Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
166
 

Bakış Acısı

Bakış Acısı
 

Gerçek yaşamda varlık bulmuş her şey bağlamında düşünce ve fikirlerin, yaşanmışlıkların, gerçekliklerin ele alındığı kitapların edebiyat dünyasında okurla buluştuğu gerçeği yadsınamaz.

Kimi zaman salt gerçeklikler "ince bir bulut tabakası" arkasına gizlenmiş olsa da ruhumuzun derinliklerinde her daim bir filim şeridi gibi geçmeye hazır beklemektedir.

Bu gerçeklikler kimi zaman bizleri sevindirir, kimi zaman ise acıya boğar. Her insanın yaşam arterlerinde acı, hasret, sevinç imgeleri mutlaka geniş yer tutar.

Yıllar öncesi yaşanmışlıklar insanı kimi zaman öyle etkiler ki, o yaşanmışlıklar insan ruhunda koruduğu yeri asla terk etmez.

Değerli yazar arkadaşım Hanife Mert'in 2015 baharında yayınladığı ilk kitabı olan "Düş Batımı" romanı geniş kitlelere ulaşmış, her okuyanın göz yaşlarının yağmur gibi yağmasına neden olmuştur. Çünkü romanda geçen olaylar her okuyucuyu derinden etkileyecek, her insanın kendinden de bir şeyler bulacağı gerçekliklerle doludur.

Hanife Mert'in ikinci kitabı "Bakış Acısı" Eylül 2017 tarihi itibariyle okuyucu ile buluştu.

Bugün elime geçen bu değerli kitabın ilk sayfalarını okuduğumda ve hatta romanın eksenini belirleyen ilk bölümünde yer alan "Tesadüf" ara başlığında yazılanlardan kendi öz yaşamımda benzer durumun olmasını da yadırgamadım.

Çünkü, dediğim gibi bu öz-yaşam çizgisini ele alan roman okunduğunda mutlaka her okuyucu kendinden bir şeyler bulacaktır.

Teşekkürler Hanife Mert.

Bu değerli eseri edebiyat dünyamıza ve okuyucuya kazandırdığınız için.

 

Hanife MERT bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kitaplar yazarın çocuğu gibidir. Hatta gibisi fazla çünkü bir anne gibi ona ilgi gösteriyor, sabrediyor, tahammül ediyor, iyi olması için mücadele ediyor. Güzel bir eser ortaya çıkması için bazen günler, haftalar ve geceler sandalyenin üzerinden kalkmıyorsunuz. Bu süreçte eşinizi, çocuklarınızı, dostlarınızı ve akrabalarınızı ihmal edebiliyorsunuz. Hal böyle iken kitabınız okunup değer verdiğiniz dostlarınız tarafından yorumlanıldığı zaman çekilen bütün sıkıntılar biranda yok oluveriyor. Bakış acısını yaklaşık iki buçuk yılda yazdım. Yayımlatmada sıkıntı yaşamadım. Çünkü Düş Batımı kitabımı yayımlayan yayınevinden çıkardım kitabımı. Gerek kapak resmi ve gerekse baskı dizgi anlamında okurlarımdan tam puan aldı yayınevim. Geriye içerik kaldı. Onu da siz değerli dostlarımın yorumu belirleyecek. Değerli Hüseyin Hocam kitabımı okumaya başlamış ve birinci bölümün ilk başlığı olan "Tesadüf"ü okuyarak yorumlamış. Çok teşekkür ediyorum hocam, çok sağ olun var olun. Selam ve saygılar.

Hanife MERT 
 05.11.2017 14:18
Cevap :
Doğru dersin Hanife hanım. Edebiyat dünyamızda o kadar çok kitap var ki.. Emek verilip yazılan.. Bunların çoğu ticari amaçlı.. Günlük olayları ele alan ve sonrasında unutulan... Öyle kitaplar da var ki.. Toplumsal konuları ele alıp okuyanın zihnine mıh gibi çakan, düşündüren... Misal edebiyat dünyamızın saygın ismi rahmetli Yaşar Kemal'in eserleri.. Rus edebiyatında Dostoyevski, Gorki, Gogol.. Bunların ve benzeri değerli yazarların eserleri yıllarca değerini kaybetmeden okunmaktadır... Sizin yazdığınız kitaplarda da bence durum aynıdır.. Toplumsal yaşanmışlıkları ele alan roman olması nedeni ile her daim okunacağına inanıyorum.. Yeter ki edebiyat dünyamız kitaplarınıza gereken önemi versin.. Yeterli tanıtımı yapılabilsin.. Saygılar.  05.11.2017 19:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 210
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 04.05.08
 
 

Eğitimciyim. Bir insanın çağdaş bir gelecek için, aydınlanma için çok okuması gerektiğine inanıyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster