Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
249
 

Bodrum'da gündüz

Bodrum'da gündüz
 

Bodrum Yel Değirmenleri


Gece hayatıyla ünlü Bordum' un bir de diğer yüzü vardır. Geceleri Katamaran ve Halikarnassos gibi mekanlrıyla ve turistleriyle öne çıkan Bodrum' un gezilecek yerleri de vardır. Öğlen saatlerinde ziyaretçiler Bodrum' un müthiş koylarında denizden çıkmaz.

 
Çok kişi antik çağda kabul edilmiş dünyanın yedi harikasından birinin Bodrum da olduğunu bilmez. Bodrum Mozolesi şu anda bizlere taş parçaları gibi görünse de geçmişte ihtişamıyla ön plana çıkıyordu.Mausoleion, Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos'da yaptırılmış piramit şeklindeki mezardır. Buradan çıkan eserler bugün maalesef British Museum' dadır. Şu an açık hava müzesi şeklindeki alana müze kartınız varsa giriş ücretsizdir. İronik bir şekilde British Museum' a girişse herkese ücretsizdir.
 
Ünlü tarihçi Herodotos' un doğum yeri Bodrum' un yamaçlarında Antik tiyatro yer alır. Giriş ücretsizdir. Buradan denize doğru baktığınızda beyaz yapılarıyla ünlü mimari dikkatini çeker. Mikanos ve Santorini adalarındaki yapılarla aynı tiptedir.
 
Kentin en ucu Bodrum Kalesi ve deniz Bodrum' un neden şiirlere konu olduğunu gösterir. Bodrum kalesine giriş müze kartı olanlara ücretsizdir. Kale sıcakta gezmek için fazla büyük. İçerisinde cami, hamam, zindan, sualtı müzesi ve cam eserler yer alır. Kalenin en yüksek noktasına çıkarsanız  beyaz Bodrum mimarisine hayranlık duyarsınız.
 
Çok klasik olacak ama Bodrum' dan bahsederken Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir' den  bahsetmeden olmaz. Sonu şarin sözleriyle yapıyorum:
 
Bodrum'da
 
Yokuş başına geldiğinde 
Bodrum'u göreceksin, 
Sanma ki sen 
Geldiğin gibi gideceksin 
 
Senden öncekiler de 
Böyleydiler 
Akıllarını hep Bodrum'da 
Bırakıp gittiler...
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel belde Bodrum, sık sık gitme fırsatı bulabiliyorum İzmir de oturmamdan dolayı. Sizlerle de paylaşmak isterim. Bu arada yeni yeni başladım blog yazmaya bu konuda yolun başındayım yani. Bir bakıp değerli görüşlerinizi ve varsa tavsiyelerini paylaşırsanız çok sevinirim. http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2013/02/bodrum-bodrum.html

ÖZLEM SEZEN 
 21.02.2013 16:50
 

Türkiye'nin pek çok yerini gezmeme rağmen, hala Bodrum'u görmedim. Şimdi '' ahh'' dedim içimden, '' orada olmak vardı''...

Burcu Ege Acem 
 25.09.2012 18:18
Cevap :
umarım orada olduğunuzda benzeri bir gün geçirirsiniz. Çünkü gece bar gündüz deniz de güzel oluyor tabiki ama en azından 1 günü bu şekilde geçirmek gerekli...  26.09.2012 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1183
Kayıt tarihi
: 14.11.11
 
 

30 ülke ve yüzlerce şehir gezisi için tatiliyet İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Tarih bölümü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster