Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

29 Haziran '10

 
Kategori
Eğlence - Hobi
Okunma Sayısı
6660
 

Balkona En Uygun Çiçekler

Balkona En Uygun Çiçekler
 


İşte balkonlarda yetiştirilebilecek en uygun çiçekler :


Sardunya...

Suyu ve güneşi fazlasıyla seven sardunya, toprağı parmakla her gün kontrol edilerek sulanmalı. Direkt güneşten zarar görmez lâkin sulamayı arttırmanız gerekir. Sardunya, menekşede olduğu gibi yaprağından köklendirilebilir. Eğer uzun boylu olmasını istiyorsanız da mutlaka gölgede bırakmalısınız.


Begonya...

Özellikle sabah güneşinden hoşlanan begonyayı yetiştirmek için hem evin güneşli bir köşesi, hem de balkonlar tercih edilebilir. Birarada olduklarında daha hoş bir görüntü oluşturduklarından küçük bir saksıya dikmek yerine uzun saksılar kullanın. Hava sıcaklığına göre bilhassa serin saatlerde iki günde bir ya da her gün sulayabilirsiniz. Begonya, kasım ayına kadar solmaz, evinizi renklendirir.


Camgüzeli...

Güneşi çok fazla sevmeyen camgüzeli, ev içerisinde yetiştirmek için en ideal çiçeklerden biridir. Sürekli olarak gölgede kalması gerektiğinden üç günde bir sulamanız yeterlidir. Tek kat ya da katmerli çiçekleri olan camgüzeli her ne kadar kokusuz olsa da kırmızı, beyaz, pembe ya da lila renginde açan çiçekleri görsel açıdan çok hoştur. Sarkmayı sevmeyen camgüzeli için 20 santimlik bir saksı yeterli olacaktır.


Kadife...

Üzerine direkt güneş gelse dahi bir sorun yaratmayan kadife çiçeği, bu özelliğinden dolayı suyu çok sever. En az iki günde bir sulamak gerekir. Kadifeyi hem büyük, hem de küçük saksıya dikebilirsiniz. Eğer evin içerisinde yetiştirecekseniz ara sıra mutlaka açık bir yerde havalandırın. Kadifenin uzun ve kısa olmak üzere iki cinsi vardır. Uzun boylular küçük çiçekli olur fakat kokuları daha güzeldir. Kısa boylular ise diğerine nazaran çok daha büyük çiçek açar.


Açelya...

Gölge yerleri seven açelya için en uygunu kuzey cepheli balkonlar ve güneş almayan odalardır. Yaprakları koyu renk, çiçekleri ise pembe, altın sarısı, ateş kırmızısı ve portakal renkleriyle çok gösterişlidir. Özellikle asitli toprağı seven açelya için fidanlık ve marketlerden asitli toprak almanızda fayda vardır.


Şakayık...

Güle çok benzeyen ve bu sebeple "erengül" adı da verilen şakayık çiçeğinin beyaz, pembe, kırmızı, lila ya da sarı renkte açan çiçekleri en az bir buçuk ay açık kalır. Şakayık çiçeği solduğunda sakın atmayın!.. Çünkü altındaki küçük soğanları yaşamaya devam eder. Saksıyı değiştirmeden sulamaya devam ederek yeniden canlandırmak mümkündür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hepsi ayrı güzel çiçekler, balkonda hoş olur :) Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 04.07.2010 17:39
 

Sardunya favorim. Sulamasanız bile hiç nazlanmıyor. Bi de kaktüsler. İzmir sıcağında kocaman oldular. Çiçek açıyorlar bir gün sürüyor ama muhteşem. en kötüsü Japon şemsiyesi. 2 gün susuz kalsın hemen soluyor. Güzel bilgilerdi. Teşekkürler:)

n. 
 29.06.2010 13:05
Cevap :
Zaten arsızdır kendileri, çoğaltmak da zor değil... Sizdekiler klasik sardunya mı, sakız mı Nilüfer Hanım? :-) Ben teşekkürler ediyorum, sevgiler...  29.06.2010 17:22
 

Balkonumuzda bahsettiğiniz çiçeklerin hepsini yetiştirmeyi denedim ama maalesef hiç birisinde başarılı olamadım. Özellikle Sardunya hepi topu bir ay ancak dayanabiliyor. Şu anda hepisnden vazgeçmiş durumdayım ve balkonun her yanını begonvil ile doldurdum.

Yıldız Nihat 
 29.06.2010 9:02
Cevap :
Sanırım sizin için daha ayrıntılı seçenekler bulmalıyız Nihat Bey :-) Ama siz birini yakalamışsınız zaten... Ortamı yadırgayanlarda ısrar etmemek lazım tabii... Başarılar size, teşekkürler, sevgiler...  29.06.2010 17:19
 

Niçin? Adam gibi su vermedim. Ateş çiçeklerim de. Sadece mazım (hayat ağacı), lavantam ve sarı taflanım yaşıyor balkonumda. Onlara biraz daha az su yetiyor:-)

pirmete 
 29.06.2010 0:42
Cevap :
Araya fesleğen de karıştır hocam, rüzgar estikçe kokusunu hissedersin misk gibi :-) Teşekkürler, saygılar.  29.06.2010 3:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3614
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster