Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
3685
 

Bob Ross ve başarının sırrı...

Bob Ross ve başarının sırrı...
 

Alaska'nın ağır iklim koşullarında çalışan Bob Ross, Amerikan Hava Kuvvetleri'nde görevli bir askerdi. Boş zamanlarında resim yapıyor, sevincini, heyecanını, hüznünü tuvallere yansıtıyordu.

Kariyerini tamamlayıp, ordudan ayrılınca resim dersleri vermeye başlayan Ross'un Annetta Kowalski adında bir öğrencisi vardı.

Genç kadın, kocasına Ross'u o kadar çok methetmişti ki, Walt da ressama ilk önce bir televizyon reklamı yapmak, ardından da dizi halinde bir program hazırlayıp yönetmek istedi.

Kowalskiler reklam harcamaları için evlerini ipotek ettiler. Reklamlar o kadar ses getirdi ki, televizyon yapımcılarından arka arkaya teklifler gelmeye başladı.

Programlar aynı anda 60 televizyon kanalından yayınlanıyordu. Yıllarca hayranlıkla seyredilen "Resim Sevinci" (Joy of Painting with Bob Ross) adlı programdan Bob'un bazı konuşmaları:

"Fırçamızla tuvalimize dokunuyoruz. Çok kolay!.. Korkmadan dokunuyoruz. .. Hata diye bir şey yoktur. Sadece küçük mutlu kazalar vardır...

Şuraya yaşlı bir ağaç çiziyoruz. Belki de şurada yaşayan mutlu küçük çalılıklar vardır. İşte tam şurada... Belki de çalılıkların arasında sevimli, minik sincaplar neşeyle geziniyorlar. Biraz vanday kahverengi, biraz titan beyazı alalım... Tamam..."


Programın ilgi görmesinin sebebi; Ross'un resmi sevdirmesi, sıcak ve içten anlatımıyla herkesi resim yapabileceğine inandırmasıydı.

Onun için yetenek değildi önemli olan, sevgiydi, meraktı ve istekti.

Ross'un ünü arttıkça hakkında yapılan konuşmalar da çoğaldı. O, kimine göre bir usta, kimine göre de gereksiz bir ressamdı.

"Resim sanatını basitleştiriyor, sanat yapmıyor ancak manzara yapıyor" eleştirileri, ressamın kulağına kadar gitti. Bu sözlere cevap veren ressam şöyle konuştu:

"Evet, ben manzara resimleri yapıyorum. Çünkü, doğanın binbir güzelliğini ve bu kusursuz dengeyi insanlara aktarmak hoşuma gidiyor. Siz güzelliklerin farkına varın, yeter."

Annetta Kowalski ile görüşen televizyoncular ona cazip bir teklifte bulunur:

"Ross'un programları güzeldi. Halk çok tutmuştu. Programlar hala ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Onun bir taklidini çıkarın, hemen yayınlayalım..."

Kowalski bu sözlere hiç aldırış etmez.

Ve der ki: "Siz başarının sırrını programda mı buldunuz? Bob'daydı..."

Kısaca yaklaşım kazandırır.

Bob Ross'u geçtiğimiz sene kanserden kaybettik ama efsanesi devam ediyor. Çünkü yaptığı her şeyi sevgiyle yapıyordu ve kutsuyordu.

Başkaları size en uygun koşulları da hazırlasalar, en güzel hediye paketiyle de sunsalar önemli değil.

Önemli olan sizin nasıl yaklaştığınız, nasıl sunduğunuzdur...

Severek mi yapıyorsunuz yoksa zorlayarak mı?

Belki de bu yüzden sevdikleri işleri yapanlar, çok daha mutlu ve keyifli bir hayat sürerken, diğer insanları da mutlu ediyorlar...

Yaptığınız işe yüreğinizi, ruhunuzu katınca her şey güzelleşir...

Çünkü o kişinin yaptığı her şey kutsallaşır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 353
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3658
Kayıt tarihi
: 28.02.07
 
 

"29 Temmuz 1980’de İstanbul’da doğdu. Celal Bayar Üniversitesi, İşletme mezunu. Şiir, deneme, öykü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster