerekiyor değil mi?

Peki bu yaş kaçtır, diye sorarsanız, düne kadar bunun cevabını bilmiyordum. Ama şimdi size söyleyebilirim.

Bir çocuk 11 yaşında, babasına çok beğeneceği ve çok seveceği bir "Babalar Günü" hediyesi verebilir. Çünkü ben bugün böyle bir hediye aldım. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Ümit Culduz ve Mustafa Mumcu beyler bana biraz kızacaklar belki ama, ben de daha çok paylaşmak için yazanlardan biriyim.

Mutlulukların paylaştıkça çoğalacağı söylenir. Dertlerin de azalacağı...

Bu varsayımdan yola çıkarak yaşadığım mutluluğu Blog yazarı arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

Evet, bugün biliyorsunuz okullar kapandı ve Can Beşinci Sınıflar Birincisi oldu. Benim için bundan daha güzel "Babalar Günü" hediyesi olabilir mi?

Onu bir kere daha kutlayarak öpüyor, emeğini esirgemeyen annesine de teşekkür ediyorum.

Milliyet Blog'un değerli babaları.. Babalar gününüz şimdiden kutlu olsun.

Benzer sevinçleri hepinizin tatması dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ümir Culduz'u da iyi tanıyorum, kendimi de... Bu yazınızdan dolayı size kızacağımızı tahmin etmenize Ümit Bey'in de en az benim kadar üzüldüğünü tahmin ediyorum. Tamam bizlerde biraz Alman mentalitesi var, oryantallik filen hoşumuza gitmez, düşüncelerimizi açıkça ve korkmadan dile getiririz. "Evet, sepet" kelimelerini kullanmayı pek sevmeyiz ama BLOG Kategorisi'nde yazdığınız şu yazı beni şahsen çok mutlu etti ve sizin mutluluğunuzdan pay çıkardım kendime. BLOG ne demek, "İnternet Günlüğü", değil mi? Siz de "Babalar Günü"nde yaşadığınız mutlu bir olayı bizlerle paylaşıyorsunuz. ne kadar güzel. 11 yaşında bir evlat, babasını böyle bir günde unutmuyor ve onu mutlu edecek belki de hayatı boyunca unutmayacağı bir hediye alıyor. Allah bağışlasın evladınızı. Analı babalı büyüsün! Uzun ömürlü ve mutlu olsun! Ben talihsizlikler yaşadım, karakedi babasıyım. Tüm babalar ve onların mutlulukları beni kıskandırmaz, aksine mutlu eder. Lütfen hakkımda yanlış düşünmeyin! Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 20.06.2008 4:27
Cevap :
Mustafa bey, hakkınızda yanlış düşünsem hiç böyle bir şey yazar mıyım. Ben, yazılarını paylaşmak için yazdıklarını söyleyerek bazı sorumluluklardan sıyrılmak isteyenlere karşı olan haklı tavrınız dolayısıyla özel hayatımla ilgili bir paylaşım yazısını blog kategorisine yazdığımı düşünerek size ve Ümit beye bir atıfta bulundum. Bu tür seviyeli paslaşmaların dozu iyi ayarlandığı takdirde hem o kişiler arasında hem de okuyanlar arasında sıcak bir iletişim meydana getireceğini tahmin ediyorum. Bunun dışında kimseyle benim kişisel sürtüşmeme veya goygoyculuğuma şahit olmamışsınızdır. Ben sizi de Ümit beyi de gayet iyi anlıyorum, takdir ediyorum ve seviyorum. Sizin de bu niyetimi bildiğinizi sanıyorum. Ama yine de bir yanlış anlama olmasın diye beni nazikçe uyarma ihtiyacı hissetmişsiniz. Duyarlılığınıza ve katkınıza teşekkür ederek selam ve saygılar sunarım.  20.06.2008 17:28
 

Başarıları daim olsun. Vatana hayırlı bir evlat olsun.

Ahmet Balcı 
 14.06.2008 20:22
Cevap :
Samimi dilekleriniz için teşekkür ederim. Aynı dilekleri bütün çocuklarımız için, bütün babalar için ben de tekrarlıyorum. Katkılarınızdan dolayı ayrıca teşekkür ediyor selam ve saydılar sunuyorum.  15.06.2008 14:55
 

Can sizin eseriniz cunku.Dunyada bir baba icin daha mutluluk verici bir hediye olmasa gerek.Tum babalarin Babalar Gunu kutlu olsun ...Benim sevgili Babacigim Her nekadar benden uzakta olsada onun verdigi guven ve huzur duygusunu herzaman hissediyorum,bir evlat icin bundan daha degerli bir his yoktur heralde...Sevgiler ve saygilarimla

sekerpinari 
 14.06.2008 20:17
Cevap :
Mutluluk, sevgi ve heyecan anlamında gurur duymamak elbette mümkün değil. Ancak bir böbürlenme ve kibirlenme anlamındak gururdan Allah'a sığınırım. Her ebeveyn gibi ben de elimden geleni yapmaya çalıştım elbette ama, yaratılıştan gelen özelliklerin üstesinden gelebilmek o kadar kolay değil... Bu manada sadece şükretmekten başka çarem yok. Güzel dileklerinize aynen katıldığımı belirtirken, babanıza bu özel günde sağlıklı uzun ömürler, saadet ve selametler diliyorum. Katkınız için de ayrıca teşekkür ederek selam ve saygılar sunuyorum...  15.06.2008 14:53
 

Babalar gününüzü en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı yolluyorum...

Meftun DİNÇEL 
 14.06.2008 19:42
Cevap :
Nazik kutlamanız için teşekkür ediyor bilmukabele selam ve saygılarımı sunuyorum.  15.06.2008 14:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 970
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster