Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '17

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
603
 

Bu Mektup Çocuğunuza..

Bu Mektup Çocuğunuza..
 

22/04/2017

Biz seni dürüst, saygılı, efendi yetiştirdik çocuk…

Büyüdün ve gerçek dünyaya girdiğinde; orada bir sürü yırtıcı, kuşlar, hak etmediğin sözler, aldatmaca, kandırmaca, ego savaşları görebilirsin. Diyelim ki, gördün ve yaşadın. Bunlardan ders çıkar ve kendine sor… Neyi yapmam, neyi yapmamam gerekiyor. Yani hatalarından ders çıkar. Sürekli kurban psikolojisinde olursan yapman gereken şeyleri yapmak yerine başkalarının kulu kölesi olup onlara çalışır ve asla mutlu olamazsın.

İnsan hayatında aynı hataları en fazla 2 kez yapıp sonrasında ders çıkarmalıdır ve tekrarlamamalıdır. Eğer bunu yapmazsan kendine olan saygın ve sevgin azalır. Senin de bir hayat amacın olduğunu sakın unutma. Başkalarına yardım edebilirsin bu gayet insanidir fakat hakkın yeniyor, değerin bilinmiyorsa orada dur ve düşün. Tutkularının bağımlısı olma. Bırakmayı ve zamanı geldiğinde vazgeçmeyi bil.

Biri sana “tembel” olduğunu söylerse ona şu cevabı ver. “ bu kanıya nasıl vardın” seni incitebilir ve ikinci darbe bir söz daha yiyebilirsin. Kişi yaşadığını yansıtır bunu aklından çıkarma. Kime tembel, deli, piskopat, yalancı, diyorsak aslında bir parça içimizde olanı yansıtırız. Bir de tabi gerçekten böyle olan insanlar da vardır. O zaman onların bu harektlerine katlanmak zorunda olmadığın iyice düşün ve ona göre karar ver.

Veya şöyle söyleyeyim. Kişiler menfaatleri için deliye akıllı, vurguncuya dürüst diyebilir. Bu tarz mahallere yaklaşmadan hemen oradan uzaklaş.

Ya da onların bu olumsuzlukları ile kafa yoracağına kendi içindeki kaynakları keşfet.

Neşe, yaratıcılık, hobiler hele de doğa insanı yeniler. Çık doğaya kuş seslerini dinle, bir kedinin başını okşa, bir ağaca sarıl ve onu hisset. Tam ve bütün olduğunda ve kendini koruyup kolladığında seni kimse ezemez. Seni kimse yönetemez. Seni kimse boyunduruğu altına alamaz.

İnsani meziyetleri unutma. Yaşlı bir insana “yardım et” , yaşlı büyüklerini ara, onların hatırını sor. Fakat insanları iyi kalibre et. Görünen yüzleri ve art niyetleri nedir? İyi tahlil et. Bedenine sahip çık. Onu kimsenin kullanmasına izin verme. Düşüncelerine sahip çık duygularına bak, iç sesini dinle. O sana doğruyu gösterir.

Hayatı keşfet bakalım. Daha mutlu, başarılı, sevgi dolu bir yaşam için başka neler mümkün.

Her annenin çocuğuna mektubu…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 433
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster