Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
249
 

Beynimiz baharsa

Beynimiz baharsa
 

Resim, iyot kokusu blogcu.com.dan alıntı


Doğmuşuz bir tarihte, doğum tarihimiz miladımızdır. Deriz ki, ben doğmadan önce, ben doğduktan sonra...

Senenin hangi ayında olduğu önemli değildir doğum tarihimizin, Ocak, Haziran veya Kasım olabilir. Ama mevsimlerden ilk bahar olduğu kesin.

EVET! Her kişinin doğuşu ilk bahardır. Hani, tabiat kış uykusundan uyanır, ağaçlar çiçek açar, sonra yapraklanırlar. Kuş sesleri birbirine karışır, toprak yeşillenmeye başlar ya. Aynen öyle...

İnsan bebeciklerimiz de, dokuz ay on gün süren kış uykusundan uyanmış ve hayatının baharına merhaba demiştir. Ağlamaları, çığlıkları birbirine karışsa da, keyifli gülücükleri evin mutluluk kaynağı olur.

Bu bahar, öyle üç ay değil, uzun süren bir bahardır. Çocukluk ve eğitim çağını içine alır.

Sonra yaz mevsimi gelir. Eğitimi tamamlayan genç bir delikanlı veya meslek edinmiş genç bir kız vardır yaz başında.

Evlilik gerçekleşir, anne-baba olunur yaz mevsiminde. Çalışma hayatı, çocukların büyütülmesi, hayatın zorlukları bu döneme rastlar. Yine de güzel bir sürectir insan ömrünün yaz mevsimi.

Bu mevsimin sonuna doğru çocukların yuvaları kurulur. Sanılır ki, görev bitmiştir. Yaz mevsimi bitmiştir ama; ah! o evlat sevgisi yok mu! daha yapılacak çok şeyler vardır.

Ömrün sonbaharında büyükanne-büyükbaba olunmuştur. Zamanın trendine göre, anne-baba çalışıyorlar. Kıyabilir misiniz el kadar bebeği başka ellere! Koklarsınız doyuncaya kadar, basarsınız bağrınıza ve sahiplenirsiniz minnacık ufaklığı. Öperek, severek büyümesine yardımcı olursunuz.

Torunlar taze kandır derler. Daha sağlıklı olduğunuzu fark eder, daha da gençleştiğinizi hissedersiniz. Bebeklerle beraber sizin de yüzünüzden gülücükler eksik olmaz. "En mutlu olduğum bu zaman mı acaba!" diye, şüpheye kapılırsınız.

Geldi kış mevsimi. Dört mevsim döngüsü tamamlanacaktır artık. Bunun bilincindesiniz... Aynalara bakıyorsunuz, pamuk gibi bembeyaz olmuş saçlarınızı, yüzünüzde belirgenleşen çizgileri gösterdikleri için aynalara sakın kızmayın. Bir takım rahatsızlıklar da kapınızı çalabilir, bazen habersiz hatta istenmeyen misafirler gelmez mi size, meselâ, onun gibi..

Olsun, her şeyin üstesinden gelecek kadar yürekli, tecrübeli bir bilge olmuşsunuzdur artık.

Beden dört mevsimi yaşamaktadır ama beyniniz daima sevecen, iyi niyetli halini hiç bozmamıştır. Ya yüreğiniz? Sevgi ve şefkatinden zerre kayba uğramamıştır. Gözlüğe ihtiyaç duysanız bile gözleriniz ışıl ışıldır. Çünkü sevenlerin gözleri hep ışıldar.

Kıyaslarsınız kendinizi diğer mevsimlerinizle... "İlkbaharda, yazın da son baharda da şimdi de ben hep böyleyim, hiç değişmemişim" dersiniz.

Zaman beden üzerinde  yapacağını yapmıştır ama beyniniz ve ruhunuz ilkbahara takılı kalmıştır.

Ve...

Yine bir ilkbaharda yaşama veda edilecek, bir ömür mutlu bitecek, beynimiz baharsa...

Bu yazı da burada biterken okurunu gülümsetecektir, beyinler baharsa...

Sevgi dolu selamlar...

 

Yurdagül Alkan.


  

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her mevsimin kendine has bir güzelliği var ve tüm mevsimleri seviyorum. Ancak ilkabaharın kalbimdeki ve hücrelerimdeki yeri bambaşka. Getirdiğiniz bahar esintisi yazınız için teşekkürler ablacığım, öpüyorum, iyi akşamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 17.12.2012 21:19
Cevap :
Yaşadıkça, ömrün her mevsimi bahar olsun ve baharın tüm güzellikleri dolsun yüreğine...Sevgiler yoldaşın olsun canım benim, selamlarımın eşliğinde sevgiler gönderiyorum Antalya'dan...  17.12.2012 22:19
 

Baharı da severim de, ama ille de yaz, ille de yaz. Yazın daha aktiftir daha verimli, hareketli, şen eğlenceli dinamik. Daha uç noktalara "kolaylıkla" gidebilirsin, daha önce hiç gitmediğin, görmediğin yerlere gidip görebilirsin, köyüyle kentiyle, deniziyle, dağıyla, gölüyle, nehiriyle, ovasıyla, yaylasıyla... Hayatı, insanı, dünyayı, evreni, kendini, güzellikleri, herşeyi iyisiyle kötüsüyle tam özümsersin; keşfeder, bilmiş, görmüş, işte o zaman ancak bilge olursun. Ağırlıklardan kurtulur hafiflersin. Dar ve güvenli yerlere, evine hapsolmaz, her an hazır ve nazır, yanına 3-5 bişey alıp çıkarsın yollara ve heryer senindir yazın. Yeter ki iste, ama öyle ki işte, "yaz" bunu zaten istetir de! Onun için, benim galiba olsa olsa gönlüm bahar, ama beynim, zihnim yaz sanırım :))) Sevgilerimle...

Filiz Alev 
 15.12.2012 10:03
Cevap :
Yaz mevsiminin sayısız güzellikleri var ama ya o sıcağı...Bunaltıcı, terletici, of...Her yeri bizim buralar gibi düşünüyorum. Yorumun sonunu çok güzel bağlamışsın Filiz, gönlüm bahar zihnim yaz :-)) Vallahi çok da hoşuma gitti :-)) Her zaman bahar ve yazlarda yaşa emi, sevgiler gönderiyorum sana...  15.12.2012 16:48
 

Romantikler son baharı sever,Kasım rüzgarları daha bir anlamlı dağıtır saçlarımızı; kuru yapraklarda yaşayamadığımız aşkların duyguları filizlenir yeniden.Böyle yazılar yazarken bizleri de düşün ablam, bak ıslanıverdi birden göz pınarlarım!

Kerim Korkut 
 15.12.2012 8:51
Cevap :
Böyle bir blog yazdım da, Korkut kardeşimin göz pınarları ıslanıvermiş, olmadı işte...Buna sebep benim, bir daha ki seferde, kupkuru bir blog yazayım, yeterki gün doğsun pencereden...Ne alaka diyecen şimdi de...Şakalar bir tarafa, güzellikler içinde, sağlık ve mutluıluklar sizlerin olsun...  16.12.2012 12:51
 

MERHABALAR...Sevgili YURDAGÜL hanım :-)) Vallahi benim BEYNİM İLKBAHAR, fakat BEDENİM SONBAHAR (Çünkü doğum ayım EKİM) :-))) Hayat ve nefesler keşke hep (+) olsa... :-)) Normal bir ömür süresi dahi, zaman şeridinde bir noktadir... Buna çoluk çocuk torunlar bile dahil edilse çok çok kısa bu BAHARLAR...:-( Doyamadım gibilerden :-)) Sonsuz sevgiler,selamlar ve saygılar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 14.12.2012 21:20
Cevap :
Sayın Necip beyefendi, doyulur mu baharlara? İlkbaharda yaşadığımıza kendimizi inandırdığımız bir sırada torunlar geliverince...Sonbaharda olduğumuz gerçeğine dönüyoruz. Olsun, sağlığımız yerinde değil mi? Ona da şükür...Selam ve saygılar size...  15.12.2012 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 341
Toplam yorum
: 5795
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1660
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster