Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
158
 

Bir muallimin hatıraları 61: Sınav takvimi öğrenciler tarafından hazırlandı

Bir muallimin hatıraları 61: Sınav takvimi öğrenciler tarafından hazırlandı
 

 

10. Birinci Kanun (Aralık).1941

(Diğer kentlerde bulunan dostlara yazılan mektuplar günlerce yollarda oyalanıp durur. Ders kitabından çok “Eğitim”le ilgili başka kitapları okumayı tercih ediyor. Bir de içinde tatilde İstanbunbul’a gidip orayı tanımak arzusu beliriyor. Önlerinde önemli bir sınav var. Sınav programını  gençler hazırlayıp idareye veriyorlar! Öğretmen Okulu’nda okutulan derslere bakılacak olursa bunlar arasında Zıraat ve Kozmografya… gibi ilginç derslerin bulunduğunu görürüz. İlginç değil mi?)

Balıkesir. Bugün 23.11.1941 ‘da verdiğim cevaba rağmen M.Sülün benim yolladığım o mektubu her halde almamış olacak ki, Topuz’a  yazdığı mektup içinde  bana da bir pusula yollamış ve  darılıyor. Bundan ikimizin de kabahati yok. Esasen onun bana gönderdiği mektup tam 40 gün postada kalmış. Bana geç geldi ve ben de üç gün sonra cevap verdim.Onun bundan haberi yok. Bu yanlışlık mektupların postada fazla kalmasından ileri geliyor. Bittabi şimdi o da yazdığı bu pusuladan dolayı pişman olmuştur. Çünkü o pusulayı yazdıktan belki üç dört gün sonra  benim mektubu almıştır. Her nedense onu bu tarz düşünmeye postanın yanlışlığının  sevk ettiğine de çok üzüldüm. Bugün 726 Cavit Cengiz tedavi için İstanbula gitti.

10.Birinci Kanun .1941
Balıkesir. Saat 20.25.Önümde İsmail Habip’in Edebiyat kitabı açık, derse çalışmak istiyorum. Fakat umumiyetle sınıfta bir uğultudur gidiyor. Hiç kimse derse bakmıyor. Bundan dolayı benim de canım çalışmak istemiyor. Belki mektebe geldiğimden beri üç oluyor, bugün Çarşamba izninde dışarı gezmeye çıkmadım. Kütüphaneden “Köyde Eğitim” adlı bir kitabı
aldım, müsait zamanlarda onu okuyorum. İdareden de maaş aldık. Uzun zamandan beri anneme mektup yazmadım. Her halde anneciğim benim için merak ediyordur. İnşallah Cumartesi günü ona mektup yazar, meraktan kurtarırım. Bu haftalarda bir de bende uykusuzluk var. Akşamları yarım saat veya bir saat uzanıp kaldıktan sonra uykuya dalıyor, sabaha bir buçuk, yada bir saat kala uyanıyor, bir daha uyuyamıyorum. Bunun için üzülüyorum. İmtihanların başlamasına bir hafta kaldı. Henüz daha  ekseri derslerden hazır değiliz. Bakalım hayırlısı ile nasıl başaracağız? Yılbaşı  ve Kurban Bayramı tatilinde Galip ile İstanbul’a gitmek niyetindeyiz. İstanbul’a gidemesem de İnşallah Bandırma’ya ve köye gideceğim. Daha vakit var. Belli olmaz.

13.Birinci Kanun (Aralık).1941
Balıkesir. Bugün üçüncü dersten sonra Gönen’den gelen annemin mektubunu aldım. Gece rüyamda annemle pek çok kavga yapmıştım. Bak bunaymış. Bittabi  memnun oldum. Bugün ona mektup yazacaktım , hatta zarfını bile hazırlamıştım. Fakat şimdi bu fikrimden vazgeçtim. Çünkü fuzuli yere niye yazayım?

13.Birinci Kanun .1941
Balıkesir. Biz birinci yazılı imtihanların ayın 19’da başlayacağını ümit ederken, bugün Maarif  Vekilliği’nden yeni, ansızın gelen bir emirle  Birinci Yazılı imtihanların 15.12.1941 Pazartesi günü başlayacağını okul idaresi tebliğ etti. Biz de Celal Bey’in Usul Ders’inde Programı hazırlayıp idareye verdik. Tastik edildi.
15.Pazartesi……….. İş
16.Salı…………….. Sosyoloji ; Sağlık Bilgisi
17. Çarşamba……… Pedagoji
18. Perşembe……… Müzik
19. Cuma………….. Pedagoji Tarihi
20. Cumartesi……… Zıraat
21. Pazar …………... (Yok)
22. Pazartesi……….. Tedris Usulü
23. Salı…………….. Edebiyat ; Resim
24. Çarşamba……… Tarih : Beden Eğitimi
25.Perşembe……….. Cebir ; Kozmografya
26.Cuma…………… Coğrafya
27.Cumartesi………. Askerlik

14.Birinci Kanun .1941
Balıkesir. Bugün lise ile bizim Mektep (Necatibey Öğretmen Okulu) arasında futbol maçı yapıldı.
Bu yıla gelinceye kadar  bizim oyuncular, Lise’yi  3,4,5 gol atarak yeniyorlarmış. Maalesef bugünkü maçta şans yardım etmedi; 5-1 mağlup olduk. Bundan hepimiz müteessir oluyoruz. Fikret’le maçı seyrettik. İkinci Haftaym’da maçı yarıda bırakıp ayrıldık.

(Gençler  okulda dersleriyle uğraşırken, dışarıda Büyük Savaş sürüyor. 10.Aralık.1941: Afrika’da Erwin Rommel ilk kez geri çekilip Gazzala’ya sığındı. Aynı gün Japonlar Malezya yakınlarında “Prince of Wales” ve “Repulse” gemilerine batırdı. Ayrıca Japor birlikleri Burma’yı işgal etti. 11-13.Aralık.1941: Nazi Almanyası, İtalya ve diğer Mihver devletleri ABD’ne  savaş ilan etti.)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erdal Hocam geçmişimizi öğrenmek için göstermiş olduğunuz çabadan dolayı teşekkürü bir borç bilirim.Başından beri okuduğum için yazmayı tasarladığım kitap için merhumun gerçek anılarını yer yer kullanacağım.Ayrıca bazı DKE mezunlarının anıları yanında yararlanmayı düşündüğüm pek çok eser var.Bunlardan biri de Fay Kirby(ABD 1926-Ankara 1990)'nin Türkiye'de Köy Enstitüleri adlı dev çalışmasıdır.Köy Enstitülü Merhum Öğretmenimizin adını da umarım yayınlarsınız.Onun bazı tespitlerini eğer gerektiği gibi değerlendirebilirsem ne mutlu bana.Kaynak kişi olarak sizi ve MB'taki bu yayın alanını da belirtmek zorundayım. Hz.Ali'nin 'Bana bir kelime öğretenin kölesi olurum' dediği gibi; çalışmalarıma bir tek kelime de alsam kaynağını yazmak boynumun borcudur. Y.Lisans tezim için Felsefe Tarihi ve Mantık Hocam Prof.Dr.Necati ÖNER'den mahiyet karşılığı 'nelik' kelimesini almak zorunda kaldığımdan onun adını ve eserinin adını da yazmıştım.Sağlık esenlik içinde nice mutlu günler dilerim Hocam.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 01.11.2012 17:00
Cevap :
Bu anılar elime tesadüfen geçmiştir. İnşallah bittiği zaman ben de kitaplaştırmak isterim. Kitapların yanında bu çeşit belgelerin de tarih yazımında veya belgesel çalışmaların ele alınmasında rolü çoktur. Gönlüm bu yazıların küçük defter sayfalarında kalmasına veya çöpe gitmesine razı olmadı. Çünkü eski kuşak artık yavaş yavaş çekiliyor ve biz o günleri ne yazık ki unutuyoruz. Derdim bu ; ne bulduysak kurtarmak. Hadi kolay gelsin. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Köy Enstitüleri Türk Eğitim tarihinde bir destandır. Buna her zaman inandım ve oradan çıkarılacak çok ders var. Saygılar esenlikler.  01.11.2012 23:28
 

Saygıdeğer Erdal Bey iyi günler.İki yıldan bu yana zengin içerikli yazılarınız ile Taklalar adlı yeni şiirlerinizi okumaya çalışıyorum.Ortak görüşler içinde olduğumuzu görmek güzel.Özellikle eğitim,terör ve siyaset açmazı başımızın belası olup çıktı ne yazık ki!Bir Muallimin Hatıra Defteri adını verdiğiniz alıntılar ile o yıllardaki olayları içeren açıklamalarınızın yeri başka.Bu kaynaktan yeri geldiğinde sizi kaynak göstererek yararlanmak istiyorum; izin verirseniz.Ben Düziçi'liyim.Bugüne kadar Düziçi Köy Enstitüsü konulu bir kitap yayınlanamadı.Y.Lisans konusu için seçtiğimde bir kaç engelle karşılaştım.Beni DKE mezunu öğretmenler okuttu.İlk sinemayı,ilk tiyatroyu,ilk doktoru,ilk mandolini,ilk ileri tarımı,ilk civciv makinesini ve ilk tabldot yemeğini orada gördüm.Bir okuyucunuza yazmış olduğunuz gibi'Bu günlere kolay geldik zannederler,ama insanlar epey güçlükler çekmişler.Fakat devlet insanlara nasıl kol kanat germiş.Onu görüyoruz'diyorsunuz haklı olarak.En içten saygılarımla...

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 31.10.2012 17:03
Cevap :
Değerli Öğretmen Arkadaşım , bu yazılan anılara değer verdiğiniz için teşekkür ederim. Bunlar gerçek bir öğretmenin anılarıdır. Ne yazık ki şu an bazı nedenlerden dolayı adını veremiyorum. Fakat, günlüklerini sadıkane tutmuş... Oldukça önemli tarihi ve sosyoljik gerçekler var. Dikkatle izlerseniz, bunları görebiliyorsunuz. Diğer yandan Editör'ün arzusu üzerine ben bazı açıklamalar yapıyorum. O notlar benimdir. Tabii yararlanabilirsiniz. Kaynak vermenizi rica ederim. saygılar.   01.11.2012 14:52
 

Kıymetli Üstat Erdal CEYHAN:Bir Muallimin hatıraları devam ediyor,mektuplar yine 4O gün arayla gecikiyor,Bittabi sözcüğü en güzel yerlerde kullanılıyor,mektup için fuzuli yere niye yazayım derken yine kırk gün postada gecikmesini kast ediyor.71 yıl öncede güzel Türkçe'mizi ve bu anlatımları çok seviyorum.Hocam çok teşekkürler.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 30.10.2012 20:40
Cevap :
Evet,Burakgazi, koca bir yaz tatilinden sonra "hatıralara" yeniden başladık. bir süre gidecek. Bazıları hoşlanmayabilir ama inancıma göre müthiş bir belgesel gücü var. O bakımdan gittiği yere kadar sürdürmek istiyorum. Saygılar, esenlikler.  30.10.2012 22:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 789
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster