Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '08

 
Kategori
Burçlar
Okunma Sayısı
1944
 

Boğa burcu ünlüleri (3)

Boğa burcu ünlüleri (3)
 

II.Elizabeth.Birleşik Krallık kraliçesi,İngiliz Uluslar Topluluğu başkanı. 13 Mayıs'ta ülkemizde.


Boğa burcunun ünlüleri üçüncü bölümle devam ediyor.

Kraliçe II. Elizabeth (Elizabeth Alexandra Mary) - 21 Nisan 1926 - Birleşik Krallık kraliçesi ve İngiliz Uluslar
Topluluğu başkanı. 6 Şubat 1952 den beri, tam 56 yıldır.

13 Mayıs'ta ülkemize gelen Kraliçe II. Elizabeth Anıtkabir ziyaretinde "Anıtkabir Özel Defterine" şunları yazdı.

"Birleşik Krallığın büyük değer verdiği bir dostu ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan
Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarımı sunmak, benim için büyük bir onurdur."


Karl (Heinrich) Marx - 5 Mayıs 1818 - 19. yüzyılda yaşamış filozof, politik ekonomist ve devrimci. Komünizmin kuramsal kurucusu olarak anılır.

Uma (Karuna) Thurman - 29 Nisan 1970 - Amerikalı model ve oyuncu. Quentin Tarantino'nun yönetmenliğini üstlendiği Pulp Fiction (Ucuz Roman) ve Kill Bill ile Andrew Niccol'ün Gattaca filmlerindeki rolleri ile tanınır.

Zubin Mehta -
29 Nisan 1936 - Hintli orkestra şefi.

Berlin Filarmoni Orkestrası Rimsky Korsakov'un Flight of the Bumble Bee adlı eserini seslendiriyor.
Orkestrayı yöneten: Zubin Mehta, dinlemek isterseniz;

http://www.youtube.com/watch?v=y41DykcpgRg

Valentino (Garavani) - 11 Mayıs 1932 - İtalyan modacı. İtalyan modasının en saygın markalarından biri olarak kabul edilen Valentino'nun kurucusu. 1962'de Roma'da kurduğu atölyesinin 45. yılında, son bir defile ile geçtiğimiz yıl moda dünyasına veda etti.

William Shakespeare - 26 Nisan 1564 - İngiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır. Romeo and Juliet, Hamlet, Julius Caezar, Othello, Macbeth, King Lear, Anthony and Cleopatra tanınmış eserlerinden bazılarıdır.

Yehudi Menuhin - 22 Nisan 1916 - Keman virtüözü. Ünlü virtüöz, Tchaikovsky, Mozart, Schumann, Paganini gibi sanatçıların eserlerini en iyi yorumlayan usta olarak bilinir.

Paganini'nin Perpetual Motion Op.II eserini dinlemek isterseniz;

http://www.youtube.com/watch?v=dPRWshWq9E4&feature=related

Shirley MacLaine - 24 Nisan 1934 - Oskar ödüllü tanınmış sinema oyuncusu ve yazar

Tom Welling (Thomas John Patrick Welling) - 26 Nisan 1977 - Amerikalı oyuncu - Önceleri mankenlik yapıp, daha sonra aktörlüğü seçmiştir. Çeşitli filmlerde oynadıktan sonra, 'Smallville' adlı diziyle ünlenmiştir. Dizi ülkemizde CNBC-E TV kanalında ilgiyle izlenmektedir.

Andie MacDowell - 21 Nisan - 1958) - Amerikalı aktrist.

Tchaikovsky (Pyotr Ilyich Tchaikovsky) - 7 Mayıs 1840 - Rus klasik müzik bestecisi. Başlıca eserleri arasında; 1812 Overture - Swan Lake (Kuğu gölü) - Eugene Onegin - Romeo and Juliet, Nutcracker Suite (fındıkkıran) - Francesca Da Rimini'yi sayabiliriz.

Ella Jane Fitzgerald - 25 Nisan 1917 - yirminci yüzyılın en önemli caz vokalistlerinden biridir.

Niccolò di Bernado dei Machiavelli (Makyavel) - 3 Mayıs 1469 – Tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair, oyun yazarı.

Lenin - (Vladimir İlyiç Ulyanov - 22 Nisan 1870 - Rus sosyalist politikacı, Ekim Devrimi'nin lideri ve Sovyetler Birliği'nin ilk devlet başkanı.

Sandra Dee - April 23 Nisan 1942 - Amerikalı aktrist.

James (Maitland) Stewart - 20 Mayıs 1908 - Oskar ödüllü Amerikalı tiyatro ve sinema oyuncusudur. Amerika'da daha çok Jimmy Stewart adıyla ünlüydü. The Philadelphia Story (1940), filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Oskarını kazandı. Alfred Hitchcock imzalı bir çok filmde rol almıştır.

Katharine Hepburn - 12 Mayıs 1907 - Amerikalı sinema sanatçısı. Kariyeri boyunca 12 kez aday gösterildiği Oscar’ı 4 kez kazandı.

Kraliçe II. Elizabeth (Elizabeth Alexandra Mary) - 21 Nisan 1926 - Birleşik Krallık kraliçesi ve İngiliz Uluslar
Topluluğu başkanı. 6 Şubat 1952 den beri, tam 56 yıldır.

Stevie Wonder (Stevland Hardaway Judkins, daha sonra Stevland Hardaway Morris) - 13 Mayıs 1950 - Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, müzisyen. Bir çok Grammy ödülü sahibidir. 'I Just Called to Say I Love You' ve 'Parttime Lover' şarkıları ile de ülkemizde tanınmaktadır. Çocukluğundan beri görme engelli olan Stevie Wonder, 13 yaşından bu yana dünya çapında yüz milyonlarca albüm satmıştır.

'I just called to say I love you' şarkısını hatırlamak isterseniz;

http://www.youtube.com/watch?v=PY45DkaP9Ls


Kaynak: http://www.vikipedia.org/

Resim: http://www.ankarahaber.com'dan alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben bir seni bilirim bir de mehmet abimi. başka da bilmem :))

beenmaya 
 30.04.2008 11:59
Cevap :
Ya sorma :( Blogda arkadaşlarımızın çoğu doğum tarihini yazmıyor. Bugünden geriye doğru 2007 sonuna kadar geldim. Sadece 2 tane boğa bulabildim :( Oysa daha fazla olduğuna eminim. Bildiklerinin dışında Erol Işık, sessiz çığlık, Hilmi Polat var. Araştırmalarım sürecek :))) Selamlar.  30.04.2008 13:12
 

vaovvv... Stevie Wonder'i çok severim.. hele ki bu şarkıyı... "seni ne kadar çok sevdiğimi söylemek için aramıştım" dı galiba Türkçesi.. ben öyle hatırlıyorum ya da yanılıyor da olabilirim.. Boğa burcu ünlüleri serisi güzel gidiyor.. bravo !! elinize sağlık... selamlar....

sema öztürk 
 29.04.2008 12:51
Cevap :
Merhaba Sema hanım. Daha önemli ünlülere :) sıra gelmedi. Sonraki yazılarımda göreceğiz. Stevie Wonder'ın şarkısının sözleri yazdığın gibi sanıyorum. Ünlümüz bir çok müzik ödülüne sahip bir sanatçı. Bu yazı dizisi her ne kadar burçlar, boğa burcu ünlülerini tanıtıyor gibi gözükse de genel olarak bakarsak; "Kim Kimdir" gibi bir şey. Seri bitene kadar bakalım daha kimlerle, kimlerin şarkıları ile tanışacağız? Selamlar, sevgiler.  29.04.2008 14:25
 

Boğaların hep inatçılarına denk geldim , genele endekslemesemde, bu nedenle çekinirim biraz :)) Stevie Wonder şarkısını hatırlattığınız içinde teşekkürler, uzun zamandır dinlememiştim. Mutlu kalın :))

ROSEMOON 
 29.04.2008 11:54
Cevap :
Benim içinde aynı şeyleri düşünebilirsiniz :) İnatla bu seriyi sürdürmeye devam ediyorum. Sevgili Rosemoon, boğa burcunun ünlüleri çok fazla, araştırdıkça ardı arkası ksilmiyor :) bazılarını listeme almadım bile. Türk ünlülere de başlamadım, Milliyet Blogun ünlü :) boğalarına da. Başka şarkılar da dinleyeceksiniz, boğa burcu ünlülerinden, selamlar. Esen kalın.  29.04.2008 14:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2441
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster