Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
134
 

Ben Almanya’da… Dankeschön. 5

Ben Almanya’da… Dankeschön. 5
 

Resim alıntı. çiz çiz bitmez...


Yıl 1973…

Almanya’da sonbahar, iyiden iyiye gitmekte, kış kendini gösterdi. İş yerleri ısıtılıyor.
Benim çalıştığım iş yeri +8 dereceye ayarlı, bütün iş yerleri belirtilen kurallara harfiyen uyuyor.
Ekim ayının ortaları bir anda petrol krizi patladı...

Arap ülkeleri, ülkelerindeki petrolü Batı dünyasına karşı siyasi koz olarak kullanmak ve fiyatını yükseltmek istiyorlar. ( O günlerde petrolün varili 2 dolar seviyelerinde bir sene içinde 11 dolar seviyelerine çıktı.)

Bu olay yıllarca sürdü, bir ara 1980 de Ajda Pekkan bile “aman petrol canım petrol “ yandım Allah türküsünü eurovizyon’da söyledi.

Bir sabah baktım iş yerinin sıcaklığı 6 dereceye düşürülmüş. Ülkede öyle bir sistem kurmuşlar ki bir krizde hemen tedbir alıyorlar. Tabi bu kısıtlamalar iğneden ipliğe kadar, her kalemde uygulanıyor, hatta bürolarda müsvedde kâğıtları bile tekrar tekrar kullanılıyor, kriz bitince normal hayata dönüyorlar. Sonra istersen tomarla A4 kâğıtları at çöpe.

Ben oldum olası mizahı seven muziplik yapan biriyimdir, şimdi yaşım ilerleyince nedense pek dinlenmez oldum, aile efradı bile, “çekilmiyorsun çok konuşuyorsun” diyorlar. Hâlbuki Türkiye’de yıllarca iş yerindeki arkadaşlarıma ince ince dokundurmalar yapardım, bu yüzden bana hep ( Bay ince durum.) derlerdi.

Krizle birlikte sıcaklık düşürülünce o sabah bu olay karşısında muzipliğim tuttu.

Yüksek sesle ( Bu ne yahu soğuktan donacağız niye düşürdünüz sıcaklığı, patlatırım bu kalorifer kazanını.) demiş bulundum. Bir yandan da gülüyorum.

Maksadım gırgır geçmek, krizin ne olduğunu hiçbir Türk arkadaş henüz farkında değiller, duymamışlar. Ne olduğunu bilmiyorlar.

Hay şakayı yapmaz olaydım…

Bizim yerlilerden biri yememiş içmemiş Almanın birine bunu anlatmış. Adamlar çok ciddi insanlar, bizim gibi sulu şakaları yok… Baktım öğleden sonra iş yerinde bir Alman peydahlandı, ayağı biraz sakat, çaktırmadan beni kolluyor. İşkillendim ama renk vermiyorum kendi kendime (muziplik senin neyine elin gurbetinde şakanın sırası mı?) diyorum.

Bir hafta sonra her şey normale döndü bu yaptığımın basit bir şaka olduğu ortaya çıktı. Ama hiçbir sabah erkenden kapıma ne resmi ne sivil kimse dayanmadı, hiç kimse beni sorguya çekip hesap sormadı. Bu anı hafızamda soğuk, ama muzip bir anı olarak yer etti…

 Hatırladıkça gülerim.

Şahin Özşahin 1973

Friolzhaym  Germany

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

GUTEN MORGEN Herr ÖZŞAHİN..! " MERHABALAR...Sevgili ŞAHİN bey " Bende 1971-1972 yıllarında NURNBERG-BREMEN/Farge'de staj maksadı ile bulunmuştum. in DEUTSCHLAND.. Dediğiniz gibi onların espirileri ile bizimkiler arasında dağlar kadar fark var..:-))) TÜRK ESPİRİLERİ= Sulu ve sıcak ALMAN ESPİRİLERİ ise Katı ve soğuk..! Benzetmek gibi olursa yanilerden yani misali :-)))) Yalnız şunuda belirtmeden geçemiyeceğim, her toplumda olduğu gibi ALMANLARIN İYİSİ BİZ TÜRKLERDEN DAHA İYİDİR..! KÖTÜSÜDE RESMEN DOMUZ gibidir. :-))) Sonsuz sevgiler ve selamlar :-))) DANKE SCHÖN' ünüze BİTTE SHER :-)))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 16.12.2012 12:48
Cevap :
Almanya'da çok fazla kalmama ma rağmen çok inceleme yapıp çok şey öğrendim ve diğer 1,2,3,4 yazılarımda bunları belirttim. En çok sınıf farkını gözetmemeleri. İlginize çok Danke schön.  17.12.2012 13:18
 

Merhaba, Burada olsanız acil "f" tipini boylardınız:) Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 16.12.2012 11:59
Cevap :
Ülkelerin ekonomilerinde bazı olaylar karşısında nasıl önlem alındığını ve kasıtlı olmayan durumlarda hoşgörünün önemini anlatmak istedim. Sevgi ve selamlar.  16.12.2012 13:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1130
Toplam yorum
: 4364
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 213
Kayıt tarihi
: 11.02.09
 
 

Teknik ressamlıkla geçen çalışma hayatımdan sonra emekliliğini yaşayan bir kız ve bir erkek çocuk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster