Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1411
 

Bekaret ve namus

Bekaret ve namus
 

Efendim baştan söyleyeyim, yazıda cinsellikle ilgili bir şey yok. Sadece bazı kavramların Türk toplumundaki bana göre yanlış anlaşılmasının eleştirildiği kısa bir yazı olacaktır.

Bundan bir iki gün evvel, bir hanım kardeşimizin yazdığı günceyi okudum. Çok haklı şeylerden bahsediyordu. Bir yerden sonar kendi eleştirdiği kişilerin arasına katılması ise yazının handikapıydı. Aslında yorumum yayınlansa, ben bu yazıyı yazma ihtiyacı da duymayacaktım ama, insanlar eleştiriyi kaldıramayabilirler.

Bu arkadaşımız, kendisinin kabarık turuncu renkli saçlı olmayı sevdiğini ve ilginç kıyafetler giydiğini, toplumun da bu kız böyle giyiyorsa ne lay lay lom kızdır. Allah bilir neler yaşamıştır diye düşündüğüüü. Başı kapalı ya da üsturuplu giyinen kızlar için, ne kadar namuslu kız yaftası yapıştırdıklarını ve bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunu belirtmiş.

Ben bu düşüncesi için kendisine tüm gönlümle katılıyorum. Bir insanın namusu ya da kişiliği giydikleri ile anlaşılmaz. Bu tür yakıştırmalar ancak bizim gibi geri kalmış, aylak toplumlara özgü davanıştır.

Sonra devam etmiş bu arkadaşımız örnek vermiş, demiş ki;

"Bir gün, eskilerden bir bayan arkadaş kendisi, (zaman zaman namaz vs kılar, çok kapalı değildir ama hanım gözükür) sevgi duyduğu bir adama ahlaksız teklif diye tabir edeceğim bir şey demişti. Sevgilisi de, iyi bir adam olsa gerek, henüz ilişkimiz bunun için erken demişti. Dedim ki, yapma etme, senin ailen ve senin psikolojin bunu kaldırmaz, olası bir ayrılık olsa, intahar edersin alimallah. Hem bunlar inancına göre günah değil mi ? Ailen senin bu anlamda rahat değil ki, suçluluk hissetmeyecek misin ?

Bana şöyle dedi " Ben aileme karşı sorumlu değilim. Ben sadece Allaha karşı sorumluyum ve günahım Allahla benim aramda.".

Allahtan, beyfendi bu hanım kızımızı 5 güne varmadan terketti de, ağlasa da, aslında kendisine bir iyilik yapıldığını farketmedi"

Bu kısma kadar ne güzel okuyordum ama bunu görünce, zaten bozuk para ile emaneten çalışan sigortalarım, tak diye attı.

Ne güzel düşünmüşsün, insanların beni saçımın rengi veya kıyafetlerimle yargılamaları ne kadar yanlış demişsin. Bunun üstüne sen, nasıl olur da hoşlandığı kişiyle birlikte olmak isteyen bir başka hanım kızımızı, aynı şekilde yargılayabilirsin? Dert yandığın şeyle, yaptığın şey aynı değil mi?

Gerçi diğer hanım, “bu Allah'la benim aramda” diyerek ayarı vermiş ama, ayar alabilene (anlayabilene) verilir.

Namusu hala iki bacak arasında arayanlara lanet olsun. Bir insan nasıl olur da bir küçük et parçası ile kıymetlenir? Biri bana çıkıp şunu açıklasın.

Arkadaşlar sizin namus timsali gördüğünüz o et parçası, boğazımızdaki bademcikle aynı işlevi gören insan organcığıdır. Sen nasıl beni kıyafetimle yargılayamazsınız diyorsan, sen de bir başkasını bakire olup, olmamasına göre yargılayamazsın.

Ha bu şu mu demek, her türlü alavereyi dalavereyi yapayım (hırsızlık, dolandırıcılık, yalan, vb) ama kimse bekaretime zeval vermediği sürece namusluyum. Ya da bekaretimi elleme de, ne yaparsan yap.

Marifet bekarete sahip çıkmak değil, marifet düzgün insan olabilmek.

Burdan şunu anlıyorum; okumak cahilliği alır, namus anlayışı baki kalır...

Şimdiden, kızgın halimle yazdığım bu yazıdan alınacaklardan özür dilyorum. Yalnız görüşlerimin arkasındayım. Namus bekaretle olmaz, namus saç rengiyle olmaz. Namus insanın içinde olan bir şeydir, fiziksel yapıda aranamaz...

Sevgiler, saygılar

Not: Foto tahrik edici olmasın diye tarafımdan özenle seçilniştir. Amacım ilgi çekmek değil, kadınların bile kendilerini ikinci sınıf vatandaş yerine nasıl koyduklarına olan isyan ve hayret belirtmedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biraz geç bir yorum olacak ama,yazıyı yeni okudum. Cevapsız kalamadım. Bu namus nedir ya. Neyin namusu,kimin.Biz insanız. Daha doğrusu düşünebilen hayvan familyasıyız. Kendim olmak adına varım,varolacağım. Ne kimsenin namusuyum, ne de olacağım. Ne istersem yaparım, kimseyi ilgilendirmez. Benim namusumsun diyenleri de ilgilendirmez. Nasıl mutluysak öyle yaşayalım. Bütün dünya çiftleşiyor. Çiçekler bile. Çiftleşin arkadaşlar. Korkmayın. Yazınıza sağlık.

SINIR 
 01.10.2008 16:22
 

bu ülkenin en beğendiğim zihniyeti bu. her haltı yap ama bakire kal. namus timsali ol. bakire olmayanlar al aşağı edilsin bakire olup herşeyi yapanlar namus timsali olsun. ne güzel. not: yorumcu burada ironi yapmıştır.

kargaliçe 
 26.06.2008 10:43
Cevap :
Ben o yorumcuyu yerim. Sana katılıyorum.  26.06.2008 11:10
 

Baktım konu, doğrudan bana hitap ediyor, bir yorum da ben bırakayım ,dedem kargacım. Şimdi 43 yorumun kabataslak tesbit edebildiğim kadarıyla en az 33 tanesi kadın cinsine ait. Yani kendimiz söylüyoruz, kendimiz dinliyoruz gibi bir şey. Ancak böylesi çok ciddi gördüğüm bir meselenin, yine çok zeki bulduğum bir erkek tarafından net, kararlı ve hatta öfkeli bir biçimde dile getirilmiş olması büyük bir terakki elbette erkek cenahı açısından. Teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum bu vesile ile....

Neşe İleri 
 15.06.2008 15:03
Cevap :
Merhaba ablacım. Genelde erkekler tam tersini düşünüyor. Lakin onları da yetiştiren bir klişe olacak ama bir kadın. Ama sen bunları biliyorsun. Son yazında bahsettiğin kadınların oğulları ve kızları bunlar. Ben ümitliyim ama, bir gün bazı şeylerin asklında olageldiği gibi olmadığı anlaşılacak. Çok geç olmaması dileğimle...  15.06.2008 20:12
 

Aslında söylenecek çok söz var ama buna gerek duymuyorum. Eline sağlık Karga...

Zeliha BEKOĞLU 
 04.06.2008 23:42
Cevap :
Teşekkür ederim.  05.06.2008 21:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 7243
Kayıt tarihi
: 20.03.07
 
 

Karga, kargagiller (Corvidae) familyasından Corvus cinsini oluşturan, iri yapılı, düz gagalı, pençel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster