Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
367
 

Bir şehri arkada bırakabilmek...

Bir şehri arkada bırakabilmek...
 

Özlediğin şey ne? Ya da olmak istediğin? Bu sıcak öğlen üstleri, şu insan yığını, gördüğün araba yığını değil. Üst üste bitişmiş binalar, o binaların içindeki insanlar da değil. Bu savaşın tarafı değilsin, askeri değilsin; peki nedir bu kan ter içinde koşuşmak?

Bu şehre geldiğimde tanımıyordum. Çöpteki şu güzel yüzlü kedileri. Şu aç ama asaletinden kimseye bir şey söylemeyen zayıf köpeği, bahçedeki burnu sümüklü bebeyi de tanımıyordum. Daha dur! İnsanların böylesi zorba, böylesi kibirli, güç düşkünü, içten pazarlıklı, arkadan oynak olduğunu da bilmiyordum. Bilmediğim ne çok şey varmış.

Ben şanslıydım. Güce, paraya, dünyaya tapmadan ayakta kaldım bu oyunda. Boynumu bükmeden, önümü iliklemeden, insanlara yılışmadan sıyrıldım. Suratına çarptım kapıları çoğu arsızın. Kimisinin yüzüne tokat gibi vurdum sözlerimi. Korkum yoktu, diyetim yoktu.

Ağaçlar huşu içinde hışırdıyor şimdi. Cırcır böcekleri son şarkılarını söylüyor yaza dair. Serçeler şimdilik tombul. Gece yıldızsız ama ay bembeyaz. Yağmurlu akşam üstlerini hatırlıyorum. Çelimsiz ayaklarımla koştuğum çocukluğumu. Sıcak bir çayın buğusunu, ilk sigaranın tadını, neler neler…

Gönlünde kısa bir süre konakladığım sevdaları. Yarım yamalak savaşlarımı. O savaşlarda aldığım yaraları hatırlıyorum. Oysa ne çabuk geçmiş yıllar. Ve sanki sahici değilmiş hiçbir olan. Bir tek türküler, bir tek şiirler gerçekmiş sanki..

Şimdi hiçbir diyetim olmayan bu şehre bakıyorum. Onunla görülmüş hesabımı düşünerek sigaramı yakıyorum. Zamanı gelmiş olabilir artık. Bir şehri arkada bırakıp gitmenin. Bir tek çöplerdeki kedileri özleyeceğim bir de ağlamaklı suratı olan şu köpeği. Yavaşça ayaklarımı sürüyerek ve kimseye haber vermeden çekip gideceğim.

Bir şehri arkada bırakabilmek az şey değildir. Belki de bunu deneyeceğim…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kimseye kafa egmeden yasayabilmek, geride birakabilecegin en guzel servet cocuklarina... (Ben beceremedim...) Nereye gidiyorsun? Tam Turkiyeye donmeye hazirlandigim siralarda, sasirdim bu yazini gorunce... Bence Sevgi Agaci; nerede 'gercek dost' bulduguna inaniyorsan, orada kaliver... Saygilar. M. Kemal Ozturk

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk 
 05.09.2008 19:38
Cevap :
''Ben beceremedim ''derken gene insanüstü sabrınızı ve mütevaziliğinizi nakşetmişsiniz kelimelere . Sizin Amerika'da emekliliğinizin ilk yıllarına dair yazdığınız yazıları üst üste dört kez okumuştum . Sizin nadir bulunan bir baba olduğunuzu gönül gözü olan da olmayan da biliyor. Tavsiyeniz ise tamamen doğru. Aslolan ''mutlu olabilmeyi başarabilmek'' galiba. Dost selamlarımla sevgiler,syg..  07.09.2008 0:53
 

Yüreğin orada kalmışsa, bir şehri bırakmak neye yarar?Yüreğini bırakabilmektir ,asıl meziyet...Bu güzel yazınız için teşekkürler.

Şirazee 
 02.09.2008 21:13
Cevap :
Katkınız için teşekkürler. Selamlar bizden size, esen kalın.....  03.09.2008 2:09
 

Nereye gitmeyi düşünüyorsunuz İlker? Bizim gibi siz de İzmir'e taşınsanız keşke :) Bu arada sigaraya mı başladın sen yine?

Nazan Köseoğlu 
 01.09.2008 19:23
Cevap :
Sevgili Nazan, Bebeği görmeyi çok istiyoruz, sağlıkla büyüsün. Yazıya gelince. Testiden sızıyor böyle işte. Zamanı gelince neresi ise orası olsun. Ama dostların olduğu yer en iyisi olur:)) selamlar , sevgiler...  02.09.2008 0:31
 

Yaz boyunca bu konuşuldu,Ankara dan nasıl gideriz,deniz kıyısı bir yerde olmalıyız,karasal iklim sıkıcı gibi,ama olmadı olamadı ve başka bahara kaldı,kimbilir belkide birgün ,ama ansızın ve habersizce olabilir belki.

Mehmet AKPINAR 
 01.09.2008 14:44
Cevap :
Hemen olmuyor Mehmet abi. Ama senin dediğin gibi. Ansızın ve habersiz olması en iyisi. Dost selamlarımla...  02.09.2008 0:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1250
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster