Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '09

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1217
 

Beni taşıyabilmeli. TV' de evlendirme programı

Beni taşıyabilmeli. TV' de evlendirme programı
 

Evlenmek isteyenlerin çöpçatanlık için başvurduğu kanalda Zühal Topal hakikaten çok güzel bir performans sergiliyor. Hem evlendirme işi yapıyor, hem de eğlendirme işi.

Her zaman seyretmem mümkün olmuyor, kadınca bir merakla fırsat buldukça izlerim.

Orada dikkatimi çeken, başvuran adayların genelde ikici, üçüncü ve hatta dördüncü evliliğini yapacak olmaları. Bilhassa bayanlar maddi durumu iyi olan beyleri tercih etmekteler. Geleceklerini garanti altına alarak rahat bir yaşam hayalindeler.

Evlenmek isteyen hanımefendi geliyor, O ne geliş! Genelde müzik eşliğinde oynayarak, ya da dans, vals karışımı cezbedici figürlerle sahnede yerini alıyor. Bazı vakitler oynama işi abartıya kaçıyor ve dakikalarca devam ediyor. (bıktırıyor.) Hele bir tanesi on dakikadan fazla jimlastik hareketleri yaptı, kan ter içinde kaldı, neymiş efendim, altmışüç yaşında olmasına rağmen kırklı yaşlardaki enerjisini kanıtlamak istermiş. (nasıl bir mantıksa)

Sunucu soruyor:

-Nasıl bir eş adayı arıyorsunuz? Nasıl biriyle evlenmek istersiniz?

-Ben ellibeş yaşımdayım. Hımmm. Şöyle, elli ile ellisekiz yaşlarında olsun. (vay vay, kendinden küçük olsun istermiş.)

-Maddi durumu iyi olmalı.(sen o maddi durumun oluşmasına nasıl bir katkıda bulundun hanımefendi?)

-Bana iyi bakmalı, bakabilmeli. ( Benim bildiğim, evlerde minnoşlara bakılır, veya bahçedeki karabaşa bakılır. Sen ki insansın, gücün kuvvetin var, kendine baktırmayı nasıl düşünebilirsin? Onurun zedelenmez mi?)

-Beni taşımalı, taşıyabilmeli. Burada sunucu devreye girer:

-Siz çalışıyor musunuz, eğitiminiz? Eviniz vardır sanırım....

-Çalışmıyorum, hiç çalışmadım. Ortaokuldan ayrıldım. Kirada oturuyorum.

Geliri yoksa, ne ile geçindiğini ben merak ediyorum ama ne hikmetse, oradaki konuklar veya sunucu bu kısmı kurcalamıyor.

Beni taşıyabilmeli diyor acaba bunun manasını kendisi biliyor mu? Sanmıyorum. Şimdi buradan ben soruyorum:

-Bayan, sizin ağırlığınız nedir? Burada ağırlığı oluşturan şeyler, eğitim, diploma, iş, kariyer, gelir, varsıl olma hali. Zarafet, göz okşayan bir görünüm. Maşaallah bunlar size hiç uğramamışlar. Hangi ağırlıktan bahsediyorsun? Vücut ağırlığı demek istiyorsan, o fazla fazla var.

Bana kalırsa ilk evliliklerinde yeterince ütememiş kişiler deneyimli olarak buraya gelip "eş" değil de, ev, araba, mal-mülk iyi bir gelecek sahibi olmak için geliyorlar. Hatta bazıları açık açık söylüyorlar "çok zor durumdayım, tek kurtuluşum evlenmek."

Evliliği bir sektör olarak düşünüyorlar. Bir nevi kendilerini pazarlıyorlar. Tabii alıcı bulabilirlerse...

Olumluya doğru bir istikamet varsa, kanalın kantininde birer çay içmeleri, birbirlerini daha yakından tanımaları tavsiye ediliyor. (Hayatının geri kalan kısmını birlikte geçireceği kişiyi, kısa sürede tanımak mümkünmüş gibi.)

Bu tanıma süresi bir veya iki gün de olabiliyor, genellikle sonu fiyasko.

İlk tanışma esnasında bayanlar malda mülkte gözü olmadığını söylüyorlar, ama tanıma devresinde anlaşamadıkları husus yine mal-mülk, maddiyat. Hayalindeki kişiyi bulabilmek için, günlerce ve israrla pek çok sayıdaki talip adayla tanışıyorlar.

Şu sıralar hala ekranlarda, bayramın ikinci gününden itibaren yine göreceğimizi sanıyorum bir bayan. Yetmiş yaşında. Sık sık dilinde tekrarladığı, "gencim, dinç biriyim." Bu fikirlerini konuklara veya seyircilere kabul ettirebilmek için kot pantalon giyiyor, makyajsız çıkmıyor. Tribünde otururken hep uyukluyor, resmen uyuyor. Yaşın verdiği bir durum olsa gerek. Çok zaman sunucu uyandırıyor. Bir talibi çıktığında bir de demez mi "ben uyuyanları sevmem" diye. Hay sevsinler seni.

Günde üç paket sigarasından vazgeçemediği için, olumlu yönde ilerleyen bir tanışma sigara engeliyle sonlandı. (Hatuncuğum, sigara mı önemli, yetmişinden sonra bulduğun hayat arkadaşı mı)

Beni taşıyabilmeli diyen hanıma dönmek istiyorum. "Taşıyabilmeli" sözcüğüne fena takıldım.

Mizansen de olsa, istenilen evsafta bir aday bulundu. Beyefendinin evleri var, arabası var. İyi kazanan bir işi var, yazlığı var, yurt içi, yurt dışı gezileri yapıyor, hayatı dolu dolu yaşıyor. Oooooooh. Hanım keyiften dört köşe, gözler ışıl ışıl...

Beyefendi ona diyor ki:

-Hanımefendi, aklımda kaldığı şekliyle beni taşıyabilmeli diyordunuz. Ben sizi fazlasıyla taşırım da peki "SİZ BENİ TAŞIYABİLECEK MİSİNİZ?"

Evlilikler denklik esasına göre kurulmaktadır. Denklik olmazsa yürümez, yürüyor gibi görülsede iki taraf için acıtıcı olur. Dinimizde de denk olma durumuna vurgular vardır.

İhale esasını hatırlatan ekran tanışmaları ve nadiren de olsa ekran evlilikleri uzun ömürlü olmuyor. Çünkü burada iki taraftan en az birinin amacı farklı. Sun'ilikler diz boyu. Bana göre şamata.

Herhangi bir ard niyete dayanmaksızın, denklik esasına göre sağlam temellere kurulmuş "ilk göz ağrısı" olan evliliklerinizin ömür boyu sürmesini gönülden dilemekteyim.

Esen kalınız.

Gül Alkan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SEVGILI ADASIM YAZINIZA KESINLIKLE KATILIYORUM ve bu harika tespitlerinizden dolayi sizi kutluyorum keske herkes es secerken aradigi istedigi insani soyleyebilse maneviyattir evliligin temeli bir odada kit kanaat gecinerek gulen seven anlayan oyle mutlu ciftler gordumki elimde olsa o mutluluk icin tum servetimi verebilirdim ve klasik bir soz ama para asla mutluluk getirmiyor sadece maddi olarak doyuyorsunuz sevgi yoksa anlayis yoksa ruhunuz hep ac kaliyor sevgilerimle

gulten 
 12.10.2009 20:19
Cevap :
Sevgili Gülten hanım, sayfama hoş geldiniz. Yorumunuzda sizin de belirttiğiniz gibi para başlı başına mutluluk getirmez, olsa olsa, mutluluğun kapısını aralayan bir anahtar olur. Bir anket yapsalar, eminim ki, zenginlerin dışındakiler daha mutludurlar. selamlarımla...  12.10.2009 22:15
 

Evlilik bir evcilik oyunumudur? Yenilerde bu konuda güzel bir söz duydum. Şöyle: "Ben bir çocuk, sen bir çocuk, bir çocukluk ettik bulduk bir çocuk, oduk üç çocuk" neymiş efendim "Evlilik çiçek isimleriyle başlarmış da hayvn ismleryle devam edermiş Kırk yıllık evliyim, yetmişine geliyorum daha bu sözün anlamını çözemedim. Bilen varsa ben burdayım. Selamlar

Recai Şahin 
 07.10.2009 22:35
Cevap :
Değerli Hocam, evlilik, evcilik oyunu değildir, ciddi bir müessesedir. Olaya bu açıdan bakmayanlar, "çocukluk ettik" diyorlarsa bir kaç defa daha hüsrana uğramaları kaçınılmaz olur. Bence en değerli olanı, mutlulukla yürüyen uzun ömürlü evlilikler. Bizde de böyleydi, sizde de böyle ne güzel, Allah nazarlardan saklasın. Yuvanıza, sağlıklarla ikinci bir kırk yıl diliyorum. Esen kalınız...  08.10.2009 17:55
 

Sevgili Gül Hanım, ben dün sizin yazınızı bizim yaşlı dul ve malül arkadaşlara okudum. Onlar da bana öykülerini anlattılar... Köşemde yazacağım inşallah. Saygı ve selamlarımla.

Haydanlı 
 27.09.2009 21:28
Cevap :
SnAdnan Doğan, Yorum için teşekkürler. Bu konularla ilgili öyküler yazdığında, seninkileri de biz okuruz. Önemli olan küçük de olsa, az da olsa, birşeyler verebilmek...Selamlarımla...Gül Alkan  28.09.2009 11:17
 

Kadın çıkmış TV ye kendine eş arıyor. Elbetteki kendini taşıyabileceği eş aramak onun en doğal hakkı. Napsın kadın, daha önce evlenmiş taşınamamış, ikinci hakkını da en güzel tercih hakkını kullanmak istiyor... Bir de 70 yaşındaki genç kızcağızımızın oynamasını garip bulmuş, resmen takmışsınız. Şimdi ben mesela 1327 (Rumi) liyim diye TV ye çıksam desem ki, "Çalın bir Muğla Zeybeği oynayalım." Garip bulacak mısınız? :-) Ah, gençlik ahh... Burada yorum yazma hakkım çok sınırlı, ben size en iyisi köşemden bir yazı yazayım da...

Haydanlı 
 27.09.2009 21:26
Cevap :
Sn.Adnan Doğan, toplumu ilgilendiren bir konudur bu, görüşlerini yaz ama "erkek nasıl olmalı" bloguma yazdığın yorum gibi, dayaktan, sopadan yazma. Zaten onun şaka olduğunu düşünmekteyim. Selamlarımla...Gül Alkan.  28.09.2009 11:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 339
Toplam yorum
: 5788
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1656
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri olar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster