Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
740
 

Bozuk mu? Değil mi?

Bozuk mu? Değil mi?
 

İş lakırtıya geldiğinde Türkçe’ mizi doğru kullanmak konusunda her kişinin söyleyecek birkaç sözü vardır. Hoş bu sözü sarfedenler de –ki bu gruba şahsım da dahildir- an ve an bu gaflette bulunma olasılığına gebeyiz.

Alışkanlıklarımız dışında, dilimize ters düşen bu hatalı cümleleri genellikle konuşurken kuruyoruz. Çünkü belirli bir eylemi belirli bir süre içerisine sıkıştırma mecburiyetimiz var. Ya bolca vaktimiz olsaydı veya işimiz bu cümleleri kurmak olsaydı ve buna rağmen komik sayılacak düzeyde ciddiyet içeren, alay edercesine sloganlar kullansaydık ne olurdu?

Kocaman bir halkla ilişkiler departmanı ve muhtemelen sloganlardan sorumlu personel veya personeller barındıran –ki doğrusu da bu- çok uluslu bir firma böyle bir gaflette bulunursa ne düşünürsünüz?

Örnek pankartımız aynen şöyle :

“Alışveriş arabaları için bozuk 1 YTL’ nizi danışma yanındaki görevlilerden temin edebilirsiniz”

“ Bozuk para ” deyiminin kağıt olmayan para yani “ madeni para ” anlamına da geldiğini hepimiz biliyoruz fakat “ bozuk 1 YTL ” demek –örneğin- iki adet metal 50 YKR anlamına gelmez mi?

Pankartımızın da “Alışveriş arabaları için metal 1 YTL’nizi danışma yanındaki görevlilerden temin edebilirsiniz” şeklinde olması gerekmez miydi? Yoksa ben mi biraz fazla hassas düşünüyorum?

Çok şey değil istediğim, hatalı konuşuyoruz ve yazıyoruz da… Ama sadece kusurlu icraatlarımızı kocaman pankartlar yapıp insanlarımızın gözlerine sokmasak daha güzel olmaz mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Alternatif olarak bir çiftlikteki binicilik derslerini kasteden kocaman sarı bir pankarta yazılı " at derslerimiz başlamıştır" yazısına ne dersiniz? Bu arada epeydir yoksunuz, iyisinizdir umarım. Esenlikler

Emef 
 25.12.2007 8:16
Cevap :
:-))) Bu da çok hoşmuş... Yoğun çalışıyorum, kısmetse yeni senede tekrar başlayacağım. Teşekkürler...  25.12.2007 10:54
 

Konuyla ilgili söylenecekleri söylemişsiniz. Ben uzun zamandır sizi göremiyordum. Tekrar hoşgeldiniz demek istedim. sevgilerle..

Gülün içinden 
 11.03.2007 14:09
Cevap :
Teşekkürler Gül. Bir süre ara verdim ama tekrar yazacağım... Bu arada güzel konular biriktirdim...  11.03.2007 16:45
 

Size tamamen katılıyorum. Bir örnek de benden: Yaşadığım şehirde gördüğüm en az 2 adet tabelada "Toplu taşım araçları" yazıyor. Yani araçların hepsi toplu bir şekilde "TAŞSIN" diye sanki! (oysa taşmaktan "taşım", taşımaktan "taşıma" şeklinde türetilmesi gerekir).

OynamıYorum 
 11.03.2007 0:02
Cevap :
Evet, sanırım haklısınız. Tam olarak bir fikrim yok ama bana da "taşıma" olması gerekir gibi geliyor. Neden insanlar bir harften tasarruf ederler? anlayamam!...  11.03.2007 16:58
 

'Bozuk para' deyimi, kağıt para için de kullanılır. '100 YTL bozabilir misin?' ya da 'Bozuk 100 YTL'n var mı?' diye sorulur. Esnaflık yaptım oradan biliyorum.

Reha Ülkü 
 10.03.2007 20:14
Cevap :
Evet Reha Ülkü, doğru söylediniz. Yazıyı biraz acele yazdım sanırım. O an bu ayrıntıyı düşünemedim. Hatta ilk paragrafımda "herkes" yerine "herkez" kelimesini kullanmışım ve bu konuda hemen iğneli bir ikaz yorumu aldım ve hızlıca değiştirdim tabii... Yorumunuz için teşekkür ederim.  11.03.2007 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 125
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 4605
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

1968 yılı Ocak ayında Bursa'da doğdum. Çiftçi bir babanın iki erkek çocuğundan biriyim. Askerliğim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster