Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '18

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
166
 

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter Çikolatanın Faydaları
 

Her öğlen yemeğinden sonra 1 küçük bitter çikolata ile 1 bardak çay içiyorum çok yararını gördüm, eşim de benimle birlikte bitter çikolata ile çay içmeyi adet haline getirdi.   Her şeyin çoğu zarar azı karar. Bitter çikolatanın faydalarını sizler için araştırdım işte o bilgiler, sağlık ve mutluluk dileklerimle.

NAHİDE ÇELEBİ   


Bitter çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor, halk arasında çikolatanın zararlı olduğu düşünülürken, aslında gerçek çikolata düşünülenin tam tersi oldukça yararlı bir besin maddesidir. Bitter çikolataların içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde pek çok hastalığa fayda sağladığı da bilinmektedir. Bitter çikolata sağlığımız açısından çok yararlıdır.

Her gün minimum 45 gr. bitter çikolata yiyen kadınlar, diğer hemcinslerine nazaran felç geçirme riskleri çok daha düşük olmaktadır. Bu durum yapılan araştırma çalışmaları ile de ispat edilmiştir.

Bitter çikolatanın düzenli bir şekilde tüketilmesi, kanda bulunan kötü kolesterolün ve kan basıncının düşmesine katkı sağlamaktadır. Bu sayede, bitter çikolata tüketen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalleri tüketmeyenlere göre çok daha düşük olur.

İçeriğinde bulunan zengin lifler sayesinde kişiye doygunluk hissi sağlar. Buna bağlı olarak da kilo vermek için çalışanların rahatlıkla tüketebilecekleri bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitter çikolatanın günlük tüketilmesi halinde strese de iyi geldiği belirlenmiştir. Bunun için sadece tüketilen miktara dikkat edilmesi yeterli olmaktadır. 

Çalışmaların sonucuna göre, düzenli olarak tüketilen bitter çikolatanın diyabete karşı savaşmayı sağladığı belirlenmiştir. Kişinin insülin direnci, bitter çikolata tüketilerek arttırılabilmektedir.

CildinUV ışınlarından korunmasına yardım eder. Ayrıca antioksidan etkisi de gösterir.

İçeriğinde oldukça yüksek düzeyde teobromin bulunan bitter çikolata, beyinde öksürüğe neden olan beyin hücrelerinin üzerinde olumlu etki göstermektedir.

Stres, moral bozukluğu ve buna benzer durumlarda belirli bir miktar bitter çikolata iyi gelir. Bu sayede, kendinizi hem daha iyi hem de çok daha rahatlamış hissedersiniz.

Bitter çikolata, kanın pıhtılaşmasını önlemektedir ve ayrıca kan dolaşımının arttırılmasında da birebir etki gösteren bir besin maddesidir. Ayrıca aspirin ile neredeyse aynı etkileri göstermektedir. Bitter çikolata ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalara ve testlere göre, beyne giden kan dolaşımını hızlandırmakta, retina üzerinde de faydalı olmaktadır. Bu sayede, göz sağlığında da çok önemli katkılar sağlayabilmektedir. Bitter çikolatanın beyne giden kan miktarını arttırmasından dolayı, kişinin başarı ve dikkati de bundan olumlu etkilenir. Buna bağlı olarak siz de kan dolaşımınızı arttırmak amacıyla bitter çikolata tüketebilirsiniz.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben uyguluyorum ve faydalanıyorum sevgili öğretmenim... Sağ olunuz var olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 30.05.2018 8:04
Cevap :
Sayın Sökeli Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim, selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  30.05.2018 16:10
 

Ne güzel korkmadan yiyebileceğim ölçüyü aşmamak kaydıyla elinze sağlık Nahide hanımcığım sevgiler selamlar

Cemile Torun 
 23.05.2018 14:38
Cevap :
Sevgili Cemile hanım! Her şeyin azı karar çoğu zarar.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  23.05.2018 21:04
 

Nahide Hanımcığım ben de çok severim bitter çikolatayı da ağzıma değdiği anda sonunu görmem lazım. O nedenle mümkün mertebe uzak duruyorum. Ölçülü yendiğinde faydaları da belirttiğiniz gibi hayli fazla... Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 23.05.2018 14:18
Cevap :
Sevgili Ayşegül Kardeşim değerli yorumunuza çok teşekkür ederim canım.Her şeyin azı karar çoğu zarar.Sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ  23.05.2018 16:13
 

Yapana ve içene afiyetler olsun... Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 23.05.2018 12:37
Cevap :
Sayın Hocam değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  23.05.2018 16:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1944
Toplam yorum
: 11870
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster