Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '16

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
208
 

Blog yorumlarına cevap yazılması gerekiyor mu?

Blog yorumlarına cevap yazılması gerekiyor mu?
 

Bloglarıma, tamamı milliyet blog yazarları olan değerli okurlarımdan her değerli yazarımız gibi naçizane ben de zaman zaman yorumlar alıyorum.

Bir kısmı yazılarımı destekler yönde olmakla birlikte önemlice bir kısmı da eleştirel başka pencerelerden görüşler dile getirmek amaçlı olabiliyor.

Pek çok yazar arkadaşımın, hatta belki tamamının yapılan yorumlara genellikle teşekkür babından ve bazen de blog içeriğine yapılan itirazlara karşı ilave açıklama mahiyetinde olmak üzere cevap yazdıklarını görüyorum.

Ben bloglarıma yapılan yorumlara cevap yazmıyorum.

Dile getirdiğim görüşlere itiraz amaçlı yapılmış yorumlara zaten kesinlikle cevap vermeyi uygun bulmuyorum.

Şöyle ki, blogumu yazarak görüşümü dile getirmiş oluyorum. Bir başka kişinin bir başka bakış açısıyla bu görüşe itiraz etmesi, katkı yapması, eksiğime ya da hatama dikkat çekmeye çalışması durumunda değerlendirmenin okurlara bırakılması gerektiği görüşünden hareket ediyorum.

Bloglarımda dile getirdiğim görüşlere destek ve beğeni mahiyetindeki yorumlara da “teşekkür” mahiyetinde cevap yazmıyorum. Bunun bir nezaketsizlik olabileceğini düşünmekle beraber, böyle hareket etmemdeki çekincem “yağcılık” görüntüsü verme endişemden kaynaklanıyor.

Malum, karşılıklı nezaket cümlelerine dahi “al gülüm ver gülüm-paslaşma” yaftası yapıştıranlar da oldukça fazla…

Cevap yazmak gerekir mi, gerekmez mi, hangisi doğru, hiç birinden emin olmamakla birlikte böyle davranıyorum.

Ama bir çeşit yorum var ki, cevap vermeden kesinlikle olmaz.

O da “saygısızlık, hakaret, …” içeren yorumlar.

Bunlara cevap vermeden geçmek olmaz.

Buna çok ihtiyaç duyduğum oldu mu?

Belki, birkaç kez…

Benim blog yorumlarına cevap verilip verilmemesine ilişkin düşüncelerim bunlar…  Bu vesileyle yazılarıma bugüne kadar yorum yazmış olan tüm değerli okurlarıma topluca teşekkürlerimi sunmaya da fırsat bulmuş oldum.

Sağlıkla…

 

Kenan IŞIK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her yazarın yorum ya da yoruma cevap yazma konusunda kendine göre tercihleri var. Ben benim bloğumu okumuş ve üstüne bir de yorum yapma zahmetinde bulunmuş her okura genellikle hemen cevap yazmayı tercih ederim. Çünkü yorumlar - saygı sınırları içerisinde - benzer ve farklı görüşlerle yazıyı zenginlrştirir, genişletir diye düşünüyorum. Selam ve saygılarımla...

Çiğdem Timur 
 05.11.2016 10:12
Cevap :
Artık ben de belirttiğiniz yönde hareket edeceğim, teşekkürler, selamlar...  05.11.2016 13:56
 

Yorumlara cevap verilmeli ya da verilmemeli şeklinde genel kabul gören bir kural olduğunu sanmıyorum, Blog yazanın tamamen takdirinde bir durum. Ancak eleştirel bir yoruma cevap verilmesi gerekmez.Onu okuyan değerlendirir zaten. Hakaret içeren,küfür içeren yorumları reddetme yetkiniz var.Normal bir yoruma cevap vermeyenler bana göre kendilerini önemli yazar zannedenlerdir. Bazı bloglarda görüyorum.Bir bloga yorum yaptım.Diğer yorumlara cevap verilmiş,benim yorumuma cevap verilmemiş. Bir daha yorum yapmam yapmadım.Bir bloğunuza baktım.2 yorum var, altı boş.Tanıdık isimler,kısa da olsa altında cevabınız olması gherekirdi.Sormuşsunuz,kendi görüşümü yazdım.Başarılar.

Gılgamış Kavasoğlu 
 05.11.2016 0:00
Cevap :
Sn. Kaya, Yorumları cevapsız bırakmanın "kendini yukarıda görme" olarak algılanabileceği görüşünüze katılıyorum. Benim cevap vermemem o sebepten değil de biraz galiba geç öğrenmiş olmamdan... Selamlar...  05.11.2016 13:54
 

Algıyı ifade edecek kadar da olsa, yazılmalı diye düşünüyorum...

Kadri KANPAK 
 04.11.2016 18:57
Cevap :
Sn. Kanpak, Yorum gönderen tüm yazarlarımız aynı görüşte. Galiba bundan böyle ben de bu şekilde hareket edeceğim. Teşekkürler... Bir bilgi daha vereyim. Sizden önceki tüm yorumlara cevap yazmıştım ancak halen ekranda görünmedi. Bu kez sizin yorumumuz vesilesiyle önce cevabı yazıp yorumunuzla birlikte yayına verme usulü deniyorum. Başarılı olabilirsem, önceki yorumları gönderen yazarlarımıza cevap yazmış olduğumu ancak yayınlamayı teknik olarak becerememiş olduğumu da itiraf etmiş olayım. Size ve sayenizde diğer tüm yorum gönderen herkese teşekkürler, selamlar...  05.11.2016 1:28
 

Sanal âlem de olsa iletişim kanalı iki uçludur, dahası karşılıklı yazı, yorum ve cevaplar üzerinden yeni dostlar da edinmek mümkün olabiliyor blog dünyasında. Ama bir şey söyleyeyim mi yaklaşık olarak on yıl önceydi, ilk gelen yoruma cevap yazmadım, yazmak istemediğimden mi hayır, böylesi bir tekniğin olduğunu henüz daha keşfedememiştim. Bu arada bazı arkadaşların yorumlara cevap yazdığını görünce, biz de keşfettik bir şekilde. Bazı arkadaşların yorumun cevabını, yazısına yorum yazarak verdiklerinin de tanığı oldum. Bu yüzden her yenilik öğrenmeyle başlar, yol almayla devam eder. Sözcük veya cümle sayısı, içeriği de buna dâhil hiç önemli değil, karşılıklı diyalog insan doğasının bir eseridir. Ama teknik bir ortamda olunca, başlangıçta teknik olarak öğrenmek gerekiyor, devamında uygulamak, ya da uygulamamak kişi iradesinde. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 04.11.2016 16:38
Cevap :
Sn. Üsküdar, benimki de galiba öğrenme-yeni tutum belirleme çabası oldu. Değerli ve itiraz edemeyeceğim önerileriniz için teşekkürler... Bu arada yazılarınızın tiryakisi olduğumu da belirteyim... sağlıkla...  05.11.2016 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 639
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2426
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster