Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '21

 
Kategori
Yetenekler
Okunma Sayısı
52
 

BİR KADINI OKUDUM

Bir kadını okumak bu kadar güzel olurmuş. Özgür ruhlu Kadınlar, "özgür ruhlu" olmanın Tanrısal alanın doğal ve net ışığı ile besleniyor ve onu hayatta güçlü kılıyor. Korku ve baskıyla gelişen hayatın, ışığı sönüktür... Joan Christine Fairey Haimoff Hanımefendi, tüm ilişkilerinde sadece kalbinin gücünün etkisinde. İstemediği bir ilişkiyi cesaretle geride bırakıyor ve kendine emanet edilen yaşamını onurluca koruyor. Kimseye, erkeğe ve töre dolduruşlu tüm yapılar umrumda olmadan sadece kendine ait olan Kutsal hayatını, bir çok hayatları da kurtararak yaşıyor. 

Okuduğum gibi buyurun:

"Bu hanımefendi 98 sene önce İngiltere'de doğdu. Babası petrol mühendisiydi, iş için Afrika'ya taşındılar, Uganda'da yaşadılar, Svahili dilini öğrendi, uçsuz bucaksız savanlarda çıplak ayakla koşturdu, macera filmlerini andıran hayatı işte böyle başladı. Çılgın, güzel etrafına ışık saçan bir kızdı. Londra'ya döndüklerinde, bale, tiyatro, şan dersleri aldı, sahnelerde olmayı düşlüyordu ama, henüz 20'sinde aşık oldu, evlendi, eşi çok zengindi, aralarında ciddi yaş farkı vardı, bambaşka bir hayata savruldu, düşündükleri gibi gitmedi, boşandılar. Bir başkasına aşık oldu, gene evlendi, bu seferki eşi daha da zengindi, önce New York'a taşındılar, sonra Cenevre'ye yerleştiler, muhteşem bir malikanede yaşıyorlardı, jet sosyetedeydi, ışıltılı partilerdeydi ama, Afrika savanlarında koşturan ruhunun aradığı bu değildi, gene boşandı. Küçücük bir yelkenli aldı, tek başına, Akdeniz'e açıldı. Yunan adalarına demirledi. 20 sene… Şu adadan bu adaya dolaşırken, Ege denizini avucunun içi gibi bilen, tecrübeli bir kaptan haline geldi. 1975 yılında Ömründe ilk defa Marmaris'e uğradı. Dalyan'a İztuzu plajına vuruldu adeta. Seneye gene geldi. Öbür sene, gene... Olacak gibi değildi, ayrı duramıyordu. 1986 yılında 64 yaşındayken… Tası tarağı sattı, Dalyan'a taşındı. İztuzu plajında derme çatma, ilkel bir barakaya yerleşti. Bir sabah uyandı ki etrafı carettalarla dolu. Meğer yuvasını, carettaların yuvasına yapmıştı ! Çocuğu yoktu, Kaplumbağaları evlat edindi.* Gel zaman git zaman… İztuzu Plajı'na beş yıldızlı otel yapılacağı anlaşıldı. İngiliz-Arap ortaklığı, 1800 yataklı bir otel dikilecekti. Doğal Hayatı Koruma Derneği'yle elele verdi, dünyayı ayağa kaldırdı, ABD'de İngiltere'de İsviçre'de kampanya başlattı, Turgut Özal hükümetine geri adım attırdı, otel projesini iptal ettirdi, İztuzu plajı SİT alanı ilan edildi, carettalar ilelebet kurtuldu. Bir daha böyle bir tehlike yaşanmasın diye… Deniz Kaplumbağaları Koruma Vakfı'nı kurdu. Vakfın kurulması için gerekli olan parayı kendi cebinden verdi. 2009'da 87 yaşındayken Türk vatandaşı oldu. Joan Christine Fairey Haimoff. Kısaca “Kaptan June” olarak tanınıyor. Sekiz köpeği ve dokuz kedisiyle birlikte hâlâ o barakada yaşıyor, 1966 model vosvosuyla Dalyan sokaklarında dolaşıyor, bilgisayar kullanıyor, gündemi takip ediyor, İztuzu'na çivi çakılmasın, carettaların üreme alanlarına zarar gelmesin diye mücadelesini sürdürüyor, bölgedeki tüm çevreci eylemlere en önde katılıyor. 98 yaşında… Memleketinden binlerce kilometre uzakta, bizim memleketimizi, bizim topraklarımızı, bizim doğamızı, bizim faunamızı korumaya çalışıyor...!"

Tüm mucadelerin içinde vicdan varsa, kutsallığı barındırır. İşte o tanrısal olanın kıymetidir! Kadın eli değdiğinde Sanki o besleyici, koruyucu kollayıcılığının kanıtı gibi tescillidir. Bu Güzel Kadın, "kadın emeğinin kıymetini bildiriyor. Teşekkürler Güzel Kadın, Teşekkürler Güzel Anne:
Joan Christine Fairy Haim off Teşekkürler
Not; " tırnak içinde" kaynak: Linkedin B.Aslankılıç

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 162
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 237
Kayıt tarihi
: 23.02.09
 
 

Kalenderce yaşarım. Okurum, gezerim, Çocukluğum şanslıydı; özgürlük en büyük mükafatım. Hiç bir kal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster