Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
834
 

Bebek sesi gelen çantadan bomba çıksaydı?

Bebek sesi gelen çantadan bomba çıksaydı?
 

Muğla’da bir cami avlusuna bırakılmış çantanın bomba olabileceğini düşünen güvenlik güçleri fünye ile patlamaya hazırlanırken çantadan gelen ağlama sesi ile çantada bomba değil de bebek olduğunu anlamışlar (1). Cami avlusundaki çantadan bomba yerine bebek çıkma olasılığının daha çok olacağı baştan düşünülmeliydi. Ya çantayı fünye ile patlasalardı, sonucunu düşünmek bile istemiyorum. Bebek zamanında ağlamış.

Bu olaydan çıkartılması iki ders vardır:

1- Bundan sonra her bomba olasılığı olan çanta hemen fünye ile patlatılmamalıdır. İçinde bir bebek olma olasılığı düşünülmelidir. Bunun için bebeğin kalp atışlarını belirleyen dinleme cihazları kullanılabilir.

2- İçinden her ağlama sesi gelen çanta da düşünülmeden hemen açılmamalıdır. İçinde bebek yerine, bomba ve bebek ağlamasının geldiği sıradan bir teyp olabilir. Böyle bir tuzak çok acı şekilde sonuçlanabilir.

Bundan sonra içinde bomba olma olasılığı olan bir çantaya müdahale etmeden önce bütün bu olasılıkların düşünülmesi gerekmektedir.

Yalnızca güvenlik güçleri değil, yurttaşlar da içinden ağlama sesi gelen bir çantaya şüpheyle bakmayı öğrenmelidir.

Bu olaydaki altı günlük bebeğe büyük geçmiş olsun. Terkedilmiş olmak bir bebek için en büyük şanssızlıktır. Zamanından ağlamak onun ilk büyük şansı olmuş. Bundan sonraki yaşamında hep şanslı olmasını diliyorum.

Bebeğin hayatını ağlaması kurtardı.

(1) Bebeğin hayatını ağlaması kurtardı: http://www.milliyet.com.tr/2007/04/01/son/sontur06.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşamlarımızda ölümcül virajlara gelindiğinde,şarampole yuvarlanmamak için ilk yaptığımız şey çocukları kullanmak oluyor maalesef. O hiçbirşeyden habersiz bedenleri valize yerleştirerek yolun kıyılarında bir yerlere terketmek,ya da bir zamanlar hayatı paylaştığımız insandan çocuğumuzu kaçırarak sırra kadem basmak. İlkelliğin,az gelişmişliğin ve de yobazlığın en iğrenç sesidir bu girişimler. Bir zamanlar bize bizden de yakın olan biri ile aynı yastığa baş koyarak,onun bir parçasını dünyaya getirmek... Sonra da işler ters yüz olunca da o canı terketmek ya da kaçırmak ondan kopararak. Canını acıta acıta intikam almak... Her ikisi de zalimce... Kötülüklerden uzak kalmak dileğimle. Güzellikler diliyorum. - Nilgün Çakıcı/BURSA

NİLGÜN BURSA 
 06.04.2007 12:28
 

Bebek patlama sonucu hayatını yitirmedi ama bakalım hayat nasıl süprizler hazırladı ona. Çıkarılacak dersler konusuna tamamen katılıyorum. Sevgiler..

Gülün içinden 
 02.04.2007 12:29
Cevap :
Ne olursa olsun, yaşama güzel şey. Sevgiler.  03.04.2007 13:05
 

Ne kadar şanslı olabilir ki?

Ayrıntıda gezinmek 
 02.04.2007 0:39
Cevap :
Terkedilmek çok kötü elbette, terkedilmek ve bomba sanılıp öldürülmek çok daha kötü olurdu. O an şansının döndüğü an olsun. Sevgiler.  03.04.2007 13:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2348
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster