Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
511
 

Blogun kişiliği ve kişiselleştirilmesi

Blogun kişiliği ve kişiselleştirilmesi
 

Logomuz


Bu konu havanda su dövmeye döndüyse de, son dönemde okuduğum bloglar bana farklı bir açıdan yazmayı düşündürdü.

Dünyada blog kategorsinde en üst sıralarda olduğu bilinen "Milliyet Blog" başındaki Milliyet ismini aldığı gazetenin eki olup ortam prensipleri ona bağlı yöneticiler tarafından belirlenmekte ve gazete sahibinin değişmesine rağmen bu prensiplerin olumsuz değiştiğine dair bir şey fark etmedim, hatta eskisi kadar olumsuzluk üremediğini gözlüyorum.

İnsanlar akılları ile düşünürler ama güdüleri ve duygularıyla hareket ederler, MB ekrandan yazı paylaşım ortamı ise yazmakta beyinsel süzgeç gerektiriyorsa güdüleri duyguları karıştırmadan yazdıklarımızı paylaşırsak hiçbir problemin olmayacağını düşünüyorum.

Ama her nedense bazı blogerlar yazı paylaşım yerine yazıyı kişiselleştirmek gibi anlaşılmaz bir düzeydedirler. Yazı, yazıldığı andan itibaren yazandan bağımsız bir olgu haline gelebiliyorsa, hatta bloger bir süre sonra yazdıklarına ilave veya eleştiri yapabiliyorsa yazı bağımsızdır, yazan olgunlaşmıştır diyebiliriz.

MB ortamının kişiselleşmesi için diyaloğun şahsen tanışma düzeyinde oluşması gerekir ki; bu durumlarda oluşan olumlu diyaloğlar ilişkinin devamını sağlar, olumsuz diyaloğlarda ilişkinin sonlanmasını gerektirir. Sonlansa bile olası buluşmalarda karşılaşıldığı zaman nötr davranmaktan başka bir yol olabileceğini sanmıyorum. Hele hele MB ortamına hiç taşınmamalı.

Ben ondan fazla MB buluşmasına katıldım ve 30 a yakın bloger tanıdım bunlardan altı blogerla aynı frekansta olmadığımızı anladım, diğerleriyle seyrek de olsa yorum veya iletişimim devam etmekte.

Ancak hiç tanışmadığım, blogger buluşmasında karşılaşmadığım veya olgunca davet edildiği halde gelmeyen bazıları bana dair kişiselleştirmeyi marifet saymalarına karşılık gereken tepkiyi vermek MB yönetimine şikayet etmek, blog veya yorum sildirmek yolllarını kullandım. Böylesi durumlarla karşılaşanların aynı yolları kullanmaları MB nin düzeyine katkı sağlayacaktır.

MB mahalle kahvesi gibi gireni çıkanı tanışık veya sınırlı değil, aksine çokça üyesi, üyesinden çok okuyanı olan ve dünyanın tamamından izlenen bir ortam olduğundan mahalle kahvesi tarzıyla blog veya yorum yazmak sadece yazanın düzeyini göstermez aynı zamanda okuyanların yanlış veya eksik anlamalarına hakkında yazılan kişinin hukukunun çiğnenmesine neden olur.

Bu nedenle MB ortamına veya blogerlara yönelik blog yazmak yerine her bir bloger blog ve yorumlarını şahsın hukuku bilinciyle yazmaya özen göstermelidir, gösterirse düzey giderek yükselir. Ortamı düzeysizleştirmeye çabalayanlar da ya olgunlaşırlar ya da çekip giderler.

Bir blogger beğenmediği başka bir bloggeri yorumlamama okumama hakkı varken, şahsına yönelik yazması gayri insani (hukuki) değil midir?

Beğenmiyorum, okuyorum ve saldırıyorum tarzı (hastalıklı ruh halinden başka) hangi psikolojiye ve hukuka sıgdırılabilir.

Öncelikli prensibin ŞAHSIN HUKUKU olduğu MB dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kadri Bey, Bir blog yazarının hangi kriterler içerisinde yazı yazması gerekliliği üzerine yazdığınız blog yazınız bu konunun manifestosu niteliğinde, evet kişisel hukuk kurallarını çiğnemeden hatta kişeselleştirmeden yazıların yayınlanması hem blog düzeyini yükselttecek hemde kısır bir fasit çatışmanın önünü alacak hatta bilgi paylaşımını gerçekleştirecektir. Benim düşünemeyenlerin hatta çok sıradan blog yazılarını okuyorum ama yorumlamaktan imtina ediyorum ki polemik yaratılmasın, mugalataya yenilmeyelim. sonuçta enerjiler boşa harcanmamış olru. selam ve saygılar sunuyorum size. Esen kalın.

Nizamettin BİBER 
 13.12.2012 12:02
Cevap :
Katkınıza, ifadelerinize teşekkür ediyorum. Sevgiler selamlar...  13.12.2012 13:52
 

Bence İlliyet Blog "Blog" kategorisini kaldırsa herkese büyük bir iyilik eder. Ben bu kategorinin ortaya çeki-düzen verme, sizin de sözünü ettiğiniz yazıya değil kişiye yorum (hatta hakaret) yazma ve blogda da bunu açıkça ya da (üzeri kapalı da olsa )anlaşılabilir bir şekilde belirtme dışında pek kullanıldığına rastlamadım. Oysa blog yazarları yazma konusundaki bilgi ve deneyimlerine dayanan kişisel görüşlerini burada ne kadar güzel anlatabilirler, oysa bu tür yazılar çok değil. Birbirimizi kalkındırmak, ortamın nitelik olarak düzeyini yükseltmeye çalışmak yerine başkalarının paçasından çekiştirip aşağıya çekme çabası acaba sadece biz Türklere mi özel diye merak ediyorum. Neredeyse 2,5 yıldır burada yazıyorum ve hala aynı konuların konuşulması beni gerçekten şaşırtıyor. Selamlar.

Güz Özlemi 
 13.12.2012 9:34
Cevap :
Çok haklısınız, beş yılım bitti ve her yıl sil baştan durumu var. Yorumunuza teşekkürler...  13.12.2012 10:47
 

Şahsın hukuku, hayatımız için de, blog ortamında da çok önemli sevgili Kadri bey... Bu konudaki hassasiyetinizi anlıyor ve düşüncelerinizi destekliyorum. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 06.12.2012 15:18
Cevap :
Hepimiz için gerekli, teşekkürler. Sevgiler  07.12.2012 18:30
 

Dediklerinize katılmamak mümkün değildir.Özellikle de tüm yazılanların yorum ve cvpların sadece blog içinde değil dışarıya da açık olup herkesçe okunduğundan bahisle "kötü ve yanlış davrananın, sadece onun düzeyini göstermekle kalmayıp" aynı zamanda "okuyanların yanlış veya eksik anlamalarına ve hakkında karalama-kötüleme yapılan kişinin hukukunun da çiğnenmesine" yol açtığı çok doğru bir saptama ve işin en önemli kısmıdır da! Buradaki kişisel veya hangi amaçla olduğu belli bir takım kasten hakaretler vs.den doğan sorunlar yalnızca yapan ve hedef alınanla kısıtlı kalmıyor yani; Hem ortamdaki tüm diğer insanları hem de ortamla ve o kişilerle zerre ilgisi olmayanlarda dahi yanlış zanların oluşmasına,hedef alınan kişinin aleyhine yanlış ve gerçek dışı istifhamlar oluşmasına da neden olur mahiyettedir.Onun için 3 maymunu oynamakmış, tepki vermemekmiş, üstü örtülsünmüş,yok sayılsınmış falan gibi görüşler tümüyle safsatadır ve yanlıştır,böyle yapanlar da kötüleri beslemiş olur,zararlıdırlar.

Filiz Alev 
 06.12.2012 11:53
Cevap :
Yazımı açan yorumunuz için, çok teşekkür ediyorum. Selamlar...  06.12.2012 12:13
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1200
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster