Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1091
 

Bir Galatasaraylı'nın gözüyle Ankaragücü'nün sayılmayan golü..

Bir Galatasaraylı'nın gözüyle Ankaragücü'nün sayılmayan golü..
 

Ankaragücü'nün sayılmayan golü..


Ben fenerbahçeli olsaydım, A.Gücü'nün 90+2'de attığı golün geçerli sayılmış olmasını isterdim. Bunu gerçekten isterdim.

Ankaragücü'nün 90+2'de attığı gol, topun tamamının kale çizgisini geçtiğinin hakemlerce tespit edilememesi üzerine geçerlilik kazanmadı. Daha maçı seyrederken topun kale çizgisini geçtiğini düşünmüştüm, aslında çok çok zor bir pozisyon değildi. Maçtan sonra pozisyonların tekrarını seyrederken; Özer'in sağ ayağının kale çizgisinde olduğunu, sağ elinin neredeyse direğe değdiğini ve sağ kolunun kale direğine 45 derece açı yaparak içeri doğru olduğunu (yani Özer'in kafası 45 derece açıyla bir kol mesafesi kadar içeride), ayrıca sol ayağının da neredeyse yarım metreden biraz fazla içeride olduğunu gördük. E top da Özer'in karnının sol yanında olduğuna göre topun tamamının girdiği açıktı. Maçı beraber seyrettiğimiz fenerbahçeli arkadaşlarımızla bu pozisyonda mutabık kaldık.

Ankaragücü'nün attığı ikinci golü ilk gördüğüm pozisyon, zemin hizasından ve yandandı. Daha ilk baktığımızda Ankaragüçlü Metin'in topa doğru değil de Bilica'ya doğru baktığını ve "kambura yattığını" gördük. Pozisyon fauldü ve Metin'in topla oynamaya niyeti yoktu, sadece Bilica'nın vurmasını engellemeye çalışıyordu.

Şimdi şüphesiz ki elma ile armut bir değildir. Dolayısıyla 49'uncu dakikada verilmeyen "bir faul" ile 90+2'de verilmeyen "bir gol" de aynı değildir. Ve 49'uncu dakikada verilen hatalı bir kararı kalan dakikalarda telafi şansı vardır ama 90+2'de verilmeyen bir golü telafi etmek kolay değildir. Maç içerisinde bir çok hatalı karar verilmesi sürekli karşılaştığımız bir durum, her hata gol olacak diye bir şey yok.

Dedim ya; ben fenerbahçeli olsaydım, A.Gücü'nün 90+2'de attığı golün geçerli sayılmış olmasını isterdim. Bunu gerçekten isterdim.

Bazen takımınız 2-0 veya 3-0 gibi skorla öndeyken hakemin biri çıkar takımınızın lehine aslında hiç de penaltı olmayan ucuz bir penaltı verir ve bir gol daha atarsınız. İçiniz sıkılır, moraliniz bozulur, bir anda sanki maçı hakemin yardımıyla almış pozisyonuna düşersiniz. Ya da FB-A.Gücü maçındaki gibi 2 puan alırsınız ancak sezon boyu temcit pilavı gibi önünüze bu olayı getirir dururlar. Sanki sezon boyunca alınan puanların tamamı bu maçın sayesindedir. Ben fenerbahçeli olsam, bu golün sayılmış olmasını dilerdim.

Ya da, başkanınız çıkar, kötü oynanan ve kaybedilen 3 maçlık bir serinin sonunda (sanki o maçlardan önce lehlerine yapılan hiç bir hata yokmuş gibi, örneğin Manisaspor maçında verilmeyen penaltı ve goller, FB lehine verilen hatalı kararlar) ve kötü oynadıklarına hiç bakmadan, her zamanki (artık kanıksanan) gündem değiştirme operasyonuyla hakemleri, federasyonu, basını resmen "tehdit" eder. Ve hemen arkasından böyle bir hakem hatasıyla 3 puan alırsınız.

Bu konu hep gündeme getirilecek. Ancak bu konunun sürekli gündeme getirilecek olması fenerbahçenin değil Aziz Yıldırım'ın hatasıdır. Aziz Yıldırım'ın geçen hafta yaptığı açıklamaların bir hata olduğunu kabullenmek fenerbahçeliler için iyi bir başlangıç olabilir. Artık galip geldikçe centilmenlik timsali olmak, yenildiğinde ise cazgırlık yapmaktan vazgeçelim. Büyük takımları yenen diğer takımların emeklerine saygı duyalım.

Bana fanatik ya da amigo diyorlar. Hadi benim Galatasaray'ı, futbolcusunu ve yönetimini eleştirdiğim kadar kendi takımınızı eleştirin. Sonra da gelin centilmenlik bayrağını hep beraber yüceltelim ve yükseltelim. Meriç Tunca gibi taşeronların bulunduğu basına, taraftarlara hoş görünmek adına amigoluk yapan yönetimlere rağmen bunu yapalım.

Ben fenerbahçeli olsaydım, A.Gücü'nün 90+2'de attığı golün geçerli sayılmış olmasını isterdim. Bu pozisyonun her takımın başına gelebileceğini düşündüğümden, ben yazılarımda bunu kullanmayacağım. Hakemler satılıktı demeyeceğim, fenerasyon demeyeceğim. Hakemler de hata yapabilir diyeceğim. Hazır yakalamışken yararlanmak gibi bir zihniyet gütmeyeceğim.

Lütfen herkes özeleştirisini yapsın..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Ben Fenerbahçeli olsam" deyip duruyorsun. Ben gerçekleri söyleyim. Dost acı söyler derler ya biraz öyle olacak. Biz adam olamayız. Neden hakemlerimize yüklenip duruyoruz. Hakemlerde insan demeyeceğim. Şöyle söyleyeyim. Biz TV'den yavaşlatılmış hatta o anı dondurup gol olduğuna ancak o an kanaat getirebiliyoruz. Kaldı ki saniyenin onda biri kadar an denilecek kadar kısa bir zaman sürecinde kim doğru kararı verebilir. Soruyorum size. Ve bu hakemi yerden yere vurduğunuz an o hakem bir sonra ki maça nasıl sağlıklı çıkabilir. "Acaba beni bu maçta da tenkit ederler" diye tereddüt içinde kalmazlar mı? Ben Fenerbahçeliyim ama geçen sene Denizli'de yarım metre içeriye giren golümüz vardı ama hakem vermedi. Lütfen hekemlerimize biraz saygılı olalım. Onları eleştirerek fazla yüklenmeyelim. Galatasaray'a bundan sonra ki maçlarında da başarılar dilerim.

Ahmet Üstündağ 
 17.12.2009 11:44
Cevap :
"Ben fenerbahçeli olsam" diye tekrarlamak, vurgulama isteğimden doğan bir yazım tarzı Ahmet bey.. Bunu, "aynı olay Galatasaray'a olsaydı" diye de ifade edebilirdim. Sizinle farklı düşündüğümüz hiç bir konu yok. Hakemin o pozisyonu görememesi son derece doğal bence.. Onlar da insan ve herkes kadar hata yapmaya hakları var. Demek istediğim; bu olaydan hemen önce Aziz Yıldırım'ın o fevri açıklamayı yapması bir talihsizlikti sadece. Hemen üstüne böyle birpozisyon yaşanması. Kaybedince hakeme yüklenmekten vazgeçmeliyiz.. Keşke Denizli'deki gol de verilseydi. David'in şutuydu sanırım. Şahane bir şuttu.. Katkınız için teşekkür ederim. Saygılarımla..  17.12.2009 22:04
 

Peki beşiktaş ve eskişehir maçlarında fenerbahçenin verilmeyen penaltılarınada açık yüreklilikle çıkıpta penaltı dermiydin yada 3 sezon önce denizlispor kalecisi süleymanounun servetin kafasına (son dakikada) bıraktığı ve gol olan pozisyonda bu işte bir iş var dermiydin .....bence kesinlikle demezdin diyemezdin ..sizin için söz konusu Fenerbahçe ise gerisi (çamur at izi kalsın )teferruattır.....Onun için siz öncelikle galatasarayın maçlarında gördüğünüz anormal olayların değerlendirmesini yapın sonra fenerbahçeyi yargılayın..ne demiş atalarımız önce kendi kapının önünü temizle sonra..

gazi ünal 
 16.12.2009 9:14
Cevap :
Beşiktaş ve Eskişehir maçlarındaki pozisyonlar tabii ki penaltıdır. Eskişehir maçında fenerbahçenin penaltısının verilmediğini daha önce yazdım. Ama buna karşın Eskişehir lehine olup da verilmeyen kararlar ve penaltı da vardı, onları da yazdım. Demek istediğim şu ki; bu tür cazgırlıkların sonu yok, her takım lehine ve aleyhine hata yapılıyor. Sonuçta demek istediğim; Galatasaray maçlarında böyle pozisyonlar olduğunda ben sevinmiyorum, aksine üzülüyorum. Galatasaray'ın lehine veya aleyhine karar verilmesi hoşuma gitmiyor. Ama hakemlerin de bir insan olduğunu unutmamak lazım. Yazılarımı okuyun, hakem şunu verdi bunu vermedi diye yazmadığımı, sık sık Galatasaray'ı da eleştirdiğimi göreceksiniz. Siz hiç fenerbahçeyi eleştirdiniz mi? Servet'in kafasına gelince.. Söyleyecek söz bile bulamıyorum :)  16.12.2009 14:16
 

Yine pankart yapıp çıkmanız lazım. O pankart size bir şampiyonluk getirmişti. Bu seneki pankart için size önerim "Toplara çip istiyoruz".

Mehmet Ferit 
 15.12.2009 17:59
Cevap :
Szi beni anlamamışsınız.. Olsun..  16.12.2009 14:17
 

Peki Antalyaspor' un direkten dönen topları da gol olsaydı ister miydin? Sonuçta her takımın başına gelebilecek üzücü bir olay topun direkten dönmesi. Ayrıca 92' deki pozisyonun gol olduğunu kimse ispat edemez.

mertyildirim 
 15.12.2009 16:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 469
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1052
Kayıt tarihi
: 07.11.08
 
 

Sporun bir kavgadan çok; ahlak, mücadele, eğitim, zeka ve dürüstlük olduğuna inanıyorum. Doğaya, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster