Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
11070
 

Bu söz Atatürk’e ait değildir

Bu söz Atatürk’e ait değildir
 

İnternetteki bilgi kirliliğine dikkat!


Atatürk’e ait olmayan çok sayıda söz bulunduğunu iddia eden kişilerin yazılarını daha önce okumuştum. Bu iddialar doğru ise bunu yapanların amaçlarının ne olabileceğini kendime sormuş, ama tatminkâr bir cevap bulamamıştım.

Benzeri durumla bu sefer ben karşı karşıya kaldım: Atatürk’e ait olmayan bir sözün aylardır internette dolaştığına tanık oldum. Bu sözü paylaşan arkadaşları uyardım ve bazıları uyarımı dikkate aldı. Tabii hiç umursamayanlar da oldu.

Hatta bir tanesi “Kime ait olursa olsun, orası beni ilgilendirmez. Beğendim ve ben bu sözü paylaşırım.” dedi. Buna rağmen, rastladıkça arkadaşları uyarmaya devam ettim. Çünkü bu yapılanı Atatürk’e bir saygısızlık olarak görüyordum. Ancak bir süre sonra baktım ki, sözü paylaşanların sayısı on binleri aşmış ve benim bunu engellemem imkansızdı.

Neyse… Lafı fazla uzatmadan söze gelelim. Sözün aslı şu: Sorgulamayan insan cahildir; sorgulatmayan ise zalim! İşte bu söze bir Atatürk resmi ile birlikte, başına “Ey Efendiler” ve sonuna da “Mustafa Kemal Atatürk “ ibareleri eklenmiş. Bu son haliyle internette paylaşılıyor.

Başka sözlerin Atatürk’e ait olup olmadığını bilemem ama bu söz kesinlikle Atatürk’e ait değildir. Bundan yüzde yüz eminim. Çünkü söz bana ait ve yıllardır da kullanmaktayım. Kanıtlarım da şöyle: İnternette üyesi olduğum sitelerde ve kurucusu olduğum fikiryolu.net sitesinin başlığının altında bu söz yer almaktadır.

Anlattığım olay, internetteki bilgi kirliliğine dair küçük bir örnek. O nedenle lütfen internette dolaşan bilgileri sorgulamadan paylaşmayalım, başka insanları da yanıltmayalım.

     Son söz gene Oruç Baba’dan: “Bilginin ışığı sana kendiliğinden gelmez; sen onu istemeli ve aramalısın.”

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1069
Toplam yorum
: 217
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 864
Kayıt tarihi
: 30.07.10
 
 

Uzun yıllar çeşitli sitelerde Oruç Yıldırım adı ile yazı yazdım. Dört tane romanım ve çokca da de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster