Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
5061
 

Bolivar'ın ve Che'nin güzel kızı Camila Vallejo, iyi ki varsın!

Bolivar'ın ve Che'nin güzel kızı Camila Vallejo, iyi ki varsın!
 

Şili Öğrenci hareketi lideri güzel sosyalist Camila Vallejo


Birkaç ay önce arkadaşlarıyla birlikte 'daha kaliteli ve erişilebilir eğitim' şiarlarıyla eyleme başlayan Şilili öğrenci lideri, şu sıralarda küresel kamuoyunda yapıp ettiklerinden çok güzelliğiyle dikkatleri çekiyor. 

Bunda hiç kuşku yok ki, kapitalist sistemin tayin edici payı var.

Kapitalist gösteri toplumu, onu, diğer her şeye yaptığı gibi, içeriğinden soyutlayıp sadece ambalajdan, biçimden, görsel bir imajdan ibaretmiş gibi sunuyor dünya halklarına. Ve hiç kuşkusuz, insanlığın büyük kısmı da bu güzeller güzeli eylemci kızı, bir çeşit performans sanatçısı, bir sokak şovmeni, bir popüler kültür 'ikoncan'ı olarak algılayıp yorumluyor.

 

 

 Popüler kültürün en son ikon'u, yukarıda bir fotoğrafını ve vinyetini paylaştığım Şilili bir devrimci öğrenci önderi: Camila Vallejo. 

Şilili isyancı öğrenci Camila Vallejo-26.08.2011

Camila Santiago sokaklarında eylemdeDünya medyasının 'Şili Kışı' dediği öğrenci protestoları, son zamanlarda toplumun diğer sosyal kesimlerinin de katkısıyla boyut değiştirdi. İspanyolca konuşulan geniş bir coğrafyada, Simon Bolivar'dan bu yana alışılageldiği ve adet olduğu üzere 'Comandante’ şeklinde çağrılan Camila’nında arasında olduğu bazı sosyalist liderlerin çağrısına uyan Şilili nakliyat işçileriyle devlet memurları da 'sokağa indiler' geçenlerde. Bu sosyal kesimlerin, 2 günlük etkili bir greve gidip öğrencilerle omuz omuza durmaları, Şili'de hayatı tam manasıyla felce uğrattı.  

Bundan sonra, Şili'de yaşanan sınıf mücadelesinin ivme kazandığı gözlemlendi. Ülkenin en zenginlerinden olan cumhurbaşkanı Pinera'nın popülaritesi yerlerde sürünüp, Şili oligarşinin prestiji de tarihin en alt seviyesine inince, ülkedeki kurulu düzen, Camila belâsını nasıl savuşturacağına dair ciddi ciddi mesai harcamaya başladı. Kültür Bakanı, buna dair gayretini 'bana o orspnun kellesini getirin!' derekesine taşıyınca, olan kendi kellesine oldu ve kamuoyu baskısı yüzünden istifa etmek zorunda kaldı. 

Hakim sınıfların bu pervasız borazanı, şimdilerde, aldığı çok sayıda ve pek de 'dostane' sayılamayacak tepki yüzünden, minik bir koruma ordusu olmadan sokağa çıkamaz hale geldi. 

Camila Valleo önderliğindeki öğrenci hareketi ise, meyvelerini vermekte gecikmedi. Öğrenci kredilerinin faizleri neredeyse sıfırlandı, yeni yurt projelerine hız verildi ve eğitim müfredatlarında da ciddi değişikliklere, güncellemelere gidilebileceğine dair emareler belirdi. 

Sadece İspanyolca konuşulan kültür dairesinin değil, internet sayesinde bütün dünyanın dikkatlerini üzerine çekerek fevkalâdenin fevkinde bir fenomene dönüşen genç, karizmatik ve güzel devrimci Comandante Camila, an itibarıyla post-modern bir arzu nesnesine dönüşmüş durumda. Camila’nın, dünyanın her köşesinden edindiği sayısız hayranının hissiyatına bakın  Bolivya devlet başkanı yardımcısı Alvaro Garcia Linera nasıl tercüman olmakta: 

“Hepimiz Camila'ya aşığız!”.????

Simon Bolivar

Comandante imon Bolivar

Comandante Ernesto Che Guevara

 

Bu güzel, temiz ve vicdanlı yürek; öyle umulur ki pazar ekonomisinin maymunu ,

oyuncağı ve suç ortağı olmaz.

 

Bundan sonra ne olur, doğrusu kestirmesi kolay değil.

Lâkin, yanılma payımın azımsanamayacak nispette olduğunu peşinen teslim ederek, sürecin tam da şu verili anında, yaşadığımız şu aktüel uğrakta, şöylesi bir kestirimde bulunmaktan da kendimi alamıyorum.

Bana kalırsa, bundan sonra, kapitalist gösteri sisteminin, Camila’yı ‘ehlileştirerek’, ‘evcilleştirerek’ pazar ilişkilerinin bir parçası kılmak gayretleri katlanarak artacaktır.

Bir başka deyişle, genç devrimcinin, pazar ekonomisinin ve gösteri dünyasının çok cazip ve baştan çıkarıcı tekliflerine muhatap olacağını öngörmek için kâhin olmaya hiç de gerek yoktur. 

Bu olaya dair kaygım, hatta korkum nedir biliyor musunuz?

Camila Valle, son aylarda yapıp ettiklerinden ve bu sayede de dünya devrimci hareketinin minicik de olsa bir parçası olduktan sonra, kalkıp dünyanın önemli bir markasına reklâm yüzü oluverirse, kapitalist sistem, dünya halklarına, yoksullara, mülksüzlere, mazlumlara, madûnlara karşı bir mevzii savaşını daha kazanmış olur. 

İşte o zaman, yâni, Comandante Camila bir ‘X’ markasının küresel imajı olduğunda, hançeresini yırtarcasına ‘viva Comandante Camila’ diye bağıran bu satırların iflah olmaz muhalif yazarı, ‘kahrolsun kapitalizmin maymunu Camila!’ demekten de bir an bile geri durmaz, bu da böyle biline!

Umarım yanılırım, umarım Camila, sistemin kendisini kapitalizmin uyumlu bir aparatı kılmak yolundaki hamlelerini ustalıkla savuşturur ve dünya devrimine giden o çok uzun, o çok meşakkatli yolculuğun bir mütevazi, samimi ve kararlı yol eri ve yoldaşı olarak yaşamaya devam eder. 

Umarım Camila Vallejo; Comandante kavramına içerik zenginliği, anlam derinliği, devrimci kararlılık ve inanç kazandıran Simon Bolivar ve Ernesto Che Guevara’nın kızı olduğu asla unutmaz. 

Umarım dünyanın her köşesinden yükselen sempati, inanç ve dayanışma ile yüklü 'Viva la Revolution, viva Comandante Camila!' haykırışlarına ihanet etmeyecektir bu güzel devrimci kız. 

Umarım ve inşallah! 

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugünlük benden bu kadar. Sevgiyle kal.

Ayrıntıda gezinmek 
 01.11.2011 0:29
Cevap :
teşekürler, bu kadarı da yeter zaten :-)  02.11.2011 10:09
 

İnşallah. Umarım. Çok güzel dile getirmiş, yorumlamışsınız olayı, olasılıkları, tehlikeyi. Her şey yerli yerinde. Kaygılar, tasalar ve dilekler.

Ayrıntıda gezinmek 
 01.11.2011 0:27
Cevap :
çok samimi düşüncelerim olduğu için sanırım inandırıcı bir metin oldu. sizin yorumunu da aynı samimiyette olmuş, sağolun değerli dostum.  02.11.2011 10:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1518
Kayıt tarihi
: 29.08.11
 
 

1958 Fatih / İstanbul doğumlu. Etiler Lisesi ve İTÜ Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümü me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster