Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '12

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
306
 

Bir Tiyatro Macerası

Bir Tiyatro Macerası
 

Görsel: Alıntı


Tiyatroya olan ilgim ve sevgim zaman zaman tiyatro yapmak üzere yakaladığımız fırsatları değerlendirme konusunda bana cesaret veriyor ve çok zaman geçirdiğimiz güzel vakitler hatıra olarak kalıyor. Cümlenin sonuna bakınca az çok ne demek istediğimi anlamışsınızdır.
 
Aslına bakarsanız biraz da dertliyim bu hususta. Bundan birkaç ay öncesinde tiyatroya dair bir şeyler yazmayı düşündüğümle tamamen pembe hayaller kuran saf bir sanatseverdim. O zamanlar amiyane tabiriyle hayal dünyasında volta atıyordum. Şimdi ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Gerçi sormasanız da söyleyeceğim :)
 
Sondan başa doğru mu gitsem, yoksa en başından mı başlasam tam kestiremedim. En baştan başlarsam sonunu getiremeyeceğimden korktum şimdi. İyisi mi son havadisleri vereyim, başka bir yazıda da biraz nostalji yaparız.
 
Yakın zamanda kurumumuz kanalıyla resmi bir tiyatro grubu oluşturulduğu haberini aldığımda oldukça sevinmiştim. İki nedeni vardı. Birincisi özlemimi giderebileceğim bir fırsat yakalamıştım ikincisi de bunu resmi yollarla yapacaktım. Aksi halde yani işimizin haricinde bu tür sanat etkinlikleri ile uğraşmak hayli zor oluyor. Hem maddi imkânlar açısından hem de çalışacak zaman ve mekan açısından sorun oluşabiliyordu (Bu handikapla ilgili anılarımı da anlatmak isterim)..
 
Uzatmayalım, Sağlık Müdürümüz Erdoğan Taş’ın büyük desteğiyle Denizli Sağlık Müdürlüğü Tiyatro Ekibi oluşturuldu. Amacımız halkın özellikle de öğrencilerin eğitimi için çeşitli sağlık konularında oyunlar oynamaktı. Yaz döneminde “obezite” konusu popülerdi, biz de kısa sürede obeziteyle ilgili 45 dakikalık bir oyun hazırladık. Biraz duygusal biraz komik ama kritik noktalara parmak basan bir oyun..
 
Oyunumuzun tam provasını müdürümüzle birlikte sosyal komite üyelerine sergiledik. Hayli beğendiler. Kısa süre sonra Ankara’da yapılan ve bütün illerin Sağlık Müdürleri ve Halk Sağlığı Müdürlerinin toplandığı eğitim toplantısı programında “Sosyal Program” dâhilinde oyunumuzu başta Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olmak üzere birçok müdürün beğenisine sunduk.
 
Aldığımız tepkiler hayli olumluydu. Biz de ilerisi için oldukça umutlanmıştık. Kendi ilimizde birçok ilçede ve davet gelen diğer illerde oyunumuzu sergilemeyi hayal ettik. Zaten Ankara dönüşü Denizli’nin Buldan ilçesinde iki seans oynadık. Eğer hafta sonu talihsiz bir ev kazası başıma gelmeseydi bugün de Serinhisar’da oynayacaktık.
 
Hafta sonu geçirdiğim ufak kazanın sonrası sağ ayak parmağım kırıldığı için yürümekte ve ayakta durmakta zorlanıyorum. Zaten zaruri ihtiyaçlar haricinde ayağıma basmamam gerekiyor. Takdir edersiniz ki bu halde oyunda istenen performansı göstermem zordu. O nedenle ekip bensiz gidecek. Yedek oyuncumuz ile oyun sergilenecek. Bu olay daha önce olsaydı çok üzülürdüm, ama şimdi o kadar da üzgün değilim. Zira muhtemelen bu son oyunumuz olacaktı..
 
Sağlık yönetimindeki değişikliklerden belki bir kısmınızın haberi yoktur. Çok farklı bir sisteme geçiş yapılıyor. Hal böyle olunca sosyal projeler bazen sahipsiz kalıyor. Özellikle Sağlık Müdürümüz başka bir şehre gittiği için tiyatro ekibimiz biraz daha fazla sahipsiz kaldı. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Yeni yöneticilerin farklı düşünmesine de bir itirazımız olmaz, olamaz.
 
Kim bilir belki yeni sistem tam anlamıyla oturunca farklı şartlar oluşabilir. Belki o zaman bir şeyler değişir. O zaman, içinde biz olur muyuz bilmiyorum. Bu kadar bilinmez içinde akıbetimizi de bilmiyoruz ama bazen görünen köy kılavuz istemiyor.
 
Şartlar elverdiği ölçüde az da olsa faydalı bir şeyler yapabilmek mutluluk veriyor. Yapamayınca fazla da üzülmemek gerekiyor galiba. En iyisi baştan temkinli olmak ve pembe hayallere dalmamak..
 
Murat HACIOĞLU
 
19.12.2012, Denizli
Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tiyatro başlığını görünce bir tiyatro tutkunu(izlyici) olarak sevindim, okumaya devam edince üzüldüm. Çok geçmiş olsun en kısa sürede dönün sahnenize diyeceğim de duruma bakınca belirsiz sanıyorum. Sosyal güvenlik kurumunda çalışan bir arkadaşım da benzer şeyler söylüyor. Halkın hayrına bir değişim olacağını düşünemediğimden üzgünüm,acil şifalar dileüiyle selamlar

Cemile Torun 
 21.12.2012 12:23
Cevap :
Güzel temenniniz için teşekkür ederim, sağolun. Allah'tan ümit kesmiyoruz ama yine de pek fazla pembe hayallere dalmamak gerekiyor. Sevgi ve muhabbetle..  21.12.2012 17:16
 

Çok geçmiş olsun. Vardır bir hayır. Çok hevesli ve istekli olunca bende de bir aksilik oluyor çoğu zaman. O yüzden rahat olmak gerekiyor. Olursa oynarız, sağlığımız elverirse gideriz, bir teslimiyet hali...:) Tiyatro konusunda da tebrik ederim. bende çok severim izlemeyi. Oynamak da hep hayalim idi. :) Saygı ile,

DuyguCan 
 19.12.2012 11:06
Cevap :
Çok teşekkürler.. Sağolun.. (Hastayım ya uzun cevap yazamıyorum :))Sevgi ve muhabbetle..   20.12.2012 0:14
 

Oyunun afişini görmüştüm. En başta sizin isminiz yazıyordu başrol oyuncularının ki en üstte yazar :) Acaba o ev kazasında yedek oyuncunun parmağı olabilir mi? Bakın sizin yerinize o gitmiş.. Üzüldüm sizi İzmir'e turneye bekliyordum, imzanızı alacaktım.. Sizde bu tiyatro aşkı oldukça ne yapar eder hayallerinizi gerçekleştirirsiniz. Sevgi ve selamlarımla

KOMSU KIZI 
 19.12.2012 8:09
Cevap :
Yok yok yedek oyuncumuzun yedek olduğundan bile haberi yoktu :)) Hayırlısıyla bakarsınız belki geliriz İzmire :)) Sevgi ve muhabbetle..   20.12.2012 0:15
 

Hay Allah gerçekten şanssızlık olmuş, geçmiş olsun. Neyseki son oyuna kadar oynamışsınız ama yine de canınız sıkkın tabii. Herşeyin başı sağlık, belki ileride yine iyi birşeyler olur, siz de hayallerinizi daha bir gerçekleştirmiş olursunuz, belli mi olur, gün doğmadan neler doğar... Yeni sağlık sisteminde de, şöyle bir öylesine üstünkörü baktığım için olsa gerek ben sizin bahsettiğiniz kadar radikal, çok farklı bir durum farketmemiştim ama siz doktorlar açısındansa daha ziyade, bu yine bizi de ilgilendirir, çünkü canı sıkkın dr.larla hiç verim alamayız bu defa:)) Esasen hükümet diyor ki aslında bize, yani hepimize, doktor için de, hasta için de, hatta eczacılık sektörü de işin içinde, sakınola bakın, hiç hastalanmayın!! Doktorlar da hastalar da sanki bayılıyordu hastalıklara! Du bakiiim, meraklandırdınız şimdi beni, daha bi dikkatli inceleyeyim madem neyin nesiymiş durum. Tekrar geçmiş olsun diyor,acil şifalar diliyorum, sıkmamaya çalışın canınızı,iyi şeyler de olur mutlaka.Sevgiler..

Filiz Alev 
 19.12.2012 3:55
Cevap :
Sağlıkta dönüşüm herkesin az çok bildiği birşey de benim kastettiğim o değildi. Sağlık yönetiminde değişiklikler oluyor. Kamu hastaneler birliği oluşturuldu, Sağlık müdürlükleri bölündü filan.. Teknik şeyler aslında.. KAtkınız ve gzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Sevgi ve muhabbetle..   20.12.2012 0:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1604
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster