Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1630
 

Blog yazımı (ç)alarak, altına imzasını atan ve kitabında yayınlayan yaşam koçu kim ?

Blog yazımı (ç)alarak, altına imzasını atan  ve kitabında yayınlayan yaşam koçu kim ?
 

 

Bloklarımı takip edenler bilirler, kitap okumayı ne kadar sevdiğimi ve kitapların benim "hayatımın anlamı"olduğunu.

Hafta sonu elimdeki kitap bitti ve dün yeni bir kitap almak üzere kitapçıya gittim.

Aklımda bir kitap yoktu ve fazla düşünmeden bir yaşam koçu hanımefendinin yeni yazmış olduğu kitabı satın aldım.

Adını ilk kez duymuş olduğum bu hanımefendinin kitabını gece bayağ okudum. Hep bildiğimiz şeylerdi, ama yine de sıkılmadım, bilgilerimi tazeledim.

Sonra internetten bu hanımefendinin sitesine girerek yazılarını okumak istedim. İlk yazıyı okumamla beraber suratıma kocaman bir  tokat çarptı adeta.

Bu yazıyı ben bir yerden tanıyodum...

Evet evet hem de çok iyi tanıyorum.

Çünkü bu benim yazımdı !!!

Emin olmak için hemen bloğuma girdim. Yazımı Ekim 2010 tarihinde kaleme almışım, yaşam koçu hanımefendi Kasım 2010'da yazımı kendi sitesine koyarak, altına da kendi imzasını atmış !

Önce fazlasıyla kızdığımı itiraf etmeliyim.

Sonra sakinleştim, kendime geldim ve düşündüm.

Evrensel yasalar gereği, sorumluluğun bir kısmını da üzerime almalıydım !

Çünkü başımıza gelen herşeyi yaratan bizleriz.

Olaya böyle bakınca insan suçu tamamen karşısındakine atamıyor.

Şimdi bu nasıl olmuş diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ben nasıl düşünmüşüm ve ne hissetmişim ki, böylesi bir olayı hayatıma çekmişim, sorumuz bu?

Şöyle efendim, demek ki ben de bazen yazı yazarken, birilerinin yazılarından "esinlenmiş" -farkında olmayarak-  ve böyle bir enerji oluşturmuş olabilirim.

Veya yazılarımın izinsiz olarak kullanılmasından ve o insanın yazımın altına imzasını atmasından "korkmuş veya endişelenmiş" olabilirim.

Gereken enerji temizliğine hemen, şimdi başlıyorum ki, başıma tekrar gelmesin böylesi tatsız bir olay diye.

Bu yaşam koçu hanımefendi kim mi ?

Kitabı okuyup tanıtımını yaptığım zaman anlayacağınızı tahmin ediyorum.

Bu arada yarın bilinçaltı uzmanı Seda Diker'in son kitabını tanıtacağım, aman sakın yanlış anlaşılmasın. Bu kişi kesinlikle Seda Diker değil !!!

Seda Diker'in son kitabı olan "Aslında Giden Erkek Yoktur"un tanıtımdan bir sonraki tanıttığım kitap ! :)

Bu kadar ipucu yeter sanırım.

Bu hanımefendi bana aynalık yaptı, ben de ona...

Kendisinin de bir an önce bunun farkında olup, yaydığı enerjiyi hemen değiştirmesi gerekiyor.

Aynalıklarınız, farkındalıklarınız ve sevgi enerjileriniz bol olsun.

Okuyan, okumayan herkese güzel bir gün diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiç şaşırmadım biliyor musunuz. Çünkü geçen hafta bir yazı yazmıştım. Tam 2gün sonra aynı konu ve konuda verdiğim örneklerde dahil benzer bir yazı yayınlanmıştı. Üstelik bunu yapan herkesin çok iyi tanıdığı kitapları oldukça iyi satan bir köşe yazarıydı. Demek ki pek çok kişi blogları tarayıp konuları hatta fikirlerimizi çalabiliyor. İnanın iki sene önce yazmış olduğum yazıları forum sitelerinde bile yapıştırılmış görebiliyorum.

Nelliy İzbudak 
 28.02.2012 18:34
Cevap :
Merhaba Nelliy Hanım, benim ilk kez başıma geliyor ve şaşkınım. Demek bunu adet haline getirmiş ünlü isimler de var, enteresan. Bence siz de bu köşe yazarına -benim bu yaşam koçu hanımefendiye yaptığım gibi- mail yazsaydınız ve kendi yazınızdaki fikirleri neden çaldığını sorsaydınız. Gerçi bana hala cevap gelmedi ama :) belki size gelirdi. Fikir hırsızlığına bir önlem alınmalı acilen, çok yaygınlaştı. Teşekkür ederim değerli yorumunuz için, sevgiler, selamlar, saygılar.  29.02.2012 9:02
 

Bu tarz olaylarla öylesine çok karşılaşıyoruz ki; örneğin en şiir yazmaya çabalıyorum,emekliyorum henüz diyeyim ama okuyup gelişerek değişik konular ele almaya çabalıyorum.Sonra ne oluyor birileri gelip orasından burasından kırparak alıp benim diye yayınlıyor.Her biri çocuğum gibi ama bu işi yapanların öylesine fütursuz cesaretleri var ki, insan inanamıyor.Biri bir ünlü bestekârın şarkı sözlerini alıp yayınlamışlar bir şeyler katarak. düşünebiliyor musunuz? Korku yok,biz korkuyoruz acaba acaba diye.Birçok sitede yazıyorum aynı şeyleri en azından bu var elimde bazıları da kitaplarımdan alınmış.Ama susmamak gerek diye düşünüyorum çünkü bunun adı düpedüz hırsızlıktır. Sevgiyle selamlar

SAHAFÇA 
 28.02.2012 18:04
Cevap :
Merhaba Hâdiye Hanım, alıntı yapılıyorsa da, mutlaka kaynak belirtilmeli ve onay alınmalı. Anlayamadığım nokta, nasıl cüret edebiliyorlar ? Ben eğer alıntı yapmışsam mutlaka kaynak gösteriyorum, aksi halde hırsızlıktan farkı kalmaz. Hırsızlık olduğu konusundaki fikrinize katılıyorum, maalesef. Teşekkürler değerli yorumunuz için, selamlar, sevgiler, saygılar.  29.02.2012 9:06
 

Şaşırtıcı derecede cesaretle yapılmış bir alıntı (ya da sizin deyiminizle(ç)alıntı) işi :-) Yasal yollar açık. Bence hakkınızı arayın. Bu kişi Seda Tümer'in programına çıkmış ; http://www.youtube.com/watch?v=-71xvN8tbZQ. İki yıl kadar önce kaynağını belirterek yayınladığım bir yazıyla ilgili geçen gün onay yazısı geldi. Bu bence sevindirici ve olması geerken bir uygulama. http://www.dagmedya.net/2012/02/18/antik-cagda-cinsel-yasam-2/ Ben de titiz davranarak ilgili yazımda kaynağı belirtmiştim. Olması gereken de bu değil mi? İnsanların emeğine, bilgisine değer vermek, saygı duymak ve o kişiyi anarak hakkını teslim etmek.Sevgi ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 28.02.2012 17:07
Cevap :
Merhaba sevgili Asabi Kedi, çok haklısınız. Oldukça nahoş bir olay. Olması gereken kesinlikle sizin yaptığınız gibi, yazının sahibi veya sitesinden onay almak elbette. Bu hanımefendiye gelince, kendisine bir mail yazdım ve durumdan haberdar olduğumu ve yaptığını onaylamadığımı belirttim. Ancak cevap gelmedi. Artık geleceğini de sanmıyorum. İşin kötü tarafı bu hanımefendinin kendisine "yaşam koçu" olarak nitelendirmesi. Yaydığı böylesine bir enerjiyle danışanlarına nasıl yardımcı oluyor ve yaşamlarında koçluk yapıyor büyük bir soru işareti. Çok teşekkür ederim ilginiz, alakanız ve yorumunuz için. Sevgiler, saygılar, selamlar.  28.02.2012 17:30
 

(dvm2) samimi bir dileğimi, duygumu ve düşüncemi belirtmiştim o kadar. Dolayısıyla ben çekmedim yani işte bunu, e o halde ben sorumlu olabilirmiyim ki mesela şimdi o bir iki kişinin de bu fikrimi araklamalarından? Tabii ki olamam. Yani tümüyle bir düşünceyi-fikri-cümleyi-ifadeyi-buluşu veya yazıyı araklayıp yazanın “asıl” sorumluluğudur bu. Karıştırılmamalıdır da bunlar birbirine. Yazı yazmak için kendi ürettikleri hiçbir fikirleri kalmamış ki zaar, araklama ihtiyacı hissediyorlar. Ahlak durumlarının, zavallılığın dışa vurumudur! Pek tabii ki araklayanın sorunu, onun ayıbı, onun sorumluluğu, karşı tarafın arızalı duygusu ve düşüklüğüdür bu, bu kadar net. Yani “her” olguda “ille de ve mutlaka” kendimizi sorumlu tutamayız.. Bu her zaman doğru bir yaklaşım değildir.. hele de “tek” kendimizi sorumlu, asla… Ne yani hırsızın hiç suçu yok mu diye, boşuna demiyorlar, değil mi? HER OLGU SADECE kendi sebep sonuçları ve koşulları ile birlikte KENDİ İÇİNDE BİR BÜTÜNDÜR DAİMA. Sevgi ve selam ile..

Filiz Alev 
 26.01.2012 19:36
Cevap :
Merhaba Filiz Hanım'cığım. Bugün bir arkadaşımla tam da bu konuyu konuştuk, fikir teatisinde bulunduk. "Başımıza gelen olaylar karşısında tüm sorumluluğu üzerimize almak ne derece doğru?" idi konuşmamızın konusu. Açıkcası ona her yaşadığımız olayın sorumluluğunu üzerimize almanın çok saçma olacağını anlatırken, birden bu "fikir hırsızlığı" işinde de tüm sorumluluğu üzerime aldığım aklıma geldi. Ben niye alıyordum tamamen sorumluluğu üzerime o zaman? Yavaş yavaş tüm sorumluluğu üzerime almaktan vazgeçtim, şu an daha rahatım düşünsel açıdan. İlk günkü söylemlerim "suçlu yok, suçlu benim, sorumluluğu üzerime alıyorum" düşüncem fazlasyıla değişti. Sizin ne anlatmak istediğinizi çok iyi anladım. Her olgu sadece, kendi sebep sonuçları ve koşulları ile birlikte KENDİ İÇİNDE BİR BÜTÜNDÜR ! Çok teşekkür ederim, kafamda hiç soru işareti bırakmadınız. İçten sevgiler, saygılar, selamlar sunuyorum.  27.01.2012 16:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 561
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8363
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster