Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
502
 

Bahçe yaptım...

Bahçe yaptım...
 

Bahçe yaptım bu gün terasın küçük bir bülümünde.Eski bir kanepenin kasnağının içine büyücek bir naylon döşedim. Üzerine toprak örttüm. Geçen yıllardan gübreli toprak. Kanepenin rahatında elbet bu yıl bana domates verecek vakti gelince domateslerim.

Topaklanmıştı , sakladığım büyük yoğurt kaplarının içinde. Tane tane hepsini açtım ufaladım. Havalandırdım

Şimdilik umut ekili. Bu gün nevruz ya en çok o coşturdu beni. Toprağa değmeli diye düşündüm bu gün ellerim. Beton yığını bi şehrin ortasında üveyiklerle ortak küçücük bir toprak parçası. Ada gibi. Nisan sonlarına doğru domates fideleri alıp dikecem. Bir kaç tane de biber... İlk fırsatta maydanoz, marul... Gözüme o kadar büyük geliyor ki alan bana kalsa bostan olacak. Toprağımın üzerini düzelttim bilmem kaçıncı kez, yanında oturup izledim.''İzlemek'' değilde belki ''düşlemek''...Gün ortası şekerleme... Deşmişim küçük karıncığını toprağın, emanet etmişim fidelerimi göğsüne... Artık her gün bakarım yapraklar büyümüş mü, dal ayrımlarından çiçek filizleri palazlanmaya başladı mı... Hele bir de çiçeklense... Değmeyin keyfime. Bebeğinin her anını kaydeden ana gibi kazırım aklıma meyveye dönüşünü... Yemeye kıyamam... Koklamaya doyamam...

Mutlu olmak ne kadar kolay diye düşündüm şimdi.Bir metreye iki metre uzunluğunda bir bahçecik bütün günümü güzelledi. Ellerimden toprağa geçti sevgim biliyorum. Ve o sevgiyle büyüyecek tohumlarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sevinçle, gönençle dolduruyor yazınız insanı. Şiirlerinizdeki kendiliğindenlik duygusunun ipuçlarını da taşıyor, doğaya olan tutkunuzu dile getirişiniz. Ben de uzun yıllar önce o kadarcık bir toprağa marul, maydanoz ve turp ekerdim. İnsanlara tuhaf gelirdi böyle tutkularım. Terasınıza küçük bir bahçe yapmışsınız. Umutla beklemenin tohumunu atmışsınız. Gizli bahçenizin gün ışığına çıkacak renklerini tatlarını yalnızca siz beklerken, şiirlerinizde bize ipuçlarını veriyorsunuz zaten.

Haşmet Şenses 
 20.04.2010 1:41
Cevap :
kanepenin karkasları içinde minik bir ada oda...şu sıralar maydanozlar çimlendi marullar üç mm kadar oldu.domates tohumlarım boy verdi...üçüncü yapracıkları büyüdü kiminin.şiirin,öykünün,hatta romanın hasını onlar yazıyor aslında.mütkiş bi dirençle o sert toprağı dokunsan incinen yaprakları ve gövdeleriyle nasıl yarıp çıkıyorlar her baktığımda heyrete düşüyorum izlerken.bu hayat için saklı bi ders...teşekkürler ederim.saygılarımla...  20.04.2010 9:46
 

Şehir hayatında özlemini duyduğumuz bir ortam. Ben de sizin gibi balkonu bahçe haline getirenlerdenim. Şu an yeşil soğanlarım, maydanozlarım kullanılır durumda. Sırık fasulyesini yeni ektim. İnce tatlı sivri biberlerim henüz küçümencik fide halindeler. Sümbüllerim mevsimini doldurdu. Sardunyaları ise görmeniz gerek..! Yakında domatesi de dikerim sanıyorum. İnsanı çok rahatlatan bir şey. Ne yapalım Allah bize bir bahçe sahibi olmamızı uygun bulmamış. Balkonla idare ediyoruz. Neyse ki 12 m balkonum var. Hanımla bazen bozuk atıyoruz ama o da işin tuzu biberi. Bir biberi koparıp yediğinde her şey unutuluyor. Herkese tavsiye ederim. Size kolay gelsin. Selam ve saygılar.

akar 
 30.03.2010 16:08
Cevap :
ne kadar güzel oluyor demi.konya ovası sizin olsa o kadar mutlu olamazsınız .bereketli ürünler dilerim size.teşekkürler ederim.selam ve saygılar...  30.03.2010 18:09
 

Küçücük hayata sığdırmaya çalıştığımız umutlar... Üç beşde göğer dikmeli değil mi ama:) Domatesler olduğunda, soğanlar büyüdüğünde yufkanın arasına dürüm yapıp yemeli bi güzel. Toprağı özlüyor insan değil mi?

newbahare 
 27.03.2010 22:46
Cevap :
toprak olmak diye bir deyim vardır ya,evet toprağın kokusunu özlüyor insan sevdiklerinin kokusu gibi.dün maydanoz marul dere otu tohumu ektim.ya nasip:))  28.03.2010 9:44
 

İnşallah seneye bende sizin yaptığınızı yapıyor olacağım.. Mutluluk bu işte... :))Ekmek toprağa fideleri, seyretmek büyüdüklerini, alınca ürünleri, değme gitsin... Apartman aralarında sıkışan hayatlar nerde, nerde toprakta yeşeren düşlerimiz ? Sevgiler.

ISIK61 
 22.03.2010 9:02
Cevap :
mutlaka yapın derim ben siliniveriyo toprağa değince tüm dünya:))teşekkürler ederim...  22.03.2010 10:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 281
Toplam yorum
: 672
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 311
Kayıt tarihi
: 30.04.09
 
 

1967doğumluyum. Lise mezunuyum. Okumayı ve yazmayı hep sevdim. Kelebek kanadı kırılganlığında bir ha..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster