Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
6580
 

Buğday fiyatı ne olabilir-2012

Buğday fiyatı ne olabilir-2012
 

Buğday Üreticisi 70-80 Kuruş Fiyat Bekliyor


Adana’nın Karataş İlçesinin Ovası Türkiye’nin buğday hasadında biçerdöverlerin girdiği ilk yer olur. Seyhan nehrinin oluşturduğu Türkiye’nin en zengin alüvyonlu toprağının yer aldığı Karataş Ovası sadece buğdayı erken yetiştirmek ile kalmaz, sebze ve meyveyi de erken yetiştirerek bereketli kılar. Buğday, pamuk, mısır, sebze, meyve, ne ekersen ek Türkiye rekoltesinin üzerinde verim alındığı bir bölgedir.. Buğday’da dekara verimi 600 kg, birinci mahsul mısırda 1700-1800 dekar/verimle gerçekten çok verimli arazilere sahiptir.. Buğday kalitesinde de söylenecek bir söz yoktur..

Sakıp Ağa, Sabancı Holdingin (Sapeksa) Mısır tohumculuğunda 15 bin dekar arazi satın almada seçtiği yer işte burası iken yabancı ithal mısır tohumları ile rekabet edemeyip bir süre sonra sektörden geri çekilmişti.. 

Geçtiğimiz günlerde Karataş Ziraat Odası Başkanı, tüccar-çiftçi Mustafa Yeşilyaprak sezonun hasat edilen ilk buğdayının kilosunu 70 kuruştan satın alarak olması gereken fiyat konusunda kamuoyuna mesaj verdi.

Adana'da biçerdöverle buğday hasadı yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl 20 milyon ton rekolte beklendiğini belirterek buğday fiyatının 70 kuruşun altında olmaması gerektiğini bildirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, bu yıl buğday fiyatının en az 80 kuruş olması gerektiğini bildirdi.

Haziran ayına giriyor olsak da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, bağlı olduğu politik makamdan bu yolda, her yıl olduğu gibi bir direktif almadan müdahale alımlarına başlayamıyor. Genellikle TMO’nun alım, müdahale fiyatları Haziran ayının ortasından önce açıklanmıyor ve bu da Karataş ve onu hasada takip eden Ceyhan Ovası’nın çiftçilerini mağdur ediyor..

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Bu sene buğday  rekoltesi yüksek olmadığı için para edecek gibi görünüyor, diyor olsa da kendisi ile aynı görüşleri paylaşmıyoruz.. 2012-Ocak Mayıs döneminde iç piyasadaki yerli buğdayın yüzüne bakan olmadığından adeta yerlerde süründü. 55-60 kuruştan seyretti.

Bunun sebebi iç piyasada yeterinden çok fazla sadece yabancı ithal buğday stokunun 3-4 milyon ton olduğu ifade edilmektedir..

Bu hasat döneminde sezon açılır iken 50-60 kuruş olan piyasanın kendiliğinden 70 kuruş olması hayaldir..

70 kuruş fiyatının hayal değil gerçek olması için TMO’nun derhal 70 kuruş taban fiyatı açıklayarak müdahale alımlarına başlaması gerekir..

TMO geçen 2011-2012 döneminde 1 milyon ton civarında alım yapmış olsa da piyasa düşüşünü engelleyememişti. Bu yıl ithal stoklar da göz önüne alınarak piyasa dengeleyiciliği için TMO’nun 3-4 milyon ton müdahale alımı gerçekleştirmesi gerekir..

Geçen yılki sezonda yemlik buğdayı 51 krş, ekmeklik buğdaylardan kırmızı ve beyaz buğdaylara 59 krş, Anadolu; kırmızı sert, beyaz sert buğdaylara 62 krş, düşük vasıflı makarnalık buğdaya 53 krş, kaliteli makarnalık buğdaya 65 kuruş en yüksek fiyatlar olarak 2011 kasım ayında uygulamıştı..Geçtiğimiz yıl buğdayın tarlada hasat öncesinde yağmur görmüş olmasından dolayı kaliteli buğday türleri yemlik türüne düşen miktar 15 milyon ton civarında oluşu ile hem yağmur hem de fiyatlar üreticileri mağdur etmişti. Adı yemlik de olsa yemlik buğdaylar da un fabrikalarında paçal olarak kullanılabilmektedir. Geçen sezon yemlik buğdayların ucuz ve bol olması dane mısır ithalatını düşürür iken buğday ithalat miktarını yükseltmiştir. Kontrolsüz buğday ithal stokunun bu yıl üreticileri mağdur etmemesi için TMO’nun derhal taban fiyatlarını açıklayarak müdahale alımlarına başlaması gerekmektedir..

Sayın Şemsi Bayraktar ‘’ kimse telaşa kapılmasın, buğday fiyatları yüksek olacak ‘’ açıklamasını bu yıl buğday rekoltesinin 20 milyon ton olacağını (2-3 milyon ton az) öngörüyor olmasından olsa da TMO taban fiyatları açıklamadığı takdirde iç piyasadaki ithal buğday stoku piyasayı yükseltmeyecektir..

Sonuç olarak TMO taban fiyatı 70 kuruştan açıklamaz ise çiftçinin de ,Sayın Bayraktarın da hevesi kursağında kalacaktır..

https://groups.google.com/group/cigsutureticileri

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 133
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1949
Kayıt tarihi
: 21.02.10
 
 

Dünya'da ekmekten sonra ikinci ÖNEME sahip gıda olan SÜT ve SÜT Ürünlerinin; 1-Her türlü pake..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster