Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1355
 

Beni öldürmeyen şey, beni daha güçlü yapar

Beni öldürmeyen şey, beni daha güçlü yapar
 

Le festin de Balthasar - Rembrandt


Bugün yazımı okurken Kanye West – Stronger http://www.dailymotion.com/video/x2k7kw_kanye-west-stronger_news dinlemenizi istesem sizden, çok şey mi istemiş olurum?! Uzun zamandır çok severek dinliyorum ve bu şarkıdaki enerji bana çok uyuyor. Şarkıda neler demiyor ki ama beni ilgilendiren müziğin ritmi ile bazı noktalardaki kilit sözler!
N-now th-th-that that don't kill me

”Beni şimdi öldürmeyen şey”

Can only make me stronger

”benı daha güçlü yapar”
Bilirsiniz eski Amerikan filmlerinde bu temaya çokça değinilir. Herhangi bir roldeki kişi yaralanıp acizleştiğinde; “Beni öldürmelisin dostum, yoksa senin başına bela olurum!” diye kafa tutar. Bu şarkıda aynı tema işlenmiş. Başıma gelen her şey, eğer sağ kaldıysam beni daha güçlü yapar demek istiyor yani. Sağlığını kaybedersin, paranı kaybedersin, eşini dostunu, en yakınını kaybedersin ama eğer bu seni öldürmezse, eskisinden güçlü olursun.
Misal biz cumhuriyetimizi kaybettik yerine demokrasiyi bir ucubeye döndürüp bize sunuyor ve  T.C. öldü diyorlar. Aslında ölmedikte can çekişiyoruz. Birilerinin çok hoşuna gitse de, bu benim inanılmaz canımı yakıyor. Bu toprakların sahibi el değiştirilmek isteniyor ve buna içimizden olanlar göz kırpıyor. Derin devlet denilen zevat iyi iş yaptığını sanıp, bunlarla sırt sırta verip dik durmaya çalışıyor. Tüsiad’ı, Müsiad’ı , çoktan razılar her şeylerini vermeye. Hatta babalarının malıymış gibi, ülkeyi bile!!
İşte burası kilit noktamız sevgili dostlarım, koca Türkiye Cumhuriyeti’nin en sahipsiz kaldığı, eskiden onu herkes “aslında benim değil” diye benimseyemezken, birden -onun bunun şunun: “aslında benimdi” demesi enteresan bir tesadüftür ve eğer biz memleket olarak bugünlerde can vermezsek, yarın daha güçlü olmamız işten bile değil! İşte bu yüzdendir ki, boğazımıza sonuna kadar bastırılmış hissediyoruz.
Ha gayret Türkiye’m!
Bak sana bir şey söyleyeceğim. Sen; ayrım yapanlarla ve kendine ayrım yapılmış süsü verenlerin arasında kalmaz ve ayrımcılık her nerden gelirse ona karşı dimdik durduğunu belli edersen gücünü kabul ettirirsin. Yok eğer; “ben mağdurum çünkü ben Ermeni’yim, Lazım, Kürdüm, Çerkez’im..” diyerek, apaçık T.C.düşmanlığı sergileyenlerle, tüm bunlara karşı gerçekten ırkçı yaklaşımlar sergileyen kişilerin haddini bildirmezsen ve arada kalmaya devam edersen gerçekten biz seni sevenler bile kurtaramayacağız. Silkelen ve kendine gelerek Türkiye Cumhuriyeti neymiş dünyaya göster.
Aslında benim anlayamadığım şey şu kimlik sorununa takmış insanlar. Şimdi babanızdan koca bir şirket devralsanız ve babanızın sizden başka bir sürü değişik evladı olsa bu şirketi parçalamaya mı çalışırsınız yoksa var olanı korumaya çalışarak, diğer herkesle güç birliğine mi gidersiniz? Adı değişmeli, bayrağı ve marşı değişmeliymiş. İnanamıyorum bunlar normalmiş gibi konuşuluyor. Gerçekten hak ve özgürlükler değil, parçalayarak, el değiştirme operasyonuna gidiliyor.
Adını değiştirsek kim istediği isimle yaşatabilir ki onu. İsim değişikliği itibar kaybıdır ayrıca! Neden mi öyle düşünüyorum, kadınların şu yaşamdaki asgari prestijlerine bakarak tabii!. Azdır; çünkü bir kadın evlenir soyadı değişir. Sanki o güne kadar hiç yaşamamış gibi eskiden onu tanıyan herkes artık ona ulaşmakta zorluk çeker, değişen soyadlarından dolayı!
Sonra boşanır kadın, soyadı yine değişir. Yine onu bilenlerin sayısı azalır. Giderek yok olur sanki kadın!
Ataerkil dünya düzeninin kadını yok saymasının en kuvvetli göstergesidir bu olay ama yine de kadın; aynı ortamda erkeklerle birlikte daha güçlü olabilmek adına bu hakkını savunma yoluna gitmez nedense! Buradan yola çıkarak ülkemizde hakları gasp edilmiş insanların susup oturmalarını istemiyorum, aksine bununla savaşmalarını diliyorum. Çünkü haksızlık öyle bir bakteridir ki, tüm alanlara rahatlıkla yayılır. Benim istediğim herkes otursun haline şükretsin değil, hakkını ararken bu toprakların sahibi olan halkımıza ve halkın bağlı bulunduğu Türkiye Cumhuriyetinin haklarıyla oynanmasın. Ona düşmanlık yapılmasın. Sadece haksızlık nerden geldiyse onun üzerine gidilsin, koca bir ülke bunun müsebbibi olmasın. Suç illa ki devleti kullanarak yapılmıştır. Ama bu pislik devleti harcayarak temizlenmemelidir.
Çok şey mi istiyorum? İmkânsız mı peki? Hayır, bu yaşamda olmaz diye bir şey olmaz! Her şeyin olabilirlik payı mutlaka vardır ve bulunmalıdır. Kimse bir birine düşman olmadan gönlünce yaşayabilmelidir inançlarını. İman edende, etmeyende hakkını savunurken ezici ve üzücü olmamalıdır. Ve hakkını savunmak için sakız olayında olduğu gibi, mağduriyet edebiyatı yapıp, yapılan hatanın üstünü örtmeye çalışmamalıdır kimse!
Herkes gerçekten haklı olduğu ve haksızlık yaptığı noktalarda hassasiyet göstermelidir. Ve bir ülkenin gücü böyle bir bilinç düzeyinden gelir. Güçlü olan ve bireylerine ezici olmayan bir memleket dileklerimle, herkese tatlı hafta sonları olsun.
Berrin Aksu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ülkede mağdur olan kimse yok kardeşim.Onlarca etnik kökenden milyonlarca sayıda kişi yaşamaktadır.Ayrımcılık yapılan değil, yapılıyormuş gibi çirkin yaygara yapanlar var.Ben boşnağım, ben çerkezim, ben arnavutum, göçmenim v.b. diyenler önce BEN TÜRK'ÜM diyorlar.İşte bu ilk cümleyi diyemeyenler de kendilerini başka ülkelere ait hissediyorlar ki biz 2.sınıf vatandaşız diyorlar. Bu ülke Türkiye Cumhuriyetidir.İçinde doğup büyüyen,devletin ekmeğini yiyen, yeşil kartıyla hastaneye ücretsiz giden,çocuk sayısına göre okuyan çocuk parası alan, çok sayıdaki çocuklarını ücretsiz devlet okutsun diye YIBO okullarına veren,çoğu yakın akrabalarıyla evlendiği için engelli çocuklarına 600 TL bakıcı parası alan kişilerde Türk'tür.Çünkü;bu işlemleri yapmaları için gereken şart TC vatandaşı olmaktır. İşine gelince seve seve TC vatandaşlığını kabul edenler,ne değişiyor ki kimlik sorusuna takılıyorlar? O zaman önce kimliklerini iade etsinler,haklarını da tabii.(Sözlerim kendini T.C.vatandaşı saymayanlar

Bosnalı 
 16.10.2011 20:59
Cevap :
Şu yeryüzünde hiç bir medeniyet yoktur ki; bir gün yeryüzünden adı silinmesin. Zamanla her şeyin değişmesi normaldir tabii ki; ancak bunun olmasını gerektirecek durum ve şartlar yok bizim ülkemizde. Varmış gibi gösteriliyor. İşte buna canım sıkılıyor benim. Ama bu olup bitenler, dünyanın faşizm batağından silkelenme çabasıyla eş zamana geldi. Dikkat ederseniz yıkılmadan durabilme gayreti gösteriyoruz milletçe. Niye? Çünkü biz hakikaten doğru temeller üzerinde yükselen bir inşayız. Her ne kadarda bunun tersini savunan çıksa da Atatürk en güzel ve en doğru kurguyu Türkiye için yapmıştır. Bunun üstüne masallar anlatılıyor ve T.C. yıkılmaya çalışılıyor. Kolaylıkla yıkılmayacak bu ülke. Dünyada yer yerinden oynasa bile ..  16.10.2011 23:09
 

Merhaba, İşte bir ışıkda sizden. Bu ışıkları gördükçe yarınımızın karartılamayacağına daha çok inanıyorum. Bu ülkede yaşayan, daha doğrusu yaşadığını sanan, birey olmayı değil mal olmayı seçen büyük bir kitleye rağmen. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 16.10.2011 12:00
Cevap :
Işıklar içinde kalalım o zaman. Gerçek gün ışıkları, sonunda diğer bütün ışıkları gölgede bırakır. Dileyelim ki öyle olsun. Saygı ve selamlar benden de :)  16.10.2011 12:57
 

Merhaba...sözü bi yerden hatırlıyorum ama... neyse...yazıyı tekrar okuyacağım,yorumlamak için...selamlar...

nedim üstün 
 14.10.2011 22:22
Cevap :
“Beni öldürmeyen her şey beni güçlendirir.” Nietzsche Bu mu:)))  14.10.2011 22:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 264
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 18.12.10
 
 

Üniversite mezunuyum. Dekoratörüm. Yazmayı çok seviyorum. 200 kadar şiirim var. Sinema ve tiyatro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster