Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '16

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
258
 

Bankalar kaşıkla verip, nasıl kepçe ile geri alıyor?

Bankalar kaşıkla verip, nasıl kepçe ile geri alıyor?
 

Kredi kartı faizi yıllık yüzde 30.24’ü buldu.

Ancak faiz indirimi tartışmalarında vatandaşın canını en çok yakan kredi kartları telaffuz bile edilmiyor.

Merkez Bankası’nın yarım puanlık faiz indiriminin kredilere yansıyıp yansımayacağı konuşulurken, tüketiciler öncelikle kredi kartlarının fahiş faiz oranlarında indirime gidilmesini talep ediyor. Aksi halde biriken borcun bir felaketin habercisi gibi görünüyor.

Türkiye’de 20 milyon kişi kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyerek borçlarını ötelemeye çalışıyor. Yani geleceğini tüketiyor!

Bankaların, sayısı 58 milyona ulaşan kredi kartlarından, toplamda 100 milyar TL’lik alacağı var.

Borcu borçla çevirmeye çalışan vatandaş ise kredi kartlarında faiz batağına saplanıyor.

Bankaların kredi kartlarına uyguladığı akdi faiz yıllık yüzde 24.24’ü bulurken, gecikme faizi ise yüzde 30.24’e kadar çıkıyor.

Üstelik Merkez Bankası’nın faiz oranlarını defalarca değiştirmesine karşın Ekim 2013’ten bu yana kerdi kartı faizine dokunulmadı.

Türkiye’de kullanılan kredi kartları ile yapılan toplam 100 milyar TL’lik harcamanın 77.6 milyar lirası bireysel kredi kartlarından geliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 15 Nisan tarihli haftalık verilerine göre, vatandaşın takibe düşen kart borcu ise 7 milyar 130 milyon lirayı buluyor.

Öte yandan, borcu ödenemeyen yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı çoktan varlık şirketlerine devredilerek mahkemelik oldu.

Merkez Bankası’nın akdi faiz ile temerrüt faiz oranlarını bankaların istekleri doğrultusunda belirlediğini belirten Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Fuat Engin, kredi kartından doğan uyuşmazlıklarla ilgili vatandaşa kredi alınarak borcun kapatılmasının önerildiğini dile getiriyor

Sonuçta kredi kartları ile kredilerden kaynaklı uyuşmazlıklar da artıyor. Merkez Bankası öncelikle kredi kartı faizlerinde indirim yapmalı. Bu yapılmadığı gibi her geçen gün mağduriyetler boyut kazanarak artıyor..

Kredi kartı ya da kredi borcu olan kişi sayısının 3 milyona ulaştığı resmi makamlarca açıklandı.

Kanunla yasaklanmış olmasına rağmen bankalar bileşik faiz uyguluyor. Böylece vatandaşın kredi kartı borcunda ödediği faiz yüzde 50’lere kadar tırmanıyor. Bankalar yasaya ve hukuka aykırı biçimde haksız kazanç sağlıyor.

Kredi kartında nakit çekim faizi dışında nakit çekim ücreti ve komisyonu da alınıyor. Yani halk sağmal bir inek gibi görülüyor.

Netice itibarıyla geleceğini tüketen toplumun bireyleri olarak, “Borç Yiğidin Kamçısıdır” mantığı ile başkalarının tasarruflarını tüketmeye, borçlanmaya devam diyoruz.

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2945
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster