Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
14039
 

Bir hayal nasıl gerçekleşir?

Bir hayal nasıl gerçekleşir?
 

Üniversite’de vermiş olduğum seminer sonrası bu yazıyı kaleme almak benim için daha başka bir anlam ıfade ediyor. Bir hayali daha gerçekleştirmiş olmanın sevinci ve “başardım” diyebilmenin tarifsiz gururu...

Laptobumun başına geçip beni bu satırları yazmaya iten soru”hayatımda isteyipte gerçekleştiremediğim bir hayalim var mı?”

Kendi hayatımın kaptanı olmaya karar verdiğim an dan itibaren kendime ufak hedeflerin yanında beş büyük hedef koymuştum.

Bunlardan biri bir kitap yazmaktı

İkincisi göz dolduran plaza’lardan birinde çalışmaktı.

Üçüncüsü bir reklam ajansında çalışmaktı.

Dördüncüsü seminerler verebilmekti.

Ben bugün “Hadi Cesaret” adlı kitabın sahibiyim.

Bir plazada üstelikte 89 ülkede hizmet veren sektöründe öncü bir reklam ajansında çalışmaktayım.

Ve bu yazımı bir üniversite semineri sonrası yazıyorum.

Bunların herbiri benim için bir zamanlar sadece “hayal”di.Ama bugün değil.

Sözlük anlamında ki “hayal”den bahsetmiyorum. Hani şu “aman canım bunlar benim için sadece hayal” diye ifade ettiğimiz hayalden bahsediyorum.

Neden derseniz... Ben bir bedensel engelliyim yani toplumun anlam veremediğim şekilde hani şu “öteki”leştirdiklerinden... Bir engelli olarak zaman zaman hayallerinizden vazgeçmek zorunda kalıyorsunuz aslında kalmıyorsunuz, gerek çevrenizde ki anlamsız kalıplaştırılmadan dolayı gerekse çevreden gelen olumsuz kodlamalardan dolayı vazgeçmek durumunda bırakılıyorsunuz.Birde bu kalıplaştırmalara ve olumsuz telkinlere DUR demek yerine benimseme yolunu seçiyorsanız o zaman tüm hayallerinize “elveda” diyorsunuz.

HATA! HATA! HATA! BÜYÜK HATA!

Bir hayali gerçekleştirmek istiyorsanız,yolunuzda ne kadar engel olursa olsun,bunların herbiri ne kadar aşılmaz görünürse görünsün elde edeceğinize inanmak zorundasınız. Aslında tüm kilit nokta burası. Her türlü olumsuzluğu gözardı edip inançla yolunuza devam ettiğiniz takdirde tüm hayallerinize kavuşabilirsiniz. Hatta hayalleriniz bile sizin ayağınıza gelebilir.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için istemek asla yeterli değildir. Hayalinize aşkla bağlanmak zorunda ve tüm kalbinizi, zihninizi hayalinizle doldurmak zorundasınız. Bir de bilinçaltınızı doğru kullanmayı öğrenirseniz tüm hayallerinizin gerçekleşmemesi için hiçbir neden kalmadı demektir.

Benim beşinci hayalime ne mi oldu?

Sizce? :)

Sevgilerimle...
Ayça AKIN
http://www.aycaakin.com
https://twitter.com//aycakn

 

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaklaşımınıza, sevincinize, bakış açınıza, duruşunuza kesinlikle katılıyor ve destek veriyorum sayın "Işığın Savaşçısı", sevgili "Hayatın Öğrencisi"... İnsanların sizden öğrenecekleri çok şey var, benim de... Saygılarımla.

Arda İnal 
 27.04.2012 15:34
Cevap :
Çok tesekkurler :) sevgıler...  27.04.2012 17:20
 

Yazınızdan feyz almamak mümkün değil. Kutluyorum sizi. Sevgiler.

Merve Ballı Acar 
 27.04.2012 13:17
Cevap :
Teşekkürler...sevgiler!  27.04.2012 14:29
 

Ayça AKIN Hanım, öncelikle sizi tebrik ediyorum. “Bir hayal nasıl gerçekleşir!..”. “Hayal” önce hayal edilmiş olması gerekir. Hayalin insan ruhunda ve kalbinde kendini hissettirebilmesi, aklında ise vücut bulması gerekir. Hayal, “hayaldir işte!…” diye de bir köşeye atılıvermemesi gerekir. İşlenmek üzere, kıymet bilenin, cesaret ehlinin, azim, kararlılık ve sabır abidelerinin eline düşmüş olması gerekir. Bir insan da bunların olabilmesi için de; yekpare, sapasağlam bir ruha, güçlü ve büsbütün bir kalbe ve tıkır tıkır çalışan bir akıla sahip olabilmek lüzumu vardır. Hayal olan şeyleri bile gerçekleştirebilen insanlar için, özür akla gelmez.. Onların, sapasağlam, özürsüz bir ruha, özürsüz bir kalbe ve özürsüz bir akla sahip oldukları akla gelir. İnsan için gerçek bir değer söz konusu edildiğinde, zaten gerisi teferruattır. Tükenmeyen hayallere sahip olmanız dileği ile… Başarılarınızın devamını diliyorum. Esen kalın.

Duran Açıkgöz 
 27.04.2012 10:08
Cevap :
Merhaba,Düşüncelerinizin her birine yürekten katılıyorum.Güzel yorumunuz için teşekkürler.Sevgiler...  27.04.2012 11:14
 

Kendini bilmek çok önemli bir vasıf. Neyi başarabileceğini kestirmek, neyi istediğine karar vermek ve hedefi belirleyip azmetmek. Tabii sonunda da başarmak en güzeli... Bunlar, kuvvetli kişilik sahibi olduğunuzu gösterir.Haklısınız; engellerin, zekanın ve yaratılabilecek olanakların önünde duramayacağını, insanlar henüz tam idrak edememiş durumdalar. Siz, bu geriden gelen önyargıyı kırıyorsunuz hayallerinizi gerçekleştirdikçe. 5. yi bilmem ama hayalleriniz hiç tükenmesin! Sizi kutlarım!

Tuğba Şardan 
 27.04.2012 0:06
Cevap :
Güzel yorumunuz ıcın cok tesekkurler.Sevgiler!  27.04.2012 14:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5534
Kayıt tarihi
: 08.04.12
 
 

"HADİ CESARET" ve "YAŞAMAK ŞART" adlı kitapların yazarı olan Ayça Akın,16 Mayıs 1981 İstanbul doğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster