Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '16

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
287
 

Bir bilene sor

Bir bilene sor
 

resim görsel netten alıntı


Yıllar geçtikçe zaman  değişiyor. Sonra insanlar değişiyor. İhtiyaçları, beklentileri, düşünceleri, istekleri, öncelikleri değişiyor. Bu değişim onun  hayat felsefesini yaşam biçimini de değiştiriyor.

 

Özellikle son zamanlarda hayatının merkezine " BEN" lik duygusunu yerleştirmiş insanlarla sık sık karşılaşmaktayız. Öyle ki, onlarda  "ben" lik öyle tavan yapmış ki; her şeyde ben diyor başka bir şey demiyor. Ben bilirim, ben yaparım, ben doğruyum, ben haklıyım, benim hakkım, düşüncesi hükmetmiş vicdanlara. Karşıdakini eleştiren, rencide etmeye çalışan, alay eden küçük görmeye çalışan, ötekileştiren tavırlar son dönemlerde alabildiğince revaçta. 

Mevlana Mesnevisinde bu konuyla ilgili bir hikaye anlatır. Hikaye şöyle başlıyor; Kendini beğenmiş bir gramer (nahiv) bilgini, boğazdan karşıya geçmek için bir kayık kiraladı ve gururla oturdu yerine. 
Kayıkçı, olgun ve alçak gönüllü bir insandı. Hiç ses çıkarmadan küreklere asılıyor, yolcusunu sağ salim karşıya geçirmek ve üç beş kuruş kazanmak istiyordu.
Denizin orta yerine geldikleri sırada Bilgin küçümser bir eda içinde sordu:
-Sen hiç gramer okudun mu?.. dil biliminden anlar mısın?
Kayıkçı:
-Hayır efendim dedi, ben cahil bir kayıkçıyım, dediğiniz şeylerden hiç anlamam.
-Vah vah dedi Bilgin, ömrünün yarısı boşa geçmiş!..
Böyle bir süre ilerledikten sonra rüzgar şiddetini artırmaya, dalgalar büyümeye başladı. Denizde fırtına çıkmış, Bilgin korkmaya başlamıştı.
Kayıkçı olağanüstü bir güçle kurtulmaya, sağ salim karşı kıyıya geçmeye çalışıyordu. Gördü ki artık kurtuluş ümidi yok, Bilgine dönüp sordu:
-Efendim, yüzme bilir misiniz?
Bilgin:
-Ne yazık ki bilmiyorum diye inledi.
O zaman kayıkçı: 
-Vah vah dedi, şimdi ömrünün hepsi boşa gidecek! Keşke gramer bileceğinize benim gibi yüzme bilseydiniz de canınızı kurtarsaydınız, der.

 
 Sahip olduğu hiç bir şey kendine ait değil insanın. Ona sahip olduklarını veren bir yaratıcı var. Ne kadar yükselirsen yüksel sonunda yere mahkumsun. Gideceğin yer varacağın menzil belli. Kime büyüklük taslıyorsun? Şeytan da kibrinden Hz. Adem'e secde etmedi cennetten kovuldu, kaybedenlerden oldu. 


  Kibirli olanlar da aynı değil mi? Üzerindeki kibir yaftasını atıp alçak gönüllü olmalı insan...Benden başka doğru olan da, doğru düşünen de vardır. Benden başka haklı olan da, benim hakkım olan şey, başkalarının da hakkıdır diyebilmeli. Benim bilmediğim, bildiğimi daha iyi bilen de vardır alçak gönüllüğünü göstermeli insan...


Muhabbetle, 

Hanife Mert

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Okumak cehaleti alır, eşeklik baki kalır." diye ne güzel bir söz vardır. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 22.02.2017 5:51
Cevap :
Çok haklısınız Atakemal Bey. Yorum için teşekkürler..  08.03.2017 20:08
 

Başımızı dik tutabilmenin en büyük nedeni insan olmak Hanife hanımcığım, bu da ancak yetmiyor "İYİ" olabilmek önemli, üreten, düşünen, sorgulayan, insaf merhamet sahibi yani ahlak zengini, emeğinize sağlık sevgiler

Cemile Torun 
 21.12.2016 21:41
Cevap :
Merhaba Cemile Hanım, Çok özür dileyerek cevabıma başlıyorum. Çok uzun süredir milliyet bloğa uğrayamadığımdan dolayı yorumunuzu yeni gördüm ve dolayısyla yanıtı gecikti. Çok haklısınız en büyük sorunumuz ahlakımızın dejenere oluşu, bizi biz yapan erdem kabul ettiğimiz değerlerin yok hükmünde oluşu bizi bu günlere taşıdı. Dileyelim aklımızı başımıza alarak en kısa zamanda gerçeğin farkına varalım. Aksi halde günden güne karanlığa saplanıp kalıyoruz. Yeni yılın yeni umutlarımıza vesile olmasını ve tüm köt günlerin geride kalmasına vesile olmasını diliyorum. Sevgilerimle..  31.12.2016 18:48
 

Kıymetli yazarımız Sayın,Hanife Mert;Haklısınız her kes bir bilen olmuş artık kimse, kimseye sormuyor ve kendinden başka bir bilen tanımıyor.Yazdığı yazıda kendisini anlatıyor. Benlik yüreğini kemirmiş toplumun yararlanacağı, faydalanacağı başka bir şey yazmıyor. İçini kemiren Benliğini sevindiriyor.Üzüm üzüme bakar olgunlaşır.Elma elmaya bakar renklenir.Vicdan,merhamet,acıma hissi, evlat sevgisi bu benlik yüzünden tükenmiş.Saygılar sunuyorum.Tüm ev halkına sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 16.10.2016 22:18
Cevap :
Bu değerli yorum üzerine ekleme yapmak istemiyorum Mehmet Bey. Kıymetli dost. Çok teşekkür ediyorum. Kibir ve büyüklenme insan ruhuna yüktür. İnsan bu yükten kurtulmalı. Sağlık ve esenlikler diliyorum. Selam ve saygılar.  19.10.2016 12:09
 

Ben duygusu çok tehlikelidir, Allah bile Kur'an'ın bir çok yerinde ben yerine biz der. Biz insanlara ne oluyor, değil mi? Acı olansa bunun ayrımında değildir çoğu. Başkalarını eleştiri ama aynaya baktığında gördüğü iyi biridir. En tehlikeli insan kendini iyi sanan insandır diye bir söz okumuştum bir köşe yazısında. İnsan gerçek kişiliğini olağan dışı bir durumda anlık tepkileriyle açığa vurur. Her şey yolundayken iyi, olgun, bilge insan olmak kolaydır çünkü ama sıra dışı bir durumda tepkimizi gerçek bizi ele verir. Saygılar.

Güz Özlemi 
 16.10.2016 19:29
Cevap :
Güz Özlemi teşekkür ederim sayfama ziyaretiniz ve değerli yorumunuzu paylaşmanız için. Günümüzde ben"lik duygusu ve beraberinde kibir, büyüklenme duygusuna sahip insanların sayısı çok büyük artış göstermektedir. Oysa sonuç olarak hepimiz insanız ve her birimizin birbirinden bağımsız farklı özelliklerimiz vardı. Bu farklılıklar kibirlenmemizi gerektirmemeli. Daha hoş görülü mütevazi yapmalı. Ben2lik duygumuzun ilerlemesini engellemeili kibri törpilemeliyiz. Selam ve saygılar..  19.10.2016 12:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 946
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4197
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster